Pár hodín pred otvorením MS 2014 v Brazílii si predstavíme aj druhú polovicu našich expertov. Aj tu sa nám podarilo presvedčiť na spoluprácu veľmi zaujímavých ľudí a významné osobnosti. Sme radi, že expertkou skupiny E je výborná, mladá moderátorka a redaktorka Digisport Sonia Krajčová. Svoj veľký futbalový prehľad nám potvrdila v odpovediach na naše otázky. F-skupinu má na starosti kvalitný komentátor a redaktor portálu www.onlajny.sk Marek Antalík. Jeho postrehy a náhľad na horúceho favorita MS Argentínu sú tiež zaujímavé. "Skupinu smrti" G-skupinu sme zverili do rúk odborníkovi na Nemecký futbal a organizátorovi Mládežníckeho futbalového festivalu Jugend spielt für Europa Fabianovi Pramelovi. Jeho tipy na čierneho koňa turnaja + postupujúce tímy v G-skupine sú možno prekvapujúce. H-skupinu bude sondovať futbalový nadšenec a veľký znalec Ján Filip. Zaujíma ho najmä cesta Belgicka turnajom, ale rozhovoril sa aj o iných tímoch. Úvodný článok od našich expertov v skupinách E, F, G a H naozaj stojí za to.

 

Sonia Krajčová

Sonia Krajčová

Profil: 

Absolventka žurnalistiky na UK v Bratislave

Redaktorka a moderátorka TV Digisport

Životné motto: Nikdy sa nevzdávajte, každý sen sa môže splniť

Expert pre E-skupinu MS 2014 

 

1.Kto je podľa Vás najväčší favorit MS?

Favoriti na tohtoročnom šampionáte sa ťažko počítajú na prstoch jednej ruky. Brazília, Argentína, Španielsko, Nemecko, Uruguaj k tomu musíme pripočítať ešte Holandsko, Francúzsko, Taliansko a Portugalsko a zoznam favoritov je možno kompletný a možno aj nie. Všetky tieto tímy majú fantastických futbalistov, dobre poskladané reprezentačne kádre a veľkú chuť sa zapísať do histórie, ale podarí sa to len jednému. A domáci  fanúšikovia veria, že to bude výber Kanárikov, 6.titul majstra sveta na Maracane by 13. júl zmenil na štátny sviatok, zvládnuť však tlak 200-miliónovej fanúšikovskej základne bude nadľudská úloha, podľa môjho názoru až nemožná. Z druhej línie tak budú útočiť ostatní spolufavoriti a hoci sa hovorí, že Južná Amerika nepraje európskym reprezentáciám ja verím, že opak bude pravdou a bolo by to fér. Veď práve „Starý kontinent“ robí zo skvelých hráčov futbalové hviezdy, nech pochádzajú z akéhokoľvek kúta zemegule. Pre mňa je favoritom Nemecko, výber Joachima Löwa má všetko, čo svetový šampión potrebuje.


2.Koho považujete za čierneho koňa MS?

Žolík by podľa výkonov v predchádzajúcom období mohol patriť do rúk Kolumbie, lenže zranil sa Falcao a ťažko povedať ako sa s tým mužstvo Josého Pékermana vyrovná. Mnohí sa zhodujú na tom, že čiernym koňom budú Červení diabli z Belgicka. Tím na to majú výborný, ale absentujú skúsenosti zo záverečných turnajov, čo nemusí byť neprekonateľná prekážka a zrejme ani nebude. A pozor aj na Chorvátsko a Pobrežie Slonoviny.


3.Aký futbal od MS očakávate?

Myslím, že väčšina krajín prechádza od extrémov, teda extrémneho bránenia či výsostne ofenzívneho prejavu,  k strednej ceste a takto to bude aj na majstrovstvách sveta. Tiki-taka v podaní obhajcov titulu už nebude to, čo bývalo, súčasní obrancovia sú už trénovaní nepodliehať panike, keď sú bez lopty a na kopačke ju má súper, hoci aj dve hodiny. Podľa hesla, že ak nedostanete gól nemôžete prehrať bude väčšina tímov hrať z pevnej obrany, ale nie defenzívne. Na zlatú trofej potrebujete hlavne vyhrávať a dávať góly. V praxi teda pravdepodobne budú v permanencii predovšetkým rýchli hráči na kraji ihriska, dlhé centre za obranu a moment prekvapenia.


4.Ktoré tímy postúpia podľa Vás z E skupiny, ktorej expertom budete?

V skupine E sa stretli zástupcovia Európy a Latinskej Ameriky v pomere 2:2 a postúpiť by mali určite Francúzi. Les Blues si však v minulosti narobili hanbu na sto rokov a všetci si iste spomínate na žabomyšie vojny počas predchádzajúcich juhoafrických majstrovstiev. Na južnej pologuli mohli tento raz chýbať, v baráži proti Ukrajine sa im podaril zázrak v odvete a už takmer prehratú partiu zvrátili. Kohúti sa na reprezentačnej úrovni pohybujú na sínusoide a teraz by mali byť na vrchu kopčeka, teda na začiatok na čele skupiny E. Druhé postupové miesto by sa mohlo ujsť Švajčiarsku. Ottmar Hitzfeld je jeden z najskúsenejších a najúspešnejších trénerov na šampionáte a má k dispozícii mladý a zaujímavý tím, ak sa nájde strelec idú ďalej. Proti tomu však výkonmi na ihrisku budú bojovať motivovaní Ekvádorčania na čele s Antoniom Valenciom z Manchestru United, ktorí budú nastupovať aj za zosnulého spoluhráča Cristiana Benitéza, ten zomrel minulé leto na zlyhanie srdca a môžu tak hlavne Švajčiarom zamotať hlavy a postupové karty.


5.Ktorý tím je Váš najobľúbenejší, ktorému budete fandiť?

Držať palce budem Nemecku, už mnohokrát boli krôčik od trofeje a zaváhali na konci cesty. Teraz majú skvelú generáciu, na každom poste hviezdu schopnú podriadiť sa záujmom kolektívu. Vekovo mladé, skúsenosťami zrelé mužstvo, ktorého hlavná os je pokope už niekoľko rokov. Základná jedenástka aj lavička vzbudzujú rešpekt a Nationalelf hrajú presne podľa môjho vkusu, skvele vzadu, kreatívne v útoku a navyše gól dokáže streliť ktokoľvek. Veľká opora je aj v bráne, Manuel Neuer je jeden z najlepších gólmanov na svete a má fantastickú rozohrávku.


6.Na výkony ktorých hráčov sa počas MS najviac tešíte?

Ja sa teším na novú krv, taký Francúz Raphael Varane, Belgičania Eden Hazard a Thibaut Courtois, Španiel Koke, Nemci Julian Draxler, Mario Götze. Samozrejme budem sledovať aj Vincenta Kompanyho a Franka Lamparda, ktorí patria k mojim obľúbencom a výkony brankárov.

 

Marek Antalík

Marek Antalík

Profil: 

Komentátor – novinár pre portál www.onlajny.eu

Externý pracovník Denníka Šport, SITA a TASR

Vedúci tímu Slovan Tomášovce

Futbalový rozhodca (11 rokov), z toho 5 rokov na krajskej úrovni

Zaujímavosť: v zimných mesiacoch vášnivý pekár vianočných oblátok

Expert pre F-skupinu MS 2014 

 

1.Kto je podľa Vás najväčší favorit MS?

Favoritov na celkový triumf je viacero. Samozrejme jednoznačným by mala byť domáca Brazília. Hrá doma, vyhovujú jej klimatické podmienky, má silné mužstvo. Môže však zaváhať v play-off a bude po očakávaniach, ako tomu bolo pred štyrmi rokmi v Južnej Afrike s Holandskom vo štvrťfinále. Ďalej sú medzi favoritmi Nemci. Španieli, Argentína. Vyskočiť však môže hocikto. Neraz sa stalo, že favorit vybuchol. Podľa mňa to bude niekto zo štvorice Brazília, Nemecko, Španielsko, Argentína.


2.Koho považujete za čierneho koňa MS?

Nejakého čierneho koňa turnaja nemám. Na posledných šampionátoch bolo medzi čiernymi koňmi mužstvo z Afriky. Čakám však, že prekvapí Belgicko, ale aj niekto z mužstiev ako Kolumbia, Ekvádor. Karty na popredných miestach by mohol zamiešať Uruguaj. Myslím si, že tento tím pošle už po skupinovej fáze domov Taliansko alebo Anglicko. Belgicko sa na MS predstavuje po dlhom čase a má mnoho kvalitných hviezd. Som zvedavý ako sa predvedú v národnom tíme na veľkom podujatí.


3.Aký futbal od MS očakávate?

Moderný futbal s množstvom zaujímavého a aspoň 2-3 góly na zápas. Lenže ako som videl priateľské stretnutia aj v nich padalo málo gólov napr. Španielsko - Salvador 2:0.

 

4.Ktoré tímy postúpia podľa Vás z F-skupiny, ktorej expertom budete?

Postúpiť by mala z prvého miesta Argentína a z druhého miesta sa rozhodne medzi Nigériou a Bosnou a Hercegovinou. Klíma a podmienky by mali hovoriť v prospech afrického štátu.

 

5.Ktorý tím je tvoj najobľúbenejší, ktorému budeš fandiť?

Moje obľúbené mužstvo je Oranjes (Holandsko). Keď však pozerám na nomináciu hráčov tak si myslím, že sa dostanú maximálne do osemfinále. V skupine to budú mať ťažké so Španielskom a následne v play-off by mali naraziť na domácich kanárikov. Lenže lopta je guľatá a môže sa zrodiť prekvapenie. Okrem Holandska mám ešte obľúbené Chorvátsko, ktorému prajem aspoň postup zo skupiny, aj keď to budú mať s Mexikom veľmi náročné.

 

6.Na výkony ktorých hráčov sa počas MS najviac tešíte?

Viacero hviezd bude svojim tímom chýbať, čo je veľká škoda. Verím, že Portugalsku nebude chýbať Cristiano Ronaldo a dá sa poriadku. Mrzí ma že Franck Ribéry a Falcao nebudú môcť hrať. Teším sa na výkony Mandžukiča a Javiera Hernandeza, či sa dokáže pozbierať z nevydarenej  sezóny v Manchestri United. Ďalej na výkon Chile, ktoré niektoré média pasujú do role čierneho koňa, ale v skupine s úradujúcimi majstrami a vicemajstrami sveta to budú mať ťažké. Očakávam, že Uruguaj so svojimi hviezdami podá kvalitný kolektívny výkon ako to bolo pred 4 rokmi. Ďalej však čakám sklamanie jednej európskej futbalovej veľmoci a myslím si, že to budú Taliani. Francúzsko by malo napraviť svoju reputáciu spred 4 rokov a spolu so Švajčiarskom ísť ďalej zo skupiny E. Tak isto čakám, či Messi zahviezdi v drese Argentíny, alebo nie. Útok bielomodrých je veľmi silný. Hráči ako Messi, Higuain, Aguero, Palacio, Lavezzi sú vo svete pojem. Netreba zabúdať ani na kvalitných stredopoliarov Di Mariá, Gago, Mascherano. Len či budú hrať kolektívne a nie každý na seba. Prekvapiť môžu aj naši premožitelia z Bosny a preniknúť do play-off. Z G skupiny, ktorú volajú aj skupinou smrti by mali ísť ďalej Nemci a Portugalsko, ale netreba zabudnúť na nebezpečnú Ghanu a aj USA. V H skupine si to o postup rozdajú hviezdy v mužstvách Ruska, Belgicka a Južnej Kórei

 

Fabian PramelFabian Pramel

Profil:

Študent Urbanizmu na Bauhaus univerzite vo Weimare (Nemecko)

Organizátor Jügend spielt für Europa – Mládežnícky futbalový festival v Nemecku

Odborník na Nemecký futbal

Obľúbené kluby: Borussia Mönchengladbach

Expert pre G-skupinu MS 2014 

 

1.Kto je podľa Vás najväčší favorit MS?

Ťažko predpovedať. Podľa môjho názoru bude úroveň MS 2014 výnimočne vysoká, oveľa vyššia ako v roku 2010. Samozrejme sú za top favoritov považované najmä Španielsko a Brazília. Španielsko už nie je tak silné ako v posledných rokoch, ale stále patrí k top favoritom. Čo ma však zaujalo najviac je skutočnosť, ako často sa v súvislosti s najväčším favoritom uvádza Brazília. Predtým ako Brazília vyhrala Pohár FIFA, médiá spomínali, že domáci tím nebude pripravený na to, aby mohol vyhrať MS. Teraz však všetci považujú Brazíliu za top favorita. Keď porovnám strednú zálohu Brazílie a Chorvátska, nebudem prekvapený, ak hostiteľská krajina nevyhrá prvý zápas.

2.Koho považujete za čierneho koňa MS?

Väčšina v tejto súvislosti spomína Belgicko, avšak pre mňa to nie je čierny kôň. Oveľa viac ma v tomto smere zaujíma Holandsko. Tréner Louis Van Gaal sa odklonil od tradičného holandského spôsobu hry 4-3-3. Nový systém 3-5-2 s Robbenom a Van Persiem vpredu je jedným z najmodernejších taktických formácií spomedzi účastníkov MS. Chile je tiež zaujímavé a je to môj druhý čierny kôň. Samozrejme Holandsko nie je skutočný čierny kôň, už vďaka bohatej histórii, ale skoro nikto s nimi neráta. Aj preto ich považujem za čierneho koňa MS 2014. Som zvedavý aj na Anglicko a Japonsko, najmä v súvislosti s tým, či sa mladí hráči dostanú do základnej zostavy.

3.Aký futbal od MS očakávate?

To je ťažká otázka. Myslím, že budeme vidieť niektoré tímy brániť v blízkosti vlastného pokutového územia. Forčeking (vysoký presing) nebude v Brazílii jednoduché hrať tak ako v Európe. Uvidíme tímy ako Nemecko, Holandsko, Španielsko, ktoré sa budú snažiť získať prevahu v držaní lopty. Tímy ako napr. Brazília patria medzi hybridy a tieto tímy budú na turnaji vo väčšine. Zaujímavé bude sledovať hru Chile. Hra tohto tímu je založená na forčekingu so 6 hráčmi v prednej línii. Môže byť zaujímavé sledovať ich najmä po taktickej stránke, ak nájdu spôsob ako prepnúť medzi forčekingom a viac pasívnou obranou.

4.Ktoré tímy postúpia z G-skupiny, ktorej expertom budete?

Myslím, že USA nepatrí k ašpirantom na postup. Technická úroveň hráčov USA je v porovnaní s ostatnými účastníkmi G-skupiny na nižšej úrovni a navyše hrajú veľmi pasívny futbal založený na protiútokoch. Portugalsko je veľmi zvláštny tím a ťažko čitateľný. Ich výkonnosť a správanie sa pohybuje na hranici medzi genialitou a šialenstvom. Majú najlepšieho hráča sveta, ale tiež množstvo problémov. Najmä čo sa týka útočníkov, ktorí nepatria k najlepším na svete. Ghana je dobrý tím schopný postúpiť do ďalšieho kola, ak Portugalsko nepodá proti nim svoj najlepší výkon. Nemecko by malo prejsť cez tieto výzvy do osemfinále z 1.miesta. 

5.Ktorý tím je Váš najobľúbenejší, ktorému budete fandiť?

Pochopiteľne Nemecko. Ale úprimne, nie som si istý, či tím Joachima Löwa je schopný získať trofej. S veľkým počtom zranených hráčov stratilo Nemecko veľa zo svojej sily. Ešte stále nie je isté či hráči ako Neuer, Schweinsteiger a Khedira budú môcť nastúpiť. Ak by Nemecko nebolo schopné vyhrať trofej, rád by som videl vo finále Chile alebo Japonsko. Ale úprimne, Japonsko asi nie je dosť silné a aj Chile bude potrebovať veľkú dávku šťastia, aby dosiahlo veľký výsledok.

6.Na výkony ktorých hráčov sa počas MS najviac tešíte?

Na Arjena Robbena. Je úžasné aké výkony podáva v posledných rokoch a v tejto sezóne bol ešte lepší. V novej pozícii vedľa Van Persieho, jeho hra dostane väčšiu tvár, pretože bude oveľa ťažšie zastaviť ho. Mohli ste to vidieť vo finále Nemeckého pohára proti Dortmundu. V posledných zápasoch našiel Jürgen Klopp spôsob ako ho izolovať na strane. V pohárovom finále hral útočníka a taktiež aj vo finále Ligy Majstrov, kde skóroval víťazný gól po akcii cez stred.

 

Ján Filip

Profil:

Ján Filip

Absolvent histórie na FF UKF v Nitre

Veľký futbalový fanúšik a znalec

Obľúbené kluby: AS Trenčín a FC Barcelona

 

1.Kto je podľa vás najväčší favorit MS?

Najväčším favoritom MS je podľa mňa Nemecko. Určite veľmi ďaleko pôjdu Brazília a Argentína. Španielsku veľmi neverím, pretože „nemôže“ vyhrať štvrtý šampionát po sebe. Silní budú tradične Taliani.

2.Koho považujete za čierneho koňa MS?

Za čierneho koňa považujem jednoznačne Belgicko. Myslím si, že táto generácia hráčov je, alebo skôr ešte len bude lepšia ako generácia Enza Scifa alebo Marca Wilmotsa (súčasného trénera). Prekvapiť môže aj Uruguaj alebo Chile, aj keď majú extrémne náročné skupiny. Môj názor je, že Uruguaj zo skupiny postúpi, ale Chile asi nie. Zvedavý som aj na Bosnu.

3.Aký futbal od MS očakávate?

Očakávam pekný útočný futbal hlavne v základných skupinách. V play-off to už bude hlavne o taktike a pozornom bránení.

4.Ktoré tímy postúpia z H-skupiny, ktorej expertom budete?

Z „mojej“ H-skupiny postúpi z 1.miesta Belgicko a z 2.miesta Rusko. Na 3.mieste skončí Južná Kórea a na 4.mieste Alžírsko. Iný výsledok by ma veľmi prekvapil.

5.Ktorý tím je Váš najobľúbenejší, ktorému budete fandiť?

Kedže Slovensko ani Česko sa nekvalifikovali, fandiť budem Belgicku a Brazílii, ktorá je mojim obľúbeným tímom z detských čias a minulosť sa nedá vymazať J. Sympatické tímy sú aj Uruguaj alebo Bosna. Naopak fandiť nebudem Anglicku a Portugalsku.  

6.Na výkony ktorých hráčov sa počas MS najviac tešíte?

Teším sa hlavne na celý tím Belgicka, špeciálne na hráčov ako Hazard, Lukaku či Witsel. Zvedavý som však aj na Messiho a Suaréza. Najviac som však zvedavý ako zvládnu tento šampionát hráči, ktorí mali veľmi dlhú a náročnú sezónu.

Pin It