USA - Portugal 2:2 (0:1)

Hodnotenie zápasu - Róbert Pavúk

V Manause sme videli ďalší veľmi vzrušujúci zápas G-skupiny. USA dominovalo väčšinu času, ale inkasovalo v závere. Portugalci si týmto neskorým gólom udržali nádej na postup.

V tomto zápase pripravili tréneri oboch tímov viacero zmien. Portugalská obrana bola rozložená vplyvom zranení (Fabio Coentrao) a trestov (Pepe). Tréner USA Klinsmann zvolil rozostavenie 4-2-3-1 bez zraneného Josi Altidora. Na jeho miesto nastúpil Clint Dempsey.

Americký pravý obranca Fabian Johnson zopakoval svoj útočný výkon proti Ghane a azda bol aj lepší. V zápase zatienil najväčšiu hviezdu Portugalska Ronalda, ktorý útočil práve po jeho strane. Johnsonovi kryl chrbát veľmi často Jermain Jones, ktorý taktiež odohral super zápas. Johnson vytváral veľmi často na pravej strane vďaka útočnej podpore Grahama Zusiho prečíslenie. USA útočilo najmä touto stranou. Američanom zahralo výrazne do karát aj zranenie Andrého Almeidu, ktorý musel byť na pozícii ľavého obrancu v polčase vystriedaný.

V tomto smere mali Portugalci smolu. Žiadny iný tím na turnaji nemal toľko zranených hráčov. Práve po odchode Almeidu začali najväčšie problémy Portugalska. Náhraník William Carvalho ho nedokázal plnohodnotne nahradiť. USA si začalo vytvárať väčší tlak a gólové príležitosti. Jermain Jones pozbieral veľké množstvo lôpt, lebo portugalská obrana hrala príliš pasívne. Jones často posúval loptu na Zusiho, ktorý ihneď hľadal Johnsona, nabiehajúceho za obranu súpera. Jonesov vyrovnávajúci gól padol po strele z diaľky, ktorej predchádzal rohový kop z pravej strany. Druhý gól padol z prava po centri striedajúceho Yedlina a skóroval Dempsey.

Po góle tréner Bento zareagoval nasadením Alvesa na hrot a Varelu, ktorý nahradil Meirelesa (ešte za stavu 1-1). Práve Varela sa postaral o vyrovnávajúci gól v nadstavenom čase po centri Ronalda z pravej strany. USA už dvíhalo ruky nad hlavu na znak postupu, ale neskorý inkasovaný gól dal tejto skupine pred rozhodujúcimi zápasmi ešte dramatickú koncovku.

 

Najkrajší gól: v 64´min. exportná strela Jermaina Jonesa (1-1) po odrazenej lopte z rohového kopu

Najkrajšia akcia: v 95´min. center Ronalda z pravej strany a gólová hlavička Varelu (2-2)

Najkrajší zákrok brankára: v 55´min. super zákrok na bránkovej čiare od obrancu Ricarda Costu po strele Bradleyho

Hráči zápasu: Fabian Johnson a Cristiano Ronaldo

 

{mp4}WC/32-USA-Portugal/USA-Portugal-goal{/mp4}

{mp4}WC/32-USA-Portugal/USA-Portugal-action{/mp4}

{mp4}WC/32-USA-Portugal/USA-Portugal-save{/mp4}

Pin It