Ghana - Germany 2:2 (0:0)

Hodnotenie zápasu - Fabian PramelFabian Pramel

V otvorenom, azda najkrajšom zápase doterajšieho priebehu MS boli napokon spokojné oba tímy s remízou, aj keď pre Ghanu to znamená už len malú šancu na postup. Black stars znovu predviedli svoju fyzickú dominanciu, s ktorou mal tím Joachima Lowa značné ťažkosti.

Formácie


Tím Jogiho Lowa nastúpil na zápas v rovnakej zostave ako proti Portugalsku. V princípe išlo o formáciu 4-3-3, kde Philipp Lahm pôsobil v trojčlennej zálohe kúsok za Sami Khedirom a Tonim Kroosom, v úlohe stratéga. Kroos pôsobil ako centrálny ofenzívny hráč. Bol hlavným lídrom nemeckej rozohrávky a často sa vracal na vlastnú polovicu, aby sa zbavil presingu Ghany. Khedira sa tlačil vpred najmä po pravej strane.

Tréner Ghany Akwasi Appiah urobil v zostave niekoľko personálnych zmien. 53-ročný kouč zmenil nielen brankára, keď Kwaraseya vymenil Dauda, ale aj neistého pravého krajného obrancu Daniela Oparu. Na jeho miesto nastúpil Harrison Afful. Zároveň sa v základnej zostave objavil aj Kevin-Prince Boateng. Rodák z Berlína nahradil Jordana Ayewa, ktorý sa pohyboval viac na krídle.

Ghanská pevnosť


Proti pozičnej hre Nemecka pripravila Ghana formáciu 4-4-2. Aj Boateng aj Asamoah Gyan atakovali najmä stredných obrancov Nemecka. O nižšie umiestneného Lahma sa čiastočne staral Sulley Muntari, ktorý bol istený Mohammedom Rabiom. Často sa stávalo, že aj Boateng atakoval Lahma a nechával voľného Hummelsa. Lenže nemecký stred obrany nemal dostatočné prepojenie so záložnou líniou, pretože Ghana bola veľmi kompaktná v horizontálnej línii. Ďalší variant v hre Ghany bola kontrola Lahma oboma útočníkmi a v takomto prípade sa Muntari orientoval na Kroosa. Doslova zamedzil tomu, aby Lahm mohol prihrávať Kroosovi. Rabiu sa v tomto momente sústredil viac na ľavú stranu, kde bola sústredená ofenzívna sila Nemecka.

Proti pomalšej hre Nemecka, nemala Ghana v 1.polčase veľké problémy. V spomínanom rozostavení 4-4-2 hrala Ghana trochu pasívne vzadu, útočila len sporadicky, ale vždy to bol veľmi agresívny, rýchly útok. Avšak Nemecko si s týmito výpadmi pomerne dobre poradilo a zdalo sa, že má zápas pod kontrolou. Hra smerom dopredu bola v podaní trojnásobných majstrov sveta podobná ako v zápase proti Portugalsku. Snaha o útočenie stredom, ale optori prvému duelu, tentoraz absentoval zrýchlený prechod v poslednej tretine ihriska.

Nemecký tím kontroloval loptu v priestoroch s veľkou trpezlivosťou. Niekedy hral vertikálne pasy s okamžitými spätnými prihrávkami na stredných záložníkov. Ghanský tím v tomto spôsobe hry pravdepodobne nevidel nebezpečenstvo, lebo nebol v tejto časti ihriska veľmi dôrazný v súbojoch. Lowov tím z tohto priestoru neprofitoval, najmä vplyvom zlých prihrávok v útočnej tretine.

Na rozdiel od útoku bol nemecký presing po strate lopty obzvlášť pôsobivý. Dochádzalo k okamžitému atakovaniu lopty s niekoľkými hráčmi. Avšak Ghana sa ukázala ako veľmi inteligentný tím v diagonálnej a horizontálnej formácii. Kým Nemecko sa sústredilo na kompaktnosť v strede, Appiahov tím útočil po krídlach. André Ayew a Christian Atsu sú fyzické stroje, ktoré vyhrávali šprintérske a driblérske súboje. Tím zo západnej Afriky neustále hľadal dlhou prihrávkou za obranu práve svoje rýchle krídla. Pravidelné rýchle protiútoky Ghany robili Nemecku veľa starostí. Aj v zápase proti USA bola Ghana zameraná na hru po krídlach, ale nedokázala to pretaviť na góly. 

V druhom polčase skórovali krídelníci hlavou

Ako prvý skóroval v zápase Nemecký tím. V 51´min. to bol Mario Gotze, ktorý si hlavou prihral loptu na svoje koleno a umiestnil ju do brány. Akciii predchádzal vysoký presing Ghany, ale Nemci s s ním poradili. K lopte sa dostal Muller, nový muž na ihrisku Mustafi šprintoval ako pravý obranca po čiare na Mullerovu pozíciu, čím odklonil Ghanskú pozornosť. Ale Muller našiel centrom do šestnástky nabiehajúceho Gotzeho, ktorý sa presadil medzi dvojicou obrancov.

Black stars reagovali okamžitým útokom. Na pravej strane nebránený Afful dobre načasoval center do šestnástky na André Ayewa, ktorý vyhral hlavičkový súboj s Mustafim a vyrovnal. Tesne pred týmto gólom bol vystriedaný Prince-Boateng práve za strelca gólu. Trvalo presne 9 minút, kým Ghana úplne obrátila skóre. Lahmova prihrávka bola zle načasovaná, zachytil ju Muntari a okamžite prihral Gyanovi. Kapitán Ghany sa odpútal od Hummelsa a skóroval - 2:1.

Nemci reagovali striedaniami. Klose vymenil Gotzeho a Schweinsteiger prišiel za Khediru. Ozil sa presunul na ľavú stranu a Muller išiel doprava. Obaja hráči mali hrať diagonálne a Low chcel očividne zvýšiť dôraz vpredu. Striedanie mu vyšlo, keď v 71´min. vyrovnal Klose po rohovom kope. Zahrával ho Kroos a Howedes loptu predĺžil na zadnú žrď, kde číhal Klose. Tento 36-ročný veterán vsietil svoj 15. gól na MS a vyrovnal rekord brazílčana Ronalda.

Záver

Napriek Lowovej snahe hrať zo zabezpečenej obrany so štyrmi strednými obrancami, mala Ghana veľa príležitostí na skórovanie. 19 streleckých pokusov je toho dôkazom. Nemci mali značné problémy najmä s rýchlymi a vo vysokom tempe hrajúcimi útočníkmi Black Stars. Veľa nechýbalo a Ghana si mohla pripísať skalp jedného z favoritov turnaja. Remíza udržala Ghane šancu na postup, ale výhra by jej dávala väčšiu nádej.

Najkrajší gól: v 51´min. po centri Thomasa Mullera skóroval kolenom Mario Gotze (0-1)

Najkrajšia akcia: v 86´min. akcia Mesuta Ozila, keď jeho prihrávku pred bránu odvrátil Mensah

Najkrajší zákrok brankára: v 84´min. výborný obranný zákrok Kwadwo Asamoaha proti Thomasovi Mullerovi, ktorý postupoval sám na brankára Daudu

Hráči zápasu: Asamoah Gyan a Miroslav Klose

 

{mp4}WC/28-Ghana-Germany/Ghana-Germany-goal{/mp4}

{mp4}WC/28-Ghana-Germany/Ghana-Germany-action{/mp4}

{mp4}WC/28-Ghana-Germany/Ghana-Germany-save{/mp4}

Pin It