USA - Ghana 2:1 (1:0)

Hodnotenie zápasu - Róbert Pavúk

Bol to veľmi pekný zápas, v ktorom herne dominovala Ghana, ale USA získalo veľmi rýchlo vedenie a potom na konci zápasu, keď sa Ghane podarilo konečne vyrovnať, strhlo USA výhru na svoju stranu hlavičkou po rohovom kope.

Clint Dempsey skóroval hneď v 1´min. najkrajší gól zápasu a tento moment vyprovokoval Ghanu k útočeniu. Problémom Ghany je, že jej príliš nevyhovuje hrať proti zabezpečenej obrane súpera a presne to potvrdil aj zápas proti USA. Ghana je predovšetkým známa hrou na rýchle protiútoky, ale rýchly inkasovaný gól narušil výrazne ich taktiku. Ghana sa v zápase snažila útočiť najmä po pravej strane cez aktívneho Christiana Atsuho. Za ním sa snažil o podporu krajný obranca Daniel Opare, ale jeho centrované lopty boli veľmi nepresné počas celého zápasu. Z 11 centrovaných lôpt boli úspešné iba 2 centre. 

Výraznou postavou v hre Ghany je útočník Asamoah Gyan. Aj v tomto zápase bol hlavnou gólovou hrozbou pre USA. Opäť sa snažil najmä v 1.polčase nabiehať do priestorov medzi obrancov, ale bol v tejto aktivite osamotený a tak obrana USA nemal problém s jeho ustrážením. Hoci sa chcel Klinsmann prezentovať v zálohe diamantovou formáciou, tak ako v prípravných zápasoch, nakoniec jeho tím z rôznych dôvodov bránil v rozostavení 4-4-2. Jeho hráči hrali počas zápasu veľmi často bez lopty. Veľkým problémom pre USA bolo zranenie útočníka Altidora v polovici 1.polčasu. Na jeho miesto prišiel mladý Johansson, ale nedokázal ho plnohodnotne nahradiť. USA chýbal niekto, kto by si dokázal zabehnúť za obranu a podržať vpredu loptu. Od odchodu Altidora bola Amerika pod veľkým tlakom, ale odolávala aj vďaka výbornému výkonu brankára Howarda a Kyla Beckermanna v úlohe defenzívneho štítu.

Keď sa už zdalo, že USA ubráni duel, presadila sa prekvapujúco ľavá strana Ghany. Vyrovnávajúci gól vsietil dovtedy nevýrazný Ayew. Ale tím Spojených štátov si zaslúži veľký obdiv za výkon po inkasovanom góle. Nestiahli sa ešte viac do obrany, ale práve naopak. Zrazu išli vpred a hrali proaktívne. Najmä pravý obranca Johnson chcel napraviť chybu pri vyrovnávajúcom góle a tlačil sa vpred. Napokon vybojoval rohový kop, z ktorého vsietilo USA víťazný gól. USA išlo do rizika, lebo Ayew mal ešte predtým šancu na druhý gól, ale nakoniec tento hazard slávil úspech a Klinsmannovi zverenci si pripísali dôležité 3 body, ktoré im otvárajú cestu do osemfinále.

Najkrajší gól: v 1´min. rýchly gól Dempseyho (1-0)

Najkrajšia akcia: v 82´min. krásna kombinácia Ghany a gól Ayewa (1-1)

Najkrajší zákrok brankára: v 58´min. zákrok Howarda po hlavičke Gyana Asamoaha

Hráči zápasu: Tim Howard a Christian Atsu

 

{mp4}WC/14-Ghana-USA/Ghana-USA-goal{/mp4}

{mp4}WC/14-Ghana-USA/Ghana-USA-action{/mp4}

{mp4}WC/14-Ghana-USA/Ghana-USA-save{/mp4}

Pin It