Brazil - Holland 0:3 (0:2)

Hodnotenie zápasu - Róbert PavúkRóbert Pavúk

V súboji o bronz sa stretli sklamané tímy zo semifinále. Zatiaľ čo skoro každý ľutoval Brazíliu za výprask od Nemecka, v oveľa zložitejšej pozícii nastupovali na tento duel podľa mňa Holanďania. Predsa len prehrať miestenku o finále MS v penaltovom rozstrele určite mrzí viac ako jasná prehra. Napriek tomu sa dokázali na tento zápas zmobilizovať práve Oranje.

Tréner Louis Van Gaal sa lúčil s Holandskou reprezentáciou v rozostavení 3-5-2 a pôvodné slová po frustrujúcej prehre s Argentínou o zbytočnosti zápasu o 3.miesto premenil v deň súboja na vyjadrenie, že chce s tímom získať medailu. Podľa toho vyzerala aj zostava na zápas, v ktorej urobil len dve zmeny. Za zraneného de Jonga nastúpil Clasie a za Sneijdera, ktorý sa zranil pri rozcvičke nahradil de Guzman.

Luis Felipe Scolari nedokázal zmobilizovať Brazíliu na takú úroveň, aby bola Holandsku dôstojným súperom. Do zostavy sa síce vrátil kapitán Thiago Silva, Marcela nahradil Maxwell, Hulka Willian a trápiaceho sa Freda Jo, ale nič nezabralo.

Už v 2´min. vnikol do pokutového územia Robben, Thiago Silva ho potiahol za dres a alžírsky rozhodca nariadil pokutový kop. Opakovaný záber odhalil, že faul bol ešte pred šestnástkou, ale na druhej strane mal kapitán Brazílie vidieť nie žltú, ale červenú kartu. Robin van Persie nedal Cesarovi žiadnu šancu a otvoril skóre. V 17´min. pridali Holanďania druhý gól. Po krásnej kombinácii na pravej strane, zazmetkoval pri obrannom zákroku David Luiz a Blind ponúknutú príležitosť chladnokrvne využil. Brazília pôsobila otraseným dojmom a nič na tom nezmenila ani akcia a strela Oscara v 22´min., s ktorou si bezpečne poradil Cillessen. Brazílčania zaostávali v strede poľa a do šancí sa dostávali len po štandardných situáciách. Najprv v 34´min. David Luiz a v 38´min. Paulinho nedokázali dopraviť loptu do siete.

Holandsko ovládalo hru aj po zmene strán. Brazília sa dostala do jedinej šance, ale Ramirez v dobrej pozícii v 60´min. netrafil bránu. V 72´min. predviedli Oranje skvelý presing, získali v strede poľa loptu a Robben podnikol rýchly brejk. Vo finále tejto akcie sa však nedohodol s Wijnaldom a napokon nebolo z peknej akcie nič. V 82´min. mali Holanďania zahrávať ďalšiu penaltu, ale alžírsky rozhodca nevidel faul na Robbena. V 86´min. mal gól na hlave Kuyt, ale dominancia Holandska sa nakoniec odzrkadlila aj do 3.gólu. Najkrajšiu akciu zápasu v podaní Robben - Janmaat zakončil premiérovým gólom na šampionáte Wijnaldum. Holandsko si za výkony na celom turnaji bronz (ak nie aj lepší výsledok) plne zaslúžilo, lebo vsietilo 15 gólov (2.miesto na turnaji) a inkasovalo len 4 góly. Tréner Van Gaal dal dokopy súdržný tím, ktorý išiel krok za krokom za svojim cieľom. Ešte raz škoda, že Oranje nezvládli penaltový rozstrel proti Argentíne. Brazília sa lúčí s turnajom pasívnym skóre 11:14 a to hovorí za všetko. Brazília 2014 bola podľa mňa najslabším Brazílskym tímom v celej histórii MS.

Najkrajší gól: v 17´min. gól Blinda (0-2)

Najkrajšia akcia: v 91´min. gólová akcia Robbena, Janmaata a Wijnalduma (0-3)

Najkrajší zákrok brankára: v 87´min. zákrok Cesara, ktorý jemne tečoval hlavičku Kuyta

Hráči zápasu: Oscar a Arjen Robben

Pin It