Costa Rica - Greece 1:1 (1:1), 5:3 on penalties

Hodnotenie zápasu - Peter RebekPeter Rebek

Kostarický zázrak na MS pokračuje po víťaznom penaltovom rozstrele proti Grécku. Paradoxne Gréci odohrali veľmi dobrý zápas, boli lepším tímom, ale na postup to nestačilo.

Portugalský tréner Grécka Fernando Santos dal v útoku opäť šancu Samarasovi aj vďaka jeho výbornému výkonu proti Pobrežiu Slonoviny. V strede zálohy dal opäť šancu veteránovi Karagounisovi. Tréner Kostariky zabezpečil defenzívu a zvolil rozostavenie 5-4-1 s vysunutým hrotom Campbellom.

V 1.polčase mali Gréci miernu prevahu v strede poľa, kde boli často na 3 grékov (Karagounis, Maniatis, Samaris) len 2 kostaričania (Tejeda a Borges), ale nedokázali ju naplno využiť. Príliš často sa spoliehali na dlhé lopty na Samarasa, ale ten bol vpredu osamotený. Grékom dobre pracovali krajní obrancovia (Holebas a Torosidis) a s ich centrami mal plné ruky práce brankár Keylor Navas. Najväčšiu šancu 1.polčasu mal Salpingidis, ktorý si nabehol na prudký center, ale Navas loptu zázračne vyrazil na roh.

Nečakaný gól Kostariky v podaní kapitána Ruiza v úvode 2.polčasu bol poriadnym šokom. Tréner Grécka Santos naň okamžite reagoval. Zmenil rozostavenie z 4-2-3-1 na 4-4-2 a na ihrisko poslal namiesto Samarisa druhého klasického útočníka Kostasa Mitrogloua. V 66´min. videl kostarický pravý obranca Duarte červenú kartu a ponúkol Grécku šancu na vyrovnanie. Tréner Santos urobil ďalšiu zmenu, keď oživil útok. Za Salpingidisa poslal na trávnik Gekasa.

Prístup Grékov v snahe vyrovnať bol v záverečnej fáze zápasu impozantný. Na rad prišlo posledné striedanie. Odišiel Maniatis a prišiel Katsouranis. Gréci začali hrať do šírky na krajných obrancov, ktorí začali zásobovať útok nebezpečnými centrami. Traja útočníci v pokutovom území vytvorili na Kostariku obrovský tlak. Navas síce zachránil svoj tím viackrát od inkasovaného gólu, ale v 91´min. nestačil na dorážku stopéra Borussie Dortmund Papastathopoulosa.

V predĺžení mali Gréci prevahu, ale v oslabení hrajúca Kostarika si zaslúži za úžasnú, obetavú obranu na čele s brankárom Navasom veľký kredit. Grécko malo v úplnom závere strhujúceho predĺženia na nohe postupový gól. V 121´min. predvideol ďalší neuveriteľný zákrok brankár Navas po zakončení Mitrogloua z bezprostrednej blízkosti. Keylor Navas bol aj hrdinom  následného rozstrelu, keď v 4.sérii chytil penaltu Gekasa a poslal Kostariku senzačne do štvrťfinále proti Holandsku.

 

Najkrajší gól: v 52´min. gól Ruiza (1-0)

Najkrajšia akcia: v 121´min. posledná akcia predĺženia v podaní Grécka so zakončením Mitrogloua a fantastickým zákrokom Navasa

Najkrajší zákrok brankára: v 37´min. zákrok Navasa pri zakončení Salpingidisa

Hráči zápasu: Keylor Navas a Jose Holebas

 

 

Pin It