Holland - Costa Rica 0:0, 4:3 on penalties

Hodnotenie zápasu - Maroš ZimnikovalMaroš Zimnikoval

Holandsko v zápase dominovalo, ale nedokázalo nájsť recept na prekonanie Keylora Navasa. Louis van Gaal hral tentoraz viac útočne s krajnými obrancami ako proti Mexiku.

Tréner Kostariky Pinto sa musel zaobísť bez vykartovaného stredného obrancu Duarteho a nahradil ho Johnny Acosta. V tomto zápase sa stretli 2 tímy, ktoré sa na šampionáte prezentovali hrou na rýchle protiútoky. Ale ich vzájomný zápas bol viac statický, lebo Kostarika sa sústredila najmä na obranu a pozičnú hru ovládli Holanďania.

Najlepšie momenty 1.polčasu prišli vtedy, keď sa Kostarika vysunula vpred na štandardné situácie a Holandsku sa otvorila cesta k brejku. V 22´min. našiel Kuyt pred šestnástkou Depaya, ktorý ešte posunul loptu na van Persieho. Ten z blízka napálil loptu do Navasa. V 29´min. po chybnej rozohrávke Kostariky prišla rýchla kontra Holandska. Depay si nabehol po ľavej strane, dostal loptu a tvrdou strelou nechal vyniknúť kostarického brankára Navasa. V 34´min. pohrozila aj Kostarika. Po priamom kope zakončoval akrobaticky Acosta a pri bránkovej čiare stojaci van Persie musel predviesť obranné schopnosti. V 39´min. predviedol krásny priamy kop na druhej strane Sneijder, ale Navas vytiahol perfektný zákrok.

V 2.polčase sa smerom dopredu osmelila aj Kostarika a vypracovala si niekoľko pološancí, ale v 66´min. po odchode jediného vysunutého útočníka Campbella a príchode Ureňu sa stredoamerický tím zatiahol a definitívne prenechal aktivitu Holandsku. Najväčšie šance 2.polčasu sa zrodili v samom závere. V 82´min. skončil Sneijderov priamy kop na pravej tyči. V 84´min. po Robbenovom centri do šestnástky predviedol ďalší skvelý zákrok Navas, ktorý vychytal tvrdú strelu van Persieho. V 88´min. poslal Sneijder milimetrovú prihrávku na van Persieho, ale ten asi z 3 metrov pred Navasom netrafil loptu. V 93´min. van Persie vyslal ďalšiu strelu na Navasa, ale obranca Tejeda ju dokázal zázračne stečovať na tyč.

V predĺžení pokračoval veľmi zaujímavý zápas. V 94´min. mal veľkú šancu po rohovom kope stopér Holandska Vlaar, ktorý poslal hlavou loptu k pravej tyčke a Navas predviedol výbornú robinzonádu. Tréner Van Gaal vymenil v 106´min. obrancu Indiho a v snahe rozhodnúť poslal na trávnik útočníka Huntelaara. Zmena rozostavenia na 4-2-4 však ponúkla viac priestoru v strede poľa pre Kostariku. V 113´min. pohrozil Bolaňos, ale k zakončeniu sa nedostal. V 117´min. mal obrovskú možnosť Ureňa, ktorý prenikol cez holandskú obranu a prudko vystrelil, lenže Cillessen vytiahol svoj zákrok turnaja. V samom závere ešte v 119´min. opečiatkoval Sneijder brvno Navasovej brány. Pred penaltami urobil dôležitý ťah tréner Van Gaal, keď vystriedal brankárov a proti kostarickým strelcom sa postavil Krul.

Tim Krul použil psychologické zbrane na znervóznenie súperov a v penaltovej lotérii to bol rozhodujúci moment. Nervy nezvládli kapitán Kostariky Ruiz a v poslednej sérii Umaňa. Všetci 4 holandskí strelci (van Persie, Robben, Sneijder a Kuyt) svoje pokusy premenili a udržali svoj sen o finále po 4 rokoch nažive. Pre Kostariku sa turnaj končí, ale svojimi výkonmi si podmanila futbalový svet.

Najkrajší gól: počas 120 minút gól nepadol

Najkrajšia akcia: v 117´min. individuálna akcia Uraňu, ktorého vychytal Cillessen

Najkrajší zákrok brankára: v 93´min. (nadstavený čas 2.polčasu) zákrok obrancu Tejedu na bránkovej čiare po strele Robina van Persieho

Hráči zápasu: Wesley Sneijder a Keylor Navas

 

 

Pin It