Argentina - Belgium 1:0 (1:0)

Hodnotenie zápasu - Marek AntalíkMarek Antalík

Argentína dosiahla v 5.zápase na turnaji 5.výhru o 1 gól a po 24 rokoch postúpila do semifinále.

Tréner Argentíny Sabella sa musel vysporiadať so stratou vykartovaného Marcosa Roju a nahradil ho Jose Basanta. Namiesto Federica Fernandeza nastúpil skúsený Martin Demichelis a za Fernanda Gaga hral Lucas Biglia. Marc Wilmots urobil oproti zápasu s USA jednu zmenu, keď Kevin Mirallas nahradil Mertensa. 

Hralo sa v pomalšom tempe a hlavným taktickým bodom zápasu bola otázka, ako sa dokáže Belgická záloha vysporiadať s Lionelom Messim. Oproti Švajčiarom dali Belgičania Messimu viac priestoru. Proti Messimu hral veľmi často len Witsel, lebo Fellaini sa zapájal najmä do útočenia. Strední obrancovia Belgicka Kompany a Van Buyten si dávali veľký pozor na Higuaína.

Kompany urobil v zápase jedinú chybu. Vo 8´min. zbytočne stratil loptu v strede ihriska, potom si ju vzal Messi, našiel di Maríu, ktorého pas sa aj so šťastím dostal k Higuaínovi a ten poslal loptu z prvej k pravej žrdi - 1:0. Bol to bezpochyby Higuaínov životný gól. Argentína sa dostala na koňa a Messi sa stal najdôležitejším článkom Argentínskej hry. Kľúčovým bodom jeho výkonu bol fakt, ako dokázal upokojovať tempo hry. Dokázal udržať loptu proti presile a potom nečakane vykúzlil prienikovú prihrávku najvyššej kvality. Jeho pas na di Maríu v 28´min. sa zaradil medzi top prihrávky turnaja. Potom sa zranil práve di María a Sabella ho nahradil defenzívnym záložníkom Perezom. Najväčšiu belgickú šancu v 1.polčase mal v 42´min. Mirallas, ale jeho hlavička išla tesne vedľa pravej žrde Romerovej brány.

V 2.polčase sa Argentína zamerala na pozornú defenzívu a do útoku sa už tak často nedostávala. Sabella posilnil v priebehu 2.dejstva obranu, keď stiahol Higuaína a na ihrisko poslal Gaga. Higuaín mal ešte predtým v 55´min. na nohe druhý gól, keď nasadil jasle Kompanymu, ale trafil len brvno. Útočiť muselo Belgicko a najmä s blížiacim sa záverom sme očakávali zvýšenie úsilia o vyrovnanie. Wilmotsove striedania tentoraz nezabrali. Škoda, že belgický tréner viac nezariskoval a nezmenil základné rozostavenie na viac ofenzívnejšie. Malým pozitívom na hre Belgicka bolo, že začali hrať viac priamočiaro a menej sa spoliehali na individuálne prieniky Hazarda a centre De Bruyneho zprava. Ale Argentínska obrana bola excelentná a odolala. Navyše v 94´min. sa rútil sám na Courtoisa Lionel Messi, ale brankár Belgicka previedol zákrok zápasu. Pre Belgicko sa turnaj končí. Herne sa od neho čakalo viac, ale je to mladý tím, ktoré potrebuje zbierať skúsenosti a už o 2 roky na ME 2016 vo Francúzsku bude určite ešte silnejší.

Najkrajší gól: vo 8´min. gól Higuaína (1-0)

Najkrajšia akcia: v 28´min. geniálny pas Messiho na rozbehnutého di Maríu, ten sa však pri akcii zranil a šampionát sa pre neho skončil

Najkrajší zákrok brankára: v 94´min. zákrok Courtoisa pri samostatnom nájazde Messiho

Hráči zápasu: Lionel Messi a Thibault Courtois

Pin It