Paul Robinson

"Je to veľmi podobné ako v golfe. Keď urobíš chybný odpal, musíš sa okamžite koncentrovať na ďalšiu loptičku. Nie je čas premýšľať o tom, čo si urobil zle. V tomto momente sa musíš sústrediť a pokračovať v zápase." (Paul Robinson)

Paul Robinson je vo svete futbalu veľmi známe meno. Od roku 2008 je brankárom Blackburnu Rovers. V článku si pripomenieme jeho učebnicový príklad ešte z čias reprezentácie, ako sa má hráč vysporiadať s chybou a Paul dá rady mladým brankárom, ako sa čo najlepšie pripraviť na veľké zápasy.

Paul Robinson, bývalý reprezentačný brankár Anglicka, inkasoval gól od Chorvátska v dôležitom kvalifikačnom zápase vonku. Bolo to na jeseň 2006. Odskočila mu spätná prihrávka od Garryho Nevilla, keď sa ju snažil odkopnúť do bezpečia. Anglicko prehralo a každý chápal, že Paul bude čeliť neúprosnej kritike od fanúšikov a médií. Čakal som v šatni, kým manažér dokončil reč po zápase, a vybral sa za Paulom. Paul mi však naznačil, že môžem odísť, a povedal: "Nemôžem si vždy vybrať situáciu, ale môžem si vybrať, ako na ňu zareagujem." (úryvok z knihy Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal)

Takmer dekádu po tejto chybe, ktorá obletela celý futbalový svet urobil portál 4-4-2 s Paulom veľmi zaujímavý rozhovor, v ktorom sa Paul rozhovoril na tému ako sa pripravuje na veľké zápasy. Paul v súčasnosti hráva za Blackburn Rovers.

 

Viac informácií o psychickej príprave brankárov nájdete v knihe Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal

Sústreďme sa na futbal

 

Ako sa pripravuješ na veľké zápasy?

Snažím sa, aby bolo všetko rovnaké. Beriem každý zápas ako každý iný. Všetko je to o myslení. Ak budem premýšľať nad tým, že ma čaká veľký zápas vytváram na seba zbytočne väčší tlak. Pripravujem sa na zápas vždy rovnakým spôsobom.

Keď si nervózny, myslíš na to, čo sa môže stať. Ale čím si starší, odohral si viac zápasov, máš viac sebavedomia a viac sa tešíš na zápas. Myslíš na to čo urobíš, ako ovplyvníš zápas v pozitívnejšom duchu. Pretože negatívne myšlienky ti vôbec nepomôžu.

 

Ako sa zotavuješ z chyby?

Musíte to vypnúť, už je to preč, viac to nemôžete zmeniť. Neurobil si to zámerne a musíš sa koncentrovať na zvyšok zápasu. Tvoj tím môže rýchlo skórovať a vrátite sa tak do zápasu. Možno budeš musieť urobiť zákrok a udržíš tým mužstvo v hre o víťazstvo.

Je to veľmi podobné ako v golfe. Keď urobíš chybný odpal, musíš sa okamžite koncentrovať na ďalšiu loptičku. Nie je čas premýšľať o tom, čo si urobil zle. V tomto momente sa musíš sústrediť a pokračovať v zápase. Osobné skúsenosti ovplyvňujú rôznych ľudí odlišným spôsobom. Musíš sa naučiť mať silný charakter a u mňa ten čas už prišiel.

 

Prečo si udržiavať pokojnú myseľ po úspešnom zákroku?

Je to rovnaké ako s chybou. Musíš ísť ďalej. Je to súčasť tvojej práce. Rovnako keď urobíš dobrý zákrok, musíš naň hneď zabudnúť.

 

 

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Bill Beswick - líder medzi športovými psychológmi

Spanish Soccer School - Španielsky model útočenia - 100 prihrávok

German Soccer School - Futbal "Made in Germany" - 1.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It