Manchester United - AFC Sunderland 2008, Nemanja Vidič goal

V prvej nadstavenej minúte si United už tradične na konci zápasu vytvorili gólovú príležitosť a gólom Vidiča vyhrali 1:0. Pokles sústredenosti Sunderlandu ku koncu stanovil určujúci moment zápasu. "Len" 99% sústredenosti Sunderlandu prinieslo 100% zlyhanie.

Ruud Gullit, najlepší futbalista Európy za rok 1987, raz poznamenal, že futbalový zápas často rozhoduje jeden moment. Každý zápas obsahuje významné situácie, kedy hráč určí moment, alebo moment určí hráča. Pokles sústredenia často určí tento moment.

Strata sústredenia v zápasoch je často dôsledkom nedostatku mentálnej disciplíny a sústredenia pri vyrovnávaní sa s rušivými vplyvmi. Práve rušivé vplyvy výrazne ovplyvňujú výkon hráča a bránia hráčom dosiahnuť svoje výkonové maximum. Otázkou zostáva, ako sa dá s rušivými vplyvmi súperiť tak, aby nemali vplyv na výkonnosť hráča.

 

Informácie o kontrole rušivých vplyvov, porazení vyčerpanosti, trénovaní sústredenia a intenzity nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal

 

Existuje viacero stratégií ako sa vysporiadať s rušivými vplyvmi, ktorých detaily nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal od Billa Beswicka.

Tu si musíme uvedomiť, že rušivé vplyvy budú existovať vždy. Avšak tieto rušivé vplyvy nemôžu ovplyvniť výkon hráča, pokým im to hráč sám neumožní.

 

Očakávajte určujúce momenty

Je to jedna zo stratégií, ktorou sa môžeme vysporiadať s rušivými vplyvmi. Vizualizáciou si pripravíme možné rušivé vplyvy, takže hráči nebudú prekvapení. Hráči sa musia naučiť očakávať určujúce momenty a byť úplne sústredení a pripravení zvládnuť výzvu. Skúsenosť hovorí o tom, že určujúcimi momentmi zápasu bývajú často:

1. Otváracie minúty zápasu, najmä keď hrá tím na súperovom ihrisku

2. Reakcia na práve vsietený gól

3. Prvý roh

4. Voľné kopy v nebezpečných pozíciách

5. Obnovenie sústredenia po brejkoch v zápase

6. Reakcia na hráča, ktorý bol vylúčený

7. Doháňanie a ubránenie zápasu v posledných minútach.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o ďalších stratégiách, ktoré slúžia na vysporiadanie sa s rušivými vplyvmi množstvo cenných informácií nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal od uznávaného anglického športového psychológa Billa Beswicka

 

Praktický príklad

6.decembra 2008 sa odohral na štadióne Old Trafford ligový zápas medzi domácim tímom Manchester United a hosťujúcim AFC Sunderland. Sunderland prežíval vnútornú krízu a v strede týždňa došlo k výmene manažérov. Nový manažér Ricky Sbragia určil v tomto zápase základné rozostavenie 4-5-1 a určil taktiku s disciplinovaným bránením a hrou na rýchle protiútoky. Sunderland s vypätím všetkých síl dokázal odolávať Manchesteru United počas celých 90 minút. Lenže v prvej nadstavenej minúte si United už tradične na konci zápasu vytvorili gólovú príležitosť a gólom Vidiča vyhrali 1:0. Pokles sústredenosti Sunderlandu ku koncu stanovil určujúci moment zápasu. "Len" 99% sústredenosti Sunderlandu prinieslo 100% zlyhanie. United si počas celého zápasu vynútili veľkú prevahu, ktorú potvrdili aj zápasové štatistiky. Tento tlak oslaboval koncentráciu Sunderlandu a tento intenzívny tlak si vyžiadal svoju obeť v podobe inkasovaného gólu. Hráči Manchesteru United sa chopili určujúceho momentu, na ktorom trpezlivo pracovali.

 

 

Všetko o strate a oslabení koncentrácie + stratégie na udržanie koncentrácie počas celého zápasu nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Obnova sebavedomia u mladých hráčov - prípadová štúdia v FC Middlesbrough

German Soccer School - Double PASS - kontrola kvality futbalových akadémií v Nemecku

Spanish Soccer School - La Masia - 2.časť - Filozofia akadémie

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It