Sústreďme sa na futbal

"Všetky snahy vybudovať súdržné tímové vzťahy a silnú tímovú skúsenosť sú dôležité vo chvíľach, keď čelíme náročným výzvam a požiadavkám a musíme vydať zo seba maximum. A v tom momente musíme pochopiť, že sme v tom spolu, že sme jednou úžasnou veľkou rodinou a že sme v najlepšom tíme na svete!" (Sue Humphrey - trénerka atletického tímu USA)

Tréner je potrebný pre tímovú súdržnosť, pretože je centrálnym bodom všetkej komunikácie a má moc a autoritu robiť zmeny. Trénerova filozofia a štýl musia zdôrazňovať "my" kultúru a súdržnosť. Pri futbale si musíme uvedomiť, že ide o kolektívny šport 11 vs. 11. A tréner dosiahne s tímom úspech len vtedy ak maximalizuje potenciál hráčov tak, že zladí individuálny talent hráčov s tímovou súdržnosťou.

 

Viac o tímovej súdržnosti sa dozviete v knihe Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal

 

Praktické príklady dôležitosti tímovej súdržnosti

V roku 2004 mal americký olympijský basketbalový tím najlepších individuálnych hráčov, ale chýbala im súdržnosť a rovnováha u strelcov za 3 body. Keď toto zbadali súperi, zablokovali stred a umožnili streľbu za 3 body. Tím Spojených štátov s najtalentovanejšími hráčmi bol stratený.

 

Ďalším príkladom toho, že súdržný tím je viac ako tím zložený z najlepších individuálnych hráčov je tím trénera Billa Belichicka. Podarilo sa mu vybudovať úspech s tímom New England Patriots najmä vďaka filozofii tímu. Dokonca aj po zisku Super Bowlu, Belichick vyzdvihol, že trofej patrí celému tímu a nie vynikajúcim individuálnym hráčom.

 

Tretím najčerstvejším príkladom toho, že súdržný tím je viac ako najlepšie individuality sú minuloročné MS vo futbale 2014. Množstvo tímov z najlepšími individualitami zlyhalo. Napr. Portugalsko s Cristianom Ronaldom, Brazília s Neymarom, Taliansko s Mariom Balotellim, či Bosna a Hercegovina s Edinom Džekom. Titul MS nakoniec získalo Nemecko, ktoré sa prezentovalo najsúdržnejším tímom. Tento fakt zdôraznil na ceste za titulom ako najdôležitejší aj tréner Nemcov Joachim Low.

 

Čo môže urobiť tréner alebo manažér pri tvorbe súdržného kolektívu?

Musí mať vodcovské schopnosti, musí byť inšpirujúcim vzorom, ktorým si dokáže získať rešpekt hráčov. Musí vytvoriť budúcu víziu, ktorou nakopne tím. Musí vytvoriť prostredie, v ktorom sú hráči ochotní obetovať sa a hrať jeden pre druhého.

 

Najlepší tvorcovia tímu spomedzi trénerov:

1.Vedia vytvoriť víziu, ktorá dokáže spojiť celý tím

2.Presvedčia tím, aby uveril vízii

3.Pravidelne opakujú víziu počas sezóny, ale často rôznymi spôsobmi

4.Prednesú dohodnutú víziu vždy, keď je ohrozená súdržnosť

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Buď bojovníkom, nie obeťou!!!

German Soccer School - Mládežnícky rozvoj v Nemecku

Spanish Soccer School - Španielsky model útočenia - cvičenie 2vs.2 + 4

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It