Sústreďme sa na futbal

Pred týždňom sme si rozobrali prvé 4 kapitoly knihy Billa Beswicka – Sústreďme sa na futbal. Dnes si rozoberieme ďalšie 4 kapitoly tejto mimoriadne úspešnej knihy z oblasti športovej psychológie. Kniha  spolu obsahuje 12 kapitol. Detaily nájdete v článku...

 

 

5.kapitola - Koncentrácia: Smer a sila pozornosti

Koncentrácia je schopnosť sústrediť pozornosť s intenzitou v akúkoľvek chvíľu zápasu. Dá sa naučiť neustálym vystavovaním sa náročným situáciám v tréningu. Kapitola o koncentrácii rozoberá sústredenosť, uvádza praktický príklad z Premier League prečo obyčajne vyhráva lepší tím a pomocou akých techník budovať sústredenosť a intenzitu.  Bill Beswick vysvetľuje pojmy ako pretrénovanie a prekoučovanie. Prezradí nám tiež niečo o 3 hlavných zabijakoch sústredenia a intenzity.

Učebnicovým príkladom zlyhania koncentrácie na vrcholnej futbalovej scéne je legendárny zápas z finále Ligy Majstrov v sezóne 1998/1999. Manchester United prehrával vo finále o gól, v čase, keď rozhodca signalizoval trojminútové nadstavenie hracej doby. Keď v závere hráči Manchesteru čakali na rozohratie rohového kopu súpera, videli, ako na štadión prinášajú pohár ozdobený farbami Bayernu Mníchov. Hnev a nové odhodlanie Manchesteru a strata koncentrácie Bayernu viedli k dvojgólovej odozve anglického tímu v posledných minútach zápasu a k jeho víťazstvu.

 

6.kapitola - Vizualizácia: Predstaviť si úspech

Vizualizácia je mentálny nástroj, ktorý niektorí hráči a tímy považujú za užitočné pre prípravu myslí, aby zvládli výzvy zápasov. Bill Beswick v knihe Sústreďme sa na futbal rozoberá proces vizualizácie, vymenúva výhody vizualizácie, ako používanie vizualizácie zlepšuje výkon. Okrem iných praktických príkladov tu nájdete aj skúsenosti legendárneho Pelého  s vizualizáciou. Zaujímavých je aj 10 spôsobov ako môže hráč použiť vizualizáciu.  Predstava úspechu zohráva významnú rolu pri budovaní sebavedomia, pri rozvoji stratégií na vyrovnanie sa so stresom atď. Bill Beswick dal v tejto kapitole dokopy tie najpodrobnejšie informácie o vizualizácii. Ak sa chcete stať vynikajúcim hráčom alebo trénerom tak je práve táto kapitola pre váš budúci úspech nesmierne dôležitá.

 

7.kapitola - Mentálna odolnosť: Disciplinované myslenie, disciplinované konanie

Kapitola o mentálnej odolnosti je vyšperkovaná výbornými ukážkovými príkladmi. Bill vyzdvihuje obzvlášť jeden príklad v podaní najúspešnejšieho anglického tímu. Vysvetľuje nám, že mentálna odolnosť je vlastne víťazným postojom, ukazuje rozdiely medzi mentálne silným a mentálne slabým hráčom. Pre každého trénera aj hráča sú poučné 4 kroky k dosiahnutiu mentálnej odolnosti. Cenné informácie sa dozviete aj k tomu, ako trénovať mentálnu odolnosť a samozrejme je toho v knihe o mentálnej odolnosti ešte oveľa viac.

 

Manchester United 1999

8.kapitola - Súťaživosť: Stať sa bojovníkom v deň zápasu

V kapitole o súťaživosti sa dozviete, ktorý bývalý známy hráč v súčasnosti tréner, požiadal svojho trénera, aby ho nenominoval do zápasov, v ktorých o nič nejde. Bill vysvetľuje ako sa dá poraziť strach z výkonu. Veľmi dôležitý pre túto kapitolu je pojem – stav prúdu. Čo to je a ako sa do neho môže hráč dostať nájdete taktiež v knihe Sústreďme sa na futbal. Aká je tréningová, predzápasová a zápasová súťaživosť plus ako zostať súťaživý aj počas zápasu ak sa nedarí a oveľa viac jedine v knihe Billa Beswicka Sústreďme sa na futbal.

 

Objednávku knihy môžete zrealizovať TU.

Sústreďme sa na futbal

 

Mohlo by vás zaujímať:

Sústreďme sa na futbal - Od rozvíjania pozitívneho postoja po dosiahnutie sebakontroly

Legendárny zápas - 25.5.1999 - Manchester United - Bayern Mníchov 2:1 (0:1)

Futbal "Made in Germany" - 1.časť

Pin It