La Masia


 Dnes pokračujeme 2.časťou reportu ECA (Asociácia európskych klubov) z roku 2012 o jednej z najslávnejších akadémií na svete La Masii. V 2.časti nájdete informácie o technickom prístupe, cieľoch a úlohách trénerov, vzdelaní hráčov a ďalšie zaujímavosti...

 

TECHNICKÝ PRÍSTUP
Zameranie na vekové skupiny, ciele a úloha trénera

Futbalová štruktúra v FC Barcelona prevádzkuje dve paralelné sekcie: profesionálny futbal a rozvojový futbal (výchovný, rozvoj hráčov). Profesionálny futbal zahŕňa prvý tím, B-tím a najstaršiu mládežnícku kategóriu (U19), kým rozvojový futbal zahŕňa najmladšie organizované vekové kategórie do U19. Tímy sú kópiou jeden druhého. V každom programe je športový riaditeľ a koordinátor, spolu s plným počtom trénerov.

Príjem hráčov začína v kategórii U8 - U9. Do tejto kategórie je prijatý obmedzený počet detí, ktorý zahŕňa obidve vekové kategórie a tvorí iba jeden tím. Odvtedy sú už iba individuálne vekové kategórie v každom ročníku a každý tím vedú dvaja tréneri. V súčasnosti na rozvoji tímov v klube pracuje celkom 43 trénerov; tí, ktorí pracujú so staršími mládežníckymi kategóriami, sú zamestnaní na plný úväzok napriek tomu, že deti väčšinou trénujú v podvečerných hodinách. Pre deti v akadémii FC Barcelona začínajú súťaže v skorom veku. Všetky vekové kategórie do U12 hrajú zápasy 7:7 v lokálnych ligách, od U13 už začínajú hrať zápasy v plnom počte 11:11 na regionálnej a národnej úrovni.

Jeden z najzaujímavejších aspektov v Katalánsku je, extrémne vysoký počet registrovaných mladých hráčov na obyvateľa, čo znamená, že mládežnícky futbal  je tu plný života a súťaživý. Keďže FC Barcelona je klubom, s ktorým sa ostatné tímy porovnávajú, o konkurenciu už od najmenších kategórií nie je núdza.  Všetky ostatné kluby sa chcú Barcelonským tímom vyrovnať na všetkých úrovniach.

Prechodový proces do profesionálnych tímov začína u hráčov v akadémii dosť skoro, niektorí prichádzajú vo veku 11 až 12 rokov. Na začiatku sezóny 2011/2012 bolo v La Masii 73 detí, z ktorých 52 bolo vo futbalovej sekcii a zvyšok v ostatných športoch, ako basketbal, hokej, atď. Z 52 chlapcov vo futbalovom programe je 16 z Katalánska, 16 z ostatných častí Španielska a 20 zo zahraničia. FC Barcelona má zaujímavý a plodný vzťah s nadáciou Samuela Eta v Kamerune, čo znamená, že 10 mladých hráčov v systéme pochádza z Kamerunu, niektorí  sú dokonca v rozvojovom programe La Masie už viac ako 5 rokov. Všetci hráči v akadémii chodia do rovnakej štátnej školy a klub ich v ďalšom vzdelávaní výrazne podporuje: 11 hráčov v tíme Barcelona B študuje na univerzite!

Dôležitým elementom v akadémii FC Barcelona je filozofia zaobchádzania s hráčmi s rovnakou starostlivosťou a pozornosťou, akú dostávajú hráči prvého tímu. Dôvod tohto elementu je celkom jednoduchý. Manažment klubu verí, že aj niekto, kto vstúpi do systému v kategórii U8, by mohol byť v budúcnosti pravidelným hráčom prvého tímu, a preto si zasluhuje takúto úroveň pozornosti. Zároveň to však neznamená, že mladšie deti robia všetko, čo robia hráči prvého tímu. V skutočnosti špecializovaný fyzický tréning u hráčov nezačne, kým deti nedosiahnu kategóriu U16. Čo je ešte dôležitejšie, veľká pozornosť sa venuje naučeniu detí vyhrávať aj prehrávať a ako sa vyrovnať s náročnými situáciami, ako je strata formy, sebavedomia a zranenie. Najvyšším cieľom systému klubového rozvoja je skombinovať šport, osobnostný rozvoj a akademické vzdelanie a vštepiť hráčom vedomosť, že stať sa elitným športovcom je extrémne náročné.  V klube sa starajú o dlhodobý rozvoj technických zručností hráča a pomáhajú deťom naplniť ich skutočný potenciál. Základnou myšlienkou v klube je však to, že ak deti nemajú radosť z toho, čo robia, nezlepšia sa.

 

Albert Puig„Prvou úlohou trénerov je pomôcť hráčom s ich správaním; druhou je ukázať im, ako môžu byť dobrými hráčmi.“

Albert Puig, Riaditeľ mládežníckej akadémie FC Barcelona

 

 

TRÉNINGOVÁ JEDNOTKA

Úlohou trénera je vytvoriť tím s osobitosťou, berúc do úvahy povahu a určité charakteristiky každého hráča. Tréner by mal vždy dohliadať na ambíciu tímu, ktorá musí byť silnejšia ako súčet individualít. Hráči a tréneri sú individualisti, rozdiel je však v tom, že sebeckosť trénera prospieva tímu. Tréneri pripravujú pre každú vekovú kategóriu také cviky, ktoré formujú zručnosti a zvyky detí. Keď je tréningová jednotka zameraná napríklad na vedenie lopty, cvičenia sú iné ako počas tréningu streľby. Tréning bez lopty nie je taký dôležitý. Vo všeobecnosti, tréneri nevedú žiadny tréning, ktorý je nezaujímavý, otravný a nepríjemný pre deti. Nezaobchádzajú s dieťaťom ako s miniatúrnym dospelým. Deväťročné dieťa musí mať zábavu a musí rozumieť tomu, čo robí, keď trénuje s trénerom.

Akadémia FC Barcelony je iná ako ostatné akadémie, pretože fyzická príprava je považovaná za záležitosť druhotného významu. Najdôležitejšia je potreba techniky a rozvoj predstavivosti mladých hráčov. Toto ukazuje rozdiel v základoch tréningu. Hráč musí byť tak trénovaný, aby si dokázal predstaviť najlepšie riešenie počas akcie a mal techniku, ktorá mu umožní toto riešenie implementovať.

„Hráč musí byť tak trénovaný, aby si dokázal predstaviť najlepšie riešenie počas akcie a mal techniku, ktorá mu umožní toto riešenie implementovať.“

 

VZDELANIE

Hráči ostávajúci v mládežníckej akadémii absolvujú špeciálny vzdelávací program. Ostatní hráči navštevujú triedy v štátnych školách. Musia si zorganizovať program, aby mohli večer absolvovať tréningy v akadémii. V FC Barcelona sa verí, že hráči uspejú iba vtedy, ak športový tréning, vzdelávanie a silné rodinné zázemie sú súčasťou života hráčov. Toto im pomôže, aby sa stali vyrovnanými elitnými hráčmi. Keďže škola končí o 17:00, najskoršia tréningová jednotka začína o 19:00 a trvá až do 20:30.

 

Obrázok - logo FC Barcelona

7 až 11 roční (U8 až U12) „Pre-Benjamin, Benjamin, Alevin“
Tímový tréning
  • Individuálne úlohy: vedenie lopty, blokovanie lopty, kontrola lopty ale všetko počas zápasu
  • Zápasy 5 na 5, 12 hráčov v zápase
  • Ihrisko polovičnej veľkosti
  • 3 tréningy týždenne
  • Všeobecné cvičenia na stimulovanie individuálnej techniky v kombinácii s cvičeniami na rozvoj všeobecného futbalového chápania
  • Jedna časť tréningu je venovaná individuálnym technickým cvičeniam. Toto zahŕňa vedenie a ovládanie lopty
  • Držanie lopty a držanie lopty, preukázanie pevnej viery v starú mantru, keď máš loptu, súper nemôže skórovať

 

12 až 18 roční (U13 až U19) „Infantil, Cadete, Juvenil“
Rozvoj technických zručností
  • Zápasy 7 na 7, 18+2 hráči v zápase
  • Ihrisko polovičnej veľkosti alebo veľké ihrisko pre najstaršie kategórie
  • 4-5 tréningov týždenne
  • Oboznámiť sa a rozvinúť zručnosti podľa pozície a hry s malým počtom hráčov na malom priestore
  • Špeciálne technické cvičenia na kontrolu lopty a prihrávanie
  • Útočné a obranné taktické koncepty
  • Silný dôraz na držanie lopty, presnosť prihrávok, plynulý pohyb medzi tradičnými náčrtmi v zálohe a útoku

 

Zbierka medailí La Masie

Absolventi La Masie s medailami z posledných finálových zápasov v Lige Majstrov

2005      Luis García (víťaz, Liverpool FC)

2006      Victor Valdés, Carles Puyol, Xavi, Andrés Iniesta, Lionel Messi (víťazi, FC Barcelona), Cesc Fábregas (finalista, Arsenal FC)

2007      Pepe Reina (finalista, Liverpool FC)

2008      Gerard Piqué (víťaz, Manchester United FC)

2009      Gerard Piqué, Victor Valdés, Carles Puyol, Xavi, Adrés Iniesta, Lionel Messi, Sergio Busquets, Pedro (víťazi, FC Barcelona)

2010      Thiago Motta (víťaz, FC Internazionale Milano)

2011      Gerard Piqué, Victor Valdés, Carles Puyol, Xavi, Adrés Iniesta, Lionel Messi, Sergio Busquets, Pedro, Bojan Krkić, Thiago Alcántara (víťazi, FC Barcelona)

 

Mohlo by vás zaujímať:

Anglický futbal - prichádza zmena? - 4.časť

Uruguaj - Symfónia v nebovo modrom

Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?

Sústreďme sa na futbal

Pin It