Po včerajšom nečakane hladkom, ale zaslúženom postupe Portugalska do finále, tu máme ďalší súboj ťažkých váh. Trojnásobní majstri Európy Nemci (1972, 1980, 1996) vs. dvojnásobní majstri Európy Francúzi (1984, 2000). O štvrťfinálovom zápase Nemecko - Taliansko sa hovorilo ako o predčasnom finále, ale aj tento zápas sľubuje veľmi kvalitný a dramatický futbal. Pred zápasom sa v tábore Nemecka vyskytlo veľmi veľa problémov zo zostavou. Podarí sa trénerovi Lowovi zaplátať diery po Hummelsovi, Khedirovi a Gomezovi? Dokáže prekonať najlepší útok turnaja vedený Griezmannom najlepšiu obranu na turnaji, ktorej šéfuje Boateng?
1. Pohľad na históriu
Dnes večer sa stretnú oba tímy vo svojom 28.vzájomnom zápase. Doterajšia celková bilancia je mierne na strane Francúzska. Francúzi vyhrali spolu 12 duelov, 5krát sa tímy rozišli remízou a 10krát uspeli Nemci. Lenže na vrcholnej scéne, keď o niečo išlo, je situácia diametrálne odlišná. Zo 4 vzájomných zápasov na scéne MS vyhrali Nemci 3 zápasy. Les Bleus sa radovali iba raz. Pripomeňme si 4 najpamätnejšie bitky Francúzska a Nemecka.
1. Francúzsko - Nemecko 6:3 - MS 1958 vo Švédsku - Zápas o 3.miesto
Súboj dvoch sklamaných tímov zo semifinále ovládli jednoznačne Francúzi. V zápase exceloval najlepší strelec turnaja Just Fontaine, ktorý vsietil Nemcom 4 góly. Celkovo dal na turnaji 13 gólov. Bola to prvá veľká futbalová medaila pre Francúzsko na pôde MS. Nemci skončili pri obhajobe titulu z roku 1954 na 4.mieste.
{youtube}Rt1rRtnYVU4{/youtube}
2. Francúzsko - Nemecko 3:3 p.p. a 4:5 n.p.k. - MS 1982 v Španielsku - Semifinále
Jeden za najlepších zápasov histórie MS sa odohral 8.júla 1982 v Seville. Prekvapenie turnaja Francúzsko síce prehrávalo v úvode zápasu po góle Littbarskeho, ale onedlho vyrovnal Michel Platini z penalty na 1:1. Súboj dospel do predĺženia a v ňom sa Francúzi ujali gólmi Trésora a Giressa vedenia 3:1. Ale húževnatí Nemci zrovnali zásluhou Rumeniggeho a Fischera. V penaltovom rozstrele síce zaváhal ako prvý Nemec Stielike, ale za Francúzov zlyhali Six a Bossis. Francúzsko napokon prehralo aj súboj o bronz s Poľskom a skončilo bez medaile. Nemci boli vo finále príliš vyčerpaní a nestačili na Taliansko 1:3.
{youtube}qBCf-r1ACc4{/youtube}
3. Francúzsko - Nemecko 0:2 - MS 1986 v Mexiku - Semifinále
Tentoraz to nebola taká futbalová dráma ako v Španielsku. Favoritom síce boli Francúzi, ktorí vyradili Brazíliu, ale turnajové mužstvo Nemecko sa ujalo vedenia už 9´min. gólom Brehmeho. Francúzi počas celého zápasu nedokázali nájsť recept na obranu Nemcov a v 89´min. pridal druhý gól Nemecka Rudi Voller. Nemci išli do finále, kde prehrali s Argentínou. Francúzi tentoraz získali aspoň bronz po výhre nad Belgickom.
{youtube}5J5SrBKKsn8{/youtube}
4. Francúzsko - Nemecko 0:1 - MS 2014 v Brazílii - Štvrťfinále
Posledný veľký súboj dvoch odvekých rivalov sa odohral vo štvrťfinále MS pred 2 rokmi v Brazílii. Nemci zvíťazili najtesnejším rozdielom vďaka hlavičke Matsa Hummelsa z úvodu zápasu. V zápase boli Nemci herne lepším tímom a keď v závere zápasu zlikvidoval brankár Neuer veľkú šancu Benzemu, postúpili do semifinále. Všetci vieme ako nakoniec Nemci na turnaji skončili. Pre Francúzov to však bol tiež vydarený turnaj a skvelá príprava na domáce ME 2016.
{youtube}x5BvJUHW-hM{/youtube}
Za históriu získava bod Nemecko
2. Čistota hry
Francúzsko je s počtom 48 faulov najčistejšie hrajúcim tímom na turnaji. Je však pravda, že v mnohých prípadoch zrejme pod vplyvom domáceho prostredia sú k nim rozhodcovia veľmi dobrí. V priemere to vychádza na necelých 10 faulov na 1 zápas čo je skoro neuveriteľné číslo. Aj v počte žltých kariet sú na tom výborne. Zatiaľ inkasovali len 7. Navyše po kartovom treste vo štvrťfinále sa do zostavy vracajú defenzívny štít N´Golo Kanté a stopér Adil Rami.
Nemci sú po Francúzoch a Walese tretím najmenej faulujúcim tímom na turnaji s počtom faulov 61. To je priemer 12 faulov na zápas. V počte inkasovaných žltých kariet sú na tom rovnako ako Francúzi. Spolu nazbierali 7 žltých kariet, ale pred semifinále majú 1 veľký problém. V zostave musia pre 2 žlté karty nahradiť ľavého stopéra Matsa Hummelsa, hrdinu štvrťfinále MS 2014 v Brazílii. Inak kvôli kartovému trestu nebudú Nemecku chýbať iní hráči.
Vzhľadom ku kartovému trestu Matsa Hummelsa majú Francúzi miernu výhodu a v bode čistoty hry získavajú bod.
3. Kvalita brankára
Čaro Manuela Neuera síce vo štvrťfinále odklial Talian Leonardo Bonucci gólom z penalty, ale inak je brankár Bayernu Mníchov veľkou oporou Nemecka. Len si pripomeňme jeho čarovný zákrok v zápase s Ukrajinou, skvelý zákrok proti hlavičke Juraja Kucku v osemfinále, či chytenie dvoch rozhodujúcich penált vo štvrťfinálovom rozstrele s Talianskom. Doteraz musel v zápasoch zasahovať proti 9 strelám na bránu a zneškodnil ich 8.
Hugo Lloris ako kapitán Francúzska je oporou tímu, ale inkasoval už 4 góly. Prvé dva proti Rumunom a Írom z penalty, ale v hladkom štvrťfinále s Islandom bol prekonaný dvakrát. Pritom na jeho bránu smerovalo 10 striel a chytil 6. Lloris predviedol dva výborné zákroky proti Rumunsku a Islandu. Percentuálna úspešnosť zákrokov oboch brankárov vyznieva v prospech Nemecka. Neuer má takmer 89%, kým Lloris má len 67% úspešnosť zákrokov.
Za brankára dávame bod Nemecku
4. Defenzívna stabilita
Francúzska defenzíva povolila svojim súperom vyslať spolu 42 striel z toho 9 na bránu. Do priestoru brány Huga Llorisa nesmerovali v priemere ani 2 strely. Obrana funguje teda veľmi spoľahlivo, aj keď 4 inkasované góly sú dosť vysoké číslo.
Nemecko povolilo súperom dokonca ešte menej streleckých pokusov. Spolu len 35, z toho 9 na bránu Manuela Neuera. Strely do priestoru brány sú úplne rovnaké ako u Francúzov. Obrana Nemecka je vôbec najlepšia na turnaji, keďže inkasovala len 1 gól z penalty od Bonucciho. Problémom však bude neúčasť Matsa Hummelsa na pozícii stopéra pre 2 žlté karty. V tomto smere majú Francúzi miernu výhodu.
Napriek všetkému aj vďaka celkovej kompaktnosti obrán, získava bod Nemecko. Dnes však čaká obranu tímu Joachima Lowa najväčšia ofenzívna výzva na turnaji.
5. Záložná rada
Francúzsko a Nemecko patria k tímom s najlepším percentuálnym držaním lopty. To jednoznačne hovorí o ofenzívnej snahe oboch tímov. Francúzsko bolo v tomto ukazovateli horšie len proti Švajčiarom (42%). V play-off proti Írsku to bolo dokonca 60%, proti Islandu 59%.
Nemci sú v tejto štatistike dokonca najlepším tímom na turnaji. V každom zápase diktovali tempo hry. Proti Ukrajine a Poľsku mali 63% držanie lopty, proti Severným Írom 71% a v play-off proti Slovensku a Taliansku zhodne 59%. Očakávame, že v dnešnom zápase budú mať väčšie percentuálne držanie lopty Nemci. Samozrejme táto štatistika ešte sama o sebe nič neznamená.
Tabuľka počtu prihrávok v strednej tretine ihriska Francúzska a Nemecka (súper, celkový počet prihrávok v strednej tretine, počet úspešných prihrávok v strednej tretine)
Francúzsko | ||
Rumunsko | 301 | 252 |
Albánsko | 328 | 296 |
Švajčiarsko | 182 | 152 |
Írsko | 296 | 260 |
Island | 431 | 398 |
Nemecko | ||
Ukrajina | 369 | 347 |
Poľsko | 290 | 258 |
Severné Írsko | 350 | 318 |
Slovensko | 309 | 277 |
Taliansko | 428 | 387 |
Oba tímy majú veľmi vysoké čísla prihrávok v strednej tretine ihriska, ale Nemecko je predsa len o čosi lepšie. Najmä Švajčiari ukázali Nemcom cestu ako ovládnuť proti Francúzom stred poľa. Obrovskú kvalitu Nemcov v strede poľa symbolizuje číslo prihrávok v zápase s Talianskom. Predpoveď je teda jasná. Dnes to bude súboj o ovládnutie stredu poľa.
Poďme teda ešte na efektivitu záložných rád. Francúzi nastrieľali na turnaji najviac gólov spomedzi všetkých tímov - 11. Po štvrťfinálový zápas bola bilancia stredu poľa 0 gólov + 0 asistencií. Ale pred zápasom s Islandom urobil majstrovský ťah Didier Deschamps, keď poslal Griezmanna do stredu zálohy a na krídlo poslal Sissoka. Blaise Matuidi si pripísal asistenciu na prvý gól Girouda. Griezmann prihral na druhý gól Pogbovi. Griezmann prihral na tretí gól Payetovi. Pogba prihral na štvrtý gól Griezmannovi. Čiže z 1 zápasu má záloha Francúzska bilanciu 2+4 = 6 bodov.
Nemecko bolo doteraz v zálohe veľmi silné. Trio Kroos - Khedira - Ozil prinášali tímu stabilitu a poriadok. Khedira sa zranil a na jeho miesto nastúpi nie úplne fit Bastian Schweinsteiger, ktorý sa však osvedčil proti Taliansku. Ak by nebol vážne zranený, nemusí byť neúčasť Khediru až tak vážny problém pre Lowov stred poľa. Tony Kroos asistoval na prvý gól Mustafiho proti Ukrajine. Mesut Ozil si pripísal asistenciu na gól Schweinsteigera proti Ukrajine. Ozil zároveň vsietil aj gól proti Taliansku. Celková bilancia Nemeckej zálohy je 2+2 = 4 body.
Francúzska záloha je veľmi silná v ofenzíve, ale nemecká je viac vyvážená aj smerom dozadu. Preto dávame bod Nemcom.
6. Útok
Francúzi sú na turnaji mimoriadne produktívni. Dali už 11 gólov oproti 7 gólom Nemecka. Francúzsko vystrelilo v 5 zápasoch zatiaľ celkovo 87krát a 29krát trafilo bránu. Percentuálna úspešnosť celkovej streľby je 12,5% a úspešnosť striel smerujúcich na bránu je skoro 38%.
Nemecko vyslalo spolu 91 striel, z toho až 31 na bránu. Percentuálna úspešnosť celkovej streľby je 7,6% a úspešnosť striel smerujúcich na bránu je 22,5%. Čiže Francúzi sú vpredu oveľa efektívnejší ako Nemci.
Produktivita útoku Francúzov je nasledovná. Antoine Griezmann dal z pozície krídla 3 góly, Payet 3 a hrotový útočník Giroud tiež 3 góly. Čiže dali spolu 9 gólov + Griezmann pridal jeden gól z pozície ofenzívnej zálohy. Nemci sa v útoku zatiaľ dosť trápia. Mario Gomez dal 2 góly (Severné Írsko, Slovensko), Thomas Muller má len jednu asistenciu proti Severným Írom a Julian Draxler má zo zápasu so Slovenskom bilanciu 1+1.
V útoku má na turnaji jasne navrch Francúzsko.
7. Štandardné situácie
Francúzsko zatiaľ kopalo na turnaji spolu 34 rohových kopov, Nemecko 35. Francúzi dali z rohu 1 gól Pogbom proti Islandu. Nemci sa presadili dvakrát. Boateng i Draxler skórovali proti Slovensku. Z priamych kopov sa Francúzi gólovo presadili raz zásluhou centru Payeta a hlavičky Girouda proti Islandu. Nemci dali gól Ukrajine po priamom kope Kroosa a hlavičke Mustafiho. Nemci na góly po štandardných situáciách vedú 3:2.
Pri štandardných situáciách sú silné oba tímy. Bod získavajú Francúzi aj Nemci.
8. Tréneri
Didier Deschmaps ukázal svoju extra triedu fantastickou taktikou proti Islandu. Pomenil hráčov v záložnej rade a kvalitne nahradil vykartovaných Ramiho a Kantého. Griezmann sa posunul na pozíciu ofenzívneho záložníka, kde bol ešte nebezpečnejší a produktívnejší ako doteraz. Deschamps akoby našiel dokonalú ofenzívnu silu tímu. Navyše eliminoval najväčšiu ofenzívnu silu nebezpečných Islanďanov. Za doterajší hladký postup Francúzov na turnaji si zaslúži vysoký kredit.
Joachim Low zvládol jeden zo svojich najnáročnejších zápasov na lavičke Nemecka. Proti vysokomotivovaným a vo forme hrajúcim Talianom eliminoval ich najväčšiu silu rýchle brejky. Nebyť ruky Boatenga mohol sláviť taktickú výhru nad Antoniom Contem po 90 minútach. Vidno, že za 10 rokov nabral obrovské trénerské skúsenosti a napriek neúčasti Hummelsa, Khediru a Gomeza určite vymyslí zaujímavý taktický plán, aby eliminoval ofenzívnu silu Francúzov.
Za trénerov si zaslúžia bod oba tímy.
Konečné skóre: Nemecko vs. Francúzsko 6:4
Očakávame veľkú semifinálovú bitku, ale najmä z taktického hľadiska. Francúzi určite nedostanú toľko priestoru na ofenzívne manévre ako im dali Islanďania. Nemci budú hrať trpezlivo a určite nájdu nejaké okienka v defenzíve Les Bleus. Je otázkou či ich Thomas Muller či Julian Draxler dokážu využiť. Tipujeme výhru Nemecka o 1 gól v riadnom hracom čase.