Francúzsko - Island

V tomto zápase spoznáme meno posledného semifinalistu. Po Portugalsku, Walese a Nemecku sa istým medailistom európskeho šampionátu stane buď domáci favorit Francúzsko, alebo senzácia turnaja Island. Papierové predpoklady sú jasne na strane domácich, ale počas turnaja sme sa už viackrát presvedčili, že predzápasové favorizovanie ešte neznamená víťazstvo. Tak sa teda pozrime, čo hovorí na duel Francúzsko - Island naša predzápasová analýza.

 

1. Pohľad na históriu

Keďže je účasť Islandu na ME 2016 prvým veľkým futbalovým turnajom v histórii, ešte sa tieto tímy nestretli na MS alebo ME vo vzájomnom zápase. Ale stretli sa spolu už v 5 kvalifikačných cykloch a jednom priateľskom zápase. Z celkového počtu 11 zápasov zvíťazili Francúzi vo 8 zápasoch, 3krát sa zrodila remíza a Island ešte nad Francúzskom nikdy nevyhral.

V kvalifikácii o postup na MS 1958 do Švédska Francúzi Islanďanov dvakrát deklasovali. Doma 8:0 a vonku 5:1. V kvalifikácii na EURO 1976 remizoval doma Island 0:0, ale vo Francúzsku prehral 0:3. V kvalifikácii o EURO 1988 opäť Island doma remizoval 0:0, ale vonku prehral 0:2. V kvalifikácii o EURO 1992 zvíťazili v oboch zápasoch Francúzi. Najprv vonku 2:1, potom doma 3:1. Zatiaľ poslednýkrát sa tímy stretli v kvalifikácii o EURO 2000. Na Islande sa zrodila remíza 1:1, doma vyhrali Francúzi tesne 3:2. Iba pripomenieme, že Francúzsko sa nakoniec stalo Majstrom Európy. Poseldný duel medzi týmito krajinami sa odohral v máji 2012. Francúzsko zvíťazilo doma v príprave na EURO 2012 3:2.

Bilancia vzájomných zápasov hovorí jasnou rečou a favorizuje domáce Francúzsko. Za históriu teda dávame jednoznačne bod Francúzom.

 

2. Čistota hry

Aj v čistote hry má navrch papierový favorit. Francúzsko sa zatiaľ v 4 zápasoch dopustilo "len" 40 faulov, čo je najmenšie číslo spomedzi všetkých štvrťfinalistov. Teda Francúzi sú zatiaľ najčistejšie hrajúcim tímom turnaja. Naopak Island sa dopustil už 57 faulov a patrí mu spomedzi štvrťfinalistov 5.miesto. Horší sú ešte Poľsko a Portugalsko (60 faulov) a Taliansko (68 faulov).

V počte žltých kariet sú na tom lepšie Francúzi. V 4 zápasoch nazbierali 6 žltých kariet (Giroud, 2x Kanté, 2x Rami a Koscielny). Tu nastáva pre trénera Deschampsa vážny problém. Ako nahradiť vykartovaných stopéra Ramiho a defenzívny štít Kantého. Island nazbieral už 10 žltých kariet, ale tie videlo 10 rôznych hráčov. Takže trénerovi Lagerbäckovi bude k dispozícii kompletný káder. To môže byť veľká výhoda pre Island. V kartovom ohrození sú však - Bjarnason, Finnbogason, Gudmundsson, Saevarsson, Skúlason, Sigthórsson, Árnason, Halldórsson, Sigurdsson a Gunnarsson. Na turnaji nazbierali viac žltých kariet ako Island už len Taliani.

Vzhľadom k tomu, že hráči Islandu budú bojovať o svoju historicky prvú medailu z veľkého futbalového turnaja, určite nebude zohrávať hrozba vykartovania u 10 hráčov takú významnú rolu. Naopak tréner Deschamps musí vyriešiť rébus za potrestaných Ramiho a Kantého. Navyše je v kartovom ohrození ďalší stopér Koscielny.

Za čistotu hry (počet faulov a počet žltých kariet) získava bod Francúzsko.

 

3. Kvalita brankára

Francúzsko má v bráne výborného kapitána Huga Llorisa. Pre brankára Tottenhamu Hotspur je to vrchol reprezentačnej kariéry, na ktorý sa pripravil veľmi dobre. Vo všetkých 4 zápasoch bol oporou svojho tímu a inkasoval len dvakrát. V oboch prípadoch z pokutového kopu. V úvodnom zápase s Rumunskom ho prekonal Stancu a proti Írsku Brady. Je však pravda, že na jeho bránu vyslali súperi zatiaľ len 4 priame strely, čo hovorí o kvalitnej defenzíve. Svoj najlepší zákrok na turnaji predviedol Lloris v 4´min. zápasu s Rumunskom, keď chytil istý gól Stancuovi. V zápase s Albánskom mu raz pomohla žrď.

Islandský gólman Halldórsson musel na turnaji čeliť už 25 strelám a dostal 4 góly. V každom zápase raz inkasoval. Naposledy s Anglickom z penalty. Halldórsson má 84% úspešnosť zákrokov. Na turnaji pôsobí spoľahllivo a niekoľkými zákrokmi výrazne pomohol Islandu k historickej účasti vo štvrťfinále.

Pri porovnaní oboch brankárov sa predsa len prikláňame mierne na stranu Huga Llorisa a dávame bod Francúzsku.

 

4. Defenzívna stabilita

Francúzska obrana zatiaľ na turnaji inkasovala v 4 zápasoch 2 góly. Oba z pokutového kopu. Na bránu Francúzov vystrelili súperi spolu 31krát, čo je druhý najmenší počet striel zo štvrťfinalistov. Na bránu pritom smerovali len 4 strely. V tejto štatistike sú Francúzi najlepší na turnaji. Defenzíva Francúzov už zblokovala 11 striel súperov.

Islandská defenzíva inkasovala 4krát (z toho 1 gól z penalty a 1 vlastný gól). Na vlastnú bránu povolila Portugalsku, Maďarsku, Rakúsku a Anglicku najviac striel spomedzi štvrťfinalistov, až 80. Na bránu smerovalo 25 striel čo je tiež najvyššie číslo. Ďalších 21 striel obrana severanov zblokovala. Také vysoké číslo zblokovaných striel majú už iba Poliaci.

Francúzi majú pred duelom s Islandom 2 vážne problémy. Kto nahradí defenzvíny štít Kantého a kto nahradí stopéra Ramiho. V prípade Kantého by mal nastúpiť Yohan Cabayé a namiesto Rami s najväčšou pravdepodobnosťou nastúpi stopér Manchesteru City Mangala. V každom prípade z pôvodných 5 defenzívnych hráčov zostanú v zostave len 3 hráči.  Nezohratosť môže byť značný problém. Islandská defenzíva zostáva spolu a bez zmeny nastúpi aj v dnešnom štvrťfinále.

Za defenzívnu stabilitu vzhľadom k neprítomnosti Ramiho a Kantého udeľujeme bod Islandu.

 

5. Záložná rada

Hneď prvá štatistika v držaní lopty (snaha útočiť) hovorí jasnou rečou. Na základe nej môžeme predvídať ako bude prebiehať dnešný zápas. Francúzsko diktovalo tempo hry v 3 zo 4 zápasov. Proti Rumunsku a Albánsku malo 59% držanie lopty. Proti Írsku dokonca 60%. Jedine proti Švajčiarom boli v tomto ukazovateli horší s 42%.

Island si prakticky v každom zápase drží podobné čísla. V držaní lopty vždy výrazne zaostáva. Proti Portugalsku 34%, s Maďarskom 33%, s Rakúskom a Anglickom 37%.

Našu predpoveď ako bude asi vyzerať hra v strede poľa možno potvrdí ďalšia štatistika, ktorou je počet prihrávok v strednej tretine ihriska. Táto štatistika jasne ukazuje, že Francúzi majú vysoké čísla v počte prihrávok v strednej tretine, čiže sa snažia hrať viac kombinačne. Island má najmenší počet prihrávok v strednej tretine somedzi štvrťfinalistov a preferuje hru na rýchle brejky a rýchlu kombináciu s malým počtom dotykov.

Tabuľka počtu prihrávok v strednej tretine ihriska Francúzska a Islandu (súper, celkový počet prihrávok v strednej tretine, počet úspešných prihrávok v strednej tretine)

   Francúzsko  
 Rumunsko  301  252
 Albánsko  328  296
 Švajčiarsko  182  152
 Írsko  296  260
   Island  
 Portugalsko  95  64
 Maďarsko  123  81
 Rakúsko  141  94
 Anglicko  123  78

Pri efektivite záložných rád sa dostaneme k šokujúcim číslam. Z 6 Francúzskych gólov na turnaji nedali stredopoliari ani jeden gól a neprihrali ani na jeden gól. Bilancia 0+0 je šokujúca a veľavravná o tom, kde je najväčšia sila a slabina Francúzska.

Islandská záložná rada je oveľa produktívnejšia - Bjarnason 1+0, Gudmundsson 0+1, Sigurdsson 1+1 a Gunnarsson 0+2. To je spolu 2+4 = 6 bodov.

Vzhľadom na efektivitu jednotlivých hráčov záložnej rady sa prikláňame v tomto bode na stranu Islandu, aj keď to mnohých prekvapí.

 

6. Útok

Tu môžeme začať efektivitou. Francúzki útočníci dali 6 zo 6 gólov. Griezmann dal 3, Payet 2 a Giroud 1. Islandský útok dal 3 zo 6 gólov. po jednom góle dali Bodvarsson, Traustasson a Sigthórsson. Bez toho, aby sme porovnávali ďalšie útočné štatistiky môžeme jednoznačne povedať, že Francúzi majú lepší útok. Možno najlepší na turnaji.

Za útok získava bod Francúzsko.

 

7. Štandardné situácie

Francúzsko ešte na turnaji neskórovalo ani z jednej štandardnej situácie. Naopak Island je mimoriadne produktívny. Sigurdsson premenil s Maďarskom penaltu. A 2 góly dali Islanďania po dlhých autových vhadzovaniach kapitána Gunnarssona. Na góly po štandardkách vedie Island 3:0.

Za štandardné situácie získava bod Island.

 

8. Tréneri

Za EURO 2016 si zaslúži obrovský kredit Lars Lagerbäck. Pre tohto skúseného Švéda, ktorý sa lúči na lavičke Islandu je to zatiaľ vyrovnanie svojho najväčšieho trénerského úspechu - štvrťfinále EURA 2004 so Švédskom. Má stabilný tím, ktorý prakticky nemení. Hráči sú zohratí a oťukaní v náročných kvalifikačných bitkách. Má veľmi dobre prepracovanú defenzívu a štandardky.

Didier Deschamps bol pred turnajom kritizovaný za to, že zo zostavy vynechal niektoré hviezdy (napr. Benzema, Valbuenna). Na turnaji sa Francúzi rozbiehali pomaly, ale postupne sa zahrieva najmä útočné trio Griezmann, Giroud, Payet. Zatiaľ si zaslúži pochvalu za to, ako dokáže zložiť obranu, keďže mu v nej vypadlo pre zranenia veľmi veľa hráčov.

Za trénerov získavajú bod oba tímy.

 

Konečné skóre: Francúzsko vs. Island 5:4

Favoritom zápasu sú Francúzi. Problém im môže robiť neúčasť Ramiho a Kantého v defenzívnej časti tímu. Majú veľmi silný útok a z tria Giroud, Griezmann, Payet môže ktokoľvek rozhodnúť zápas.

Island už dosiahol neuveriteľný úspech, ale s jedlom rastie chuť a určite sa o postup pobije aj s Francúzskom. Ostrovania majú dobre fungujúcu defenzívu a v každom zápase dokážu skórovať. Náš tip pre tento zápas je tesná výhra Francúzov o 1 gól.

 

Pin It