Včera sme spoznali za dramatických okolností prvého semifinalistu EURA 2016. Stali sa nimi zverenci Fernanda Santosa - Portugalci. Ich semifinálového súpera spoznáme dnes v noci. Stane sa ním víťaz súboja v Lille medzi Walesom a Belgickom. Čo nám povie naša predzápasová analýza zložená z 8 kľúčových faktorov?
1. Pohľad na históriu
Wales sa ešte doteraz nikdy nestretol na veľkom podujatí s Belgickom. Dnes to bude v Lille ich prvé vzájomné stretnutie na Majstrovstvách Európy. Doteraz sa tímy stretli spolu 12krát, z toho 10krát v rámci kvalifikácie EURA alebo MS.
Celkový počet zápasov 12 - Wales vyhral 4 zápasy - 3 zápasy skončili remízou - Belgicko vyhralo 5 zápasov
Prvýkrát sa tímy stretli v kvalifikácii o EURO 1992. Wales doma vyhral 3:1 a v Belgicku zápas skončil nerozhodne 1:1. Wales a Belgicko sa stretli aj v ďalšej kvalifikácii o MS 1994. Najprv Belgicko vyhralo doma 2:0, potom vyhral doma Wales tiež 2:0. V kvalifikácii o postup na MS 1998 boli úspešnejší Belgičania. Vo Walese vyhrali 2:1 a doma 3:2.
Ďalšie súboje v kvalifikácii prišli na rad počas kvalifikácie na MS 2014. Vo Walese vyhralo Belgicko 2:0 a doma remizovalo 1:1. Častá kvalifikačná konfrontácia oboch tímov pokračovala aj počas bojov o EURO 2016. Na jeseň 2014 sa v Belgicku zrodila bezgólová remíza. A v júni minulého roka vyhral doma Wales gólom Balea 1:0.
V kvalifikáciách majú oba tímy bilanciu: 3 výhry Wales - 3 remízy - 4 výhry Belgicko
Keďže je vzájomná bilancia oboch tímov mimoriadne vyrovnaná, ťažko určiť kto má na základe vzájomných zápasov výhodu. Bod za históriu udeľujeme obom tímom.
2. Čistota hry
Wales fauloval v 4 zápasoch spolu len 41krát. To je priemer cca. 10 faulov na zápas. Navyše majú výborné číslo aj v počte inkasovaných žltých kariet. Zatiaľ dostali len 4 žlté karty (Davies, Vokes, Taylor a Ramsey). Pre kartový trest nebude tímu Rona Colemana vo štvrťfinále chýbať žiadny hráč.
Belgicko patrí tiež k najmenej faulujúcim tímom na turnaji. Na konte má len o 1 faul viac ako ich dnešný súper - 42 faulov. V počte žltých kariet sú na tom horšie o 3 žlté karty, keď ich zatiaľ inkasovali 7 (2x Vermaelen, Vertonghen, Meunier, Witsel, Batshuayi, Fellaini). Tréner Marc Wilmots bude musieť vyriešiť jeden závažný problém. Pre 2 žlté karty bude tímu chýbať ľavý stredný obranca Thomas Vermaelen. Belgicko má veľmi silný káder, ale na poste stredného obrancu nemá tréner príliš na výber, keďže na turnaji chýba pre zrnanie aj kapitán Vincent Kompany.
V čistote hry sú tímy na tom veľmi podobne. Ale keďže bude Belgicku chýbať dôležitý člen obrany Vermaelen pre 2 žlté karty a bude ťažké ho nahradiť, dávame za čistotu hry bod Walesu.
3. Kvalita brankára
Na poste brankára majú vyššiu kvalitu Belgičania. Thibaut Courtois sa na turnaji zlepšuje každým zápasom a jeho čísla a podiel na úspechu tímu sa zvyšujú každým zápasom. Doteraz čelil 18 strelám a inkasoval 2 góly. Oba v prvom zápase s Talianskom. Percentuálna úspešnosť jeho zákrokov je takmer 89%.
Wayne Hennessey odchytal zatiaľ na turnaji 3 zápasy a inkasoval 2 góly. Počas 270 minút musel čeliť spolu 9 strelám a zneškodnil ich 7. Percentuálna úspešnosť zákrokov sa pohybuje na úrovni 71,5%. Hennessey už v dvoch zápasoch neinkasoval a naposledy ho prekonal v nadstavenom čase s Anglickom Daniel Sturridge.
Percentuálna úspešnosť oboch brankárov hovorí jasnou rečou o kvalitách oboch brankárov. Courtois patrí vôbec k najlepší brankárom na turnaji. Za brankára získava bod Belgicko.
4. Defenzívna stabilita
Waleská obrana pracuje na turnaji lepšie s každým zápasom. V doterajších 4 zápasoch inkasovala 3 góly (od Dudu, Vardyho a Sturridgea). Súperi Walesu - Slovensko, Anglicko, Rusko a Severné Írsko vystrelilo v zápasoch s Walesom spolu 53krát, z toho 11 striel na bránu. Ďalších 16 striel dokázala obrana Walesu zblokovať.
Belgicko inkasovalo iba 2 góly v úvodnom zápase s Talianskom. V súbojoch s Írskom, Švédskom a Maďarskom neinkasovalo. Veľkú zásluhu okrem Courtoisa v bráne má na tom Belgická obrana. Súperom dovolila vystreliť spolu 50 krát, z toho 16 striel išlo na bránu Belgicka. Defenzíva "červených diablov" dokázala zblokovať spolu 11 striel.
Zásadný problém v defenzíve majú pred zápasom Belgičania. Bude im chýbať ľavý stopér Thomas Vermaelen pre 2 žlté karty a na tréningu pred zápasom si poranil členok ľavý obranca Jan Vertonghen a turnaj sa pre neho skončil. Tréner Marc Wilmots teda s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť nasadiť na pozíciu stopéra Jasona Denayera (20 ročného pravého obrancu Galatasaray Istanbul) a namiesto Vertonghena na ľavý kraj obrany ďalšieho mladíka Jordana Lukaku z tímu KV Oostende.
Sú to určite kvalitný hráči, ale nemajú také skúsenosti ako Vermaelen a Vertonghen. Tak dôležitý zápas ako je štvrťfinále ME 2016 ešte nehrali.
Vzhľadom na aktuálne problémy trénera Wilmotsa zo zostavením ľavej strany obrany sa v tomto bode prikláňame na stranu Walesu.
5. Záložná rada
Prvým ukazovateľom pri porovnaní záložnej rady oboch tímov je snaha útočiť (držanie lopty). Wales sa v tejto činnosti zlepšuje každým zápasom. Proti Slovensku a Anglicku bol horší (44% a 36%), ale proti Rusku a Severnému Írsku už diktoval tempo hry (52% a 55%).
Belgicko má zase v držaní lopty klesajúcu tendenciu. Proti Taliansku a Írsku Belgičania diktovali tempo hry (56% a 54%). Nasledoval vyrovnaný zápas so Švédskom 50% a prvýkrát ťahali "červení diabli" v tejto štatistike za kratší koniec s Maďarskom (45%). Ale nevadilo im to, keďže jasne vyhrali.
Štatistika v počte prihrávok v strednej tretine ihriska nám ukáže, že mierne navrch majú Belgičania.Čísla oboch tímov sú napríklad oveľa nižšie ako Portugalska. Z toho vyplýva, že Wales i Belgicko sa snažia prekonať stred poľa rýchlejšími kombináciami do otvorenej defenzívy súpera. Protiútoky sú hlavnou zbraňou Belgicka a aj Wales ich zvláda veľmi dobre.
Wales | ||
Slovensko | 204 | 170 |
Anglicko | 82 | 53 |
Rusko | 298 | 253 |
Severné Írsko | 227 | 178 |
Belgicko | ||
Taliansko | 289 | 259 |
Írsko | 203 | 176 |
Švédsko | 165 | 128 |
Maďarsko | 195 | 175 |
Čo sa týka efektivity hráčov v strede poľa sú na tom lepšie Belgičania. Stredová trojica Witsel - Nainggolan - De Bruyne je mimoriadne produktívna. Witsel z pozície defenzívneho záložníka skóroval proti Írsku. Nainggolan skóroval z pozície defenzívneho záložníka proti Švédsku. Kevin De Bruyne je momentálne najlepším nahrávačom turnaja so 4 asistenciami. Celková produktivita záložného tria je 2+4 = 6 bodov.
Wales má záložnú radu zloženú z 5 hráčov. Zprava do ľava hrajú Gunter - Allen - Ledley - Ramsey - Taylor. Zo 7 gólov Walesu vsietili záložníci dva. Oba proti Rusku zásluhou Ramseyho a Taylora. Okrem toho sa ešte Ramsey podieľal na 2 góloch Walesu asistenciami. Celková produktivita zálohy Walesu je 2+2 = 4 body.
Na základe štatistických údajov, v ktorých majú vždy o niečo navrch Belgičania a najmä vďaka vyššej produktivite celej zálohy a špeciálne asi najlepšieho stredového hráča turnaja Kevina De Bruyneho dávame bod Belgicku.
6. Útok
V tomto zápase sa stretávajú podľa počtu gólov najofenzívnejšie tímy na turnaji. Wales zatiaľ skóroval 7krát. Belgicko dokonca 8krát. Počet striel na bránu je jasne v prospech Belgicka. To vyslalo celkovo 84 streleckých pokusov, z toho 31 na bránu. Wales vystrelil spolu 44krát a bránu súpera trafil 22krát.
Belgicko trafilo priestor brány v priemere takmer 8krát za zápas, kým Wales trafil bránu v priemere 5, 5krát. Percentuálna úspešnosť streľby vyznieva v prospech Walesu (31,8% vs. 25,8%).
Z útočníkov sa za Wales na turnaji presadili zatiaľ najlepší útočník turnaja Bale, ktorý dal 3 góly a pripísal si aj 2 asistencie + center pri vlastnom góle Severných Írov. Teda sa zo 7 gólov svojho tímu podieľal na 6 góloch. Okrem neho sa ešte raz presadil Robson - Kanu pri víťaznom góle so Slovenskom. Útok Walesu má celkové skóre 4+2+podieľ na vlastnom góle Severných Írov.
Belgickým najlepším útočníkom je zatiaľ dvojgólový Romelu Lukaku. Okrem neho skóroval ešte Batshuayi, Hazard a Carrasco. Plus Hazard pridal 3 asistencie. Celkové skóre Belgicka je 5+3.
Súboj dvoch najofenzívnejších tímov vyznieva tesne v prospech Belgicka a dávame mu bod.
7. Štandardné situácie
Belgicko zatiaľ vsietilo na turnaji zo štandardných situácií 1 priamy gól proti Maďarsku. Presadil sa hlavou stopér Alderweireld po priamom kope De Bruyneho. Jeden nepriamy gól po odrazenej lopte z rohového kopu pridal s Maďarskom po prihrávke Hazarda útočník Batshuayi.
Wales skóroval dvakrát z priamych kopov. Presadil sa kanonier a najlepší útočník turnaja Gareth Bale.
Vzhľadom na počet gólov 2:1 získava za štandardné situácie bod Wales.
8. Tréneri
Ron Coleman z Walesu si zaslúži veľký obdiv. Dosiaol s tímom úspech nevídaný. Účasť vo štvrťfinále je po štvrťfinálovej miestenke na MS 1958 vo Švédsku, druhý najväčší úspech v histórii Walesu. A tento ostrovný tím chce medailu. Coleman si zaslúži pochvalu za skvelú tímovú a disciplinovanú taktiku šitú na mieru kanonierovi Baleovi. Najviac futbalovú Európu prekvapil ofenzívnym predstavením proti Rusku. Celý turnaj sa drží tímovej organizácie 3-5-2, ktorá mu prináša úspechy.
Marc Wilmots je s Belgickom vo svojom druhom štvrťfinále na veľkom turnaji. Po prehre s Argentínou 0:1 pred 2 rokmi je tím skúsenejší a starší. Skúsenosti má aj Wilmots a tiež chce minimálne bronz. Najťažšiu chvíľu na turnaji zvládol brilantne. Po úvodnej prehre s Talianskom popracoval s tímom na lepšej súdržnosti. Tím sa dal dokopy a odvtedy prevalcoval Írsko a Maďarsko. Zdolal aj Švédsko a neinkasoval. Belgicko predvádza ofenzívne oku lahodiace predstavenie v každom vystúpení na turnaji. Wilmots však čaká s Walesom ešte jedna tažká úloha. Zaplátať dieru na ľavej strane obrany po zranenom Vertonghenovi a vykartovanom Vermaelenovi.
Za trénerskú prácu udeľujeme bod obom trénerom.