EURO 2016 vstupuje dnešným zápasom Poľska s Portugalskom do štvrťfinálovej fázy. Víťazi týchto súbojov už budú mať istotu zisku minimálnej bronzovej medaile. Pre Poľsko je účasť vo štvrťfinále doteraz najväčším úspechom v histórii ME. Naopak Portugalsko už na EURE hralo vo štvrťfinále v rokoch 1984, 1996, 2000, 2004, 2008 i 2012. Zatiaľ najväčším úspechom Portugalska je finále z roku 2004. Dnešný večerný zápas v Marseille sľubuje veľmi zaujímavú konfrontáciu.
1. Pohľad na históriu
Doteraz sa Poľsko stretlo s Portugalskom v 10 zápasoch. Celková bilancia je mierne pozitívna v prospech Portugalska. Poľsko vyhralo 3 zápasy - 3krát sa zrodila remíza - 4krát vyhralo Portugalsko.
Prvé vzájomné zápasy oboch krajín sa odohrali v kvalifikácii o postup na MS 1978. Úspešnejšie bolo Poľsko. Najprv vyhralo v Portugalsku 2:0 a doma remizovalo 1:1. Portugalsko vrátilo kvalifikačnú porážku Poliakom v kvalifikácii o EURO 1984. Portugalci vyhrali oba zápasy - doma 2:1, vonku 1:0.
7.júna 1986 sa v Mexiku odohral medzi tímami zápas základnej skupiny MS. Poľsko vyhralo gólom Smolareka 1:0 a postúpilo do osemfinále. Portugalci skončili svoje účinkovanie v základnej skupine.
10.júna 2002 sa Portugalsko revanšovalo Poliakom na pôde MS. V Južnej Kórei vyhrali Portugalci v základnej skupine 4:0. Hattrick dosiahol Pauleta a štvrtý gól pridal Rui Costa. Napriek tomuto výsledku vypadli oba tímy v základnej skupine.
Záverečné dôležité zápasy medzi Poľskom a Portugalskom sa odohrali v kvalifikácii o EURO 2008. Tu zas boli úspešnejší Poliaci. Doma vyhrali 2:1 a v Portugalsku uhrali remízu 2:2. Posledný prípravný zápas odohrali tímy vo februári 2012 a diváci gól nevideli.
História vzájomných zápasov Poľska s Portugalskom je veľmi vyrovnaná a naznačuje, že dnes nás čaká vyrovnaný zápas. Za históriu získavajú bod oba tímy.
2. Čistota hry
Poľsko faulovalo v doterajších 4 zápasoch 60krát. To je v priemere 15 faulov na zápas. Počas 390 minút inkasovali Poliaci spolu 8 žltých kariet. V zápase so Švajčiarskom si odpykal trest za 2 žlté karty mladý Kapustka a už bude k dispozícii trénerovi Nawalkovi. V kartovom ohrození budú nasledovní hráči: Piszczek, Maczyňski, Grosicki, Peszko, Jedrzejczyk a Pazdan.
Portugalsko má na svojom konte po 4 zápasoch tiež 60 faulov. Z toho 28 faulov urobilo v osemfinálovom zápase s Chorvátskom. V počte žltých kariet je na tom oveľa lepšie ako Poľsko. Portugalci dostali zatiaľ len 3 žlté karty (Ricardo Quaresma, Pepe a William Carvalho). Trénerovi Santosovi tak pre kartové tresty nechýba žiadny hráč.
Oba tímy sa v 4 zápasoch dopustili rovnakého počtu faulov. Portugalci však za ne videli o 5 žltých kariet menej, čo môže byť najmä pre brániacich hráčov veľká výhoda. Je úplne iné, keď hráč nastupuje do zápasu s čistým štítom. Naopak hráč , ktorý už má na konte jednu žltú kartu musí byť v osobných súbojoch mimoriadne pozorný a disciplinovaný, pretože jedno malé zaváhanie môže hráča pripraviť o najdôležitejší zápas futbalovej kariéry.
Za čistotu hry získava bod Portugalsko vďaka nižšiemu počtu inkasovaných žltých kariet.
3. Kvalita brankára
Poľsko má veľkú výhodu v tom, že má k dispozícii 2 rovnocenných brankárov. V 1.zápase so Severným Írskom chytal Szceszny, ale potom sa zranil. V zápasoch s Nemeckom, Ukrajinou a Švajčiarskom ho nahradil veľmi úspešne Lukasz Fabianski. Fabianskeho čísla na turnaji sú vynikajúce. V 3 zápasoch dokázal z 15 striel na jeho bránu zlikvidovať 14, čo je 93,3% úspešnosť zákrokov. Dokázal ho prekonať jedine Švajčiar Xherdan Shaqiri výnimočným spôsobom, strelou nožničkami.
Portugalský brankár Rui Patricio nemal v 4 zápasoch toľko práce ako Fabianski. Musel zasahovať 10krát, ale z toho inkasoval až 4 góly. Teda jeho úspešnosť je len 60%. V poslednom zápase s Chorvátskom síce neinkasoval, ale Chorváti nevyslali na jeho bránu žiadnu strelu. Najväčší problém mal v predĺžení pri hlavičke Perišiča, ktorá skončila na žrdi. V tomto zápase odviedla výbornú prácu defenzíva Portugalska.
Za aktuálnu formu získava medzi brankármi jednoznačne bod Poľsko.
4. Defenzívna stabilita
Poľská defenzíva patrí jednoznačne k najlepším na turnaji. V 4 zápasoch inkasovala len 1 (super) gól od Švajčiara Xhaqiriho. Súperi Poľska na turnaji (Severné Írsko, Nemecko, Ukrajina a Švajčiarsko) sa dostali spolu k 65 streleckým pokusom, z ktorých 15 smerovalo na bránu. Ďalších 21 streleckých pokusov dokázala Poľská defenzíva zblokovať. Proti Švajčiarom zblokovali až 11 striel súpera.
Portugalská obrana fungovala veľmi dobre v prvých 2 zápasoch proti Islandu a Rakúsku. V nich inkasovala len 1 gól. Lenže v poslednom zápase skupiny proti Maďarsku inkasovali zverenci trénera Santosa až trikrát. Proti Chorvátsku Santos vynechal v obrane zo zostavy Vieirinhu, Ricarda Carvalha a Elisea. Na ich miesto prišli Cédric, José Fonte a Raphael Guerreiro. Zmeny okamžite zabrali natoľko, že nová Portugalská obrana nedovolila Chorvátom počas celého zápasu (120 minút) strelu na bránu. Zdá sa, že Santos konečne našiel ideálnu defenzívnu časť zostavy. Celkovo Portugalsko umožnilo svojim súperom 34 streleckých pokusov, z toho 10 na bránu a zblokovalo 6 striel.
Vzhľadom na počet inkasovaných gólov a počet zblokovaných striel oboch obrán dávame vyššiu známku Poľskej obrane. Tréner Portugalska Santos síce našiel správnu štvoricu do defenzívy proti Chorvátsku, ale na to, aby sme ju mohli objektívnejšie hodnotiť, musí ešte predviesť ďalšie kvalitné výkony.
5. Záložná rada
Pri porovnaní prvého ukazovateľa medzi tímami, ktorým je percentuálne držanie lopty (snaha útočiť), sú na tom lepšie Portugalci. Okrem posledného zápasu s Chorvátskom diktovali tempo hry v každom zápase. Proti Islandu mali 66% držanie lopty, proti Rakúsku 59% a proti Maďarsku 58%. Iba s Chorvátmi boli horší s 41% držaním lopty.
Poľsko diktovalo tempo hry len v 1.zápase so Severným Írskom (60%). Potom mali prevahu súperi. S Nemeckom mali Poliaci 37% držanie lopty, s Ukrajinou len 36% a v osemfinále so Švajčiarskom 45%.
Ďalšia štatistika - počet prihrávok v strednej tretine ihriska nám prezradí ďalšiu zaujímavosť. Portugalsko má oveľa vyššie čísla. Z toho vyplýva, že realizuje útočnú fázu cez stred ihriska pomocou postupnej kombinácie. Kým Poľsko má čísla oveľa menšie a stredovú oblasť ihriska sa snaží prejsť rýchlejšou kombináciou na menší počet dotykov a prihrávok.
Tabuľka počtu prihrávok v strednej tretine ihriska Poľska a Portugalska (súper, celkový počet prihrávok v strednej tretine, počet úspešných prihrávok v strednej tretine)
Poľsko | ||
Severné Írsko | 275 | 244 |
Nemecko | 133 | 95 |
Ukrajina | 23 | 10 |
Švajčiarsko | 276 | 229 |
Portugalsko | ||
Island | 375 | 344 |
Rakúsko | 300 | 265 |
Maďarsko | 153 | 112 |
Chorvátsko | 400 | 349 |
Ale keď sa pozrieme na efektivitu hráčov v strede poľa. Tam má navrch Poľsko. Najmä vďaka produktívnemu pravému záložníkovi Jakubovi Blaszczykowskemu. Ten vsietil víťazný gól s Ukrajinou, pridal gól proti Švajčiarom a prihral na Milikovi na jediný gól so Severným Írskom. Jakub hrá vo vynikajúcej forme a Portugalsko nemá v strede poľa momentálne hráča v takejto top forme. Navyše defenzívna časť Poľskej zálohy je mimoriadne kvalitná. Diriguje ju Krychowiak zo Sevilly.
V držaní lopty sú lepší Portugalci, v rýchlych brejkoch Poliaci a Krychowiak s Blaszczykowskim majú lepšiu aktuálnu formu ako ich Portugalskí súperi. Po sčítaní týchto faktov pridávame bod na stranu Poľska.
6. Útok
Porovnanie útočnej sily oboch tímov je tiež veľmi zaujímavé. Poľsko zatiaľ skórovalo 3krát (čo je najmenej zo všetkých štvrťfinalistov) a Portugalsko dalo 5 gólov. Počet striel na bránu vyznieva tiež v prospech Portugalska. Poľsko celkovo vyslalo v 4 zápasoch 55 striel, z toho 12 na bránu. Portugalsko vyslalo spolu 76 striel, z toho 26 na bránu.
Čiže Poľsko trafí v priemere priestor brány 3krát za zápas, kým Portugalsko viac ako 6krát. Percentuálna úspešnosť streľby vyznieva v prospech Poľska (25% vs. 19%).
Z útočníkov sa za Poľsko zatiaľ presadil len Milik proti Severnému Írsku. Naopak Portugalsko je závislé na útočníkoch. Cristiano Ronaldo a Nani dali po 2 góly a Ricardo Quaresma dal postupový gól v predĺžení proti Chorvátsku. Zatiaľ je sklamaním vystúpenie Poľského kanoniera Roberta Lewandowskeho, ktorý ešte neskóroval.
Keď porovnáme dve najväčšie hviezdy tímov Lewandowskeho a Ronalda, zistíme zaujímavé čísla. Robert Lewandowski vystrelil v 4 zápasoch spolu 8krát a priestor brány trafil dvakrát + mal 3 zblokované strely. Nedal ani gól. Cristiano Ronaldo vystrelil spolu 27krát, priestor brány trafil 8krát a dal 2 góly. Súperi mu zblokovali 7 striel. Ronaldo má na turnaji lepšiu formu, aj keď sa v prvých 2 zápasoch trápil a s Rakúskom nedal penaltu. Lewandowskeho góly zatiaľ Poľsku chýbajú a ak sa kanonier Bayernu neprebudí, len veľmi ťažko postúpia Poliaci do semifinále.
Za útok získavajú jednoznačne bod Portugalci.
7. Štandardné situácie
Poľsko zahrávalo na turnaji zatiaľ len 2 priame kopy, ktoré skončili zakončením mimo bránu. Portugalsko bolo v priamych kopoch aktívnejšie. Zahrávalo ich 7, z toho jeden priamy kop skončil strelou na bránu v zápase s Maďarskom.
Družina Adama Nawalku zahrávala v 4 zápasoch 17 rohových kopov, z ktorých vyťažila jeden gól Blaszczykowskeho proti Ukrajine. Tím Fernanda Santosa kopal 32 rohových kopov a tiež zaznamenal 1 gól. Po rohu sa presadil hlavou Cristiano Ronaldo v zápase s Maďarskom, keď vyrovnával na 3:3.
Za vyrovnanú bilanciu gólov po rohových kopoch dávame pri štandardných situáciách tímom po bode.
8. Tréneri
Poľský tréner Adam Nawalka si zaslúži veľkú poklonu za to, čo dokázal s Poľským tímom. Po 30 rokoch s ním postúpil na veľkom turnaji zo základnej skupiny a vyhral s ním zápas v play-off. Dosiahol tak najväčší úspech Poľska v histórii ME. Na turnaji vsadil na pozornú defenzívu, ktorú zatiaľ prekonal len Švajčiar Xhaqiri výnimočným gólom. Pochvalu si zaslúžil Nawalka najmä v zápase základnej skupiny proti Nemecku, kde Poliaci udržali štvornásobných majstrov sveta na uzde a mali dokonca väčšie šance rozhodnúť zápas. Negatívom Poľska na turnaji bola zatiaľ posledná fáza zápasu so Švajčiarskom. V nej Poliaci len bránili a len vďaka nepresnej koncovke Švajčiarov došli až k penaltám.
Bilancia Nawalku na lavičke Poľska - 29 zápasov - 16 výhier - 9 remíz - 4 prehry
Portugalský kouč Fernando Santos je s nejakou reprezentáciou (predtým 2x Grécko) na 3.turnaji vo svojej kariére a na každom postúpil zo základnej skupiny. Pred 4 rokmi dotiahol Grécko na EURE 2012 do štvrťfinále a v roku 2014 na MS v Brazílii, skončili Gréci v osemfinále. Zvládol nesmierne ťažkú úlohu v skupine, keď Portugalci len remizovali s Islandom 1:1 a Rakúskom 0:0. Prežil ťažký zápas s Maďarskom 3:3, v ktorom boli Portugalci blízko od vyradenia. Proti favorizovanému Chorvátsku vymenil až na Pepeho celú obranu, nastavil defenzívnu taktiku a nakoniec to prinieslo ovocie v podobe postupu do štvrťfinále. Za príliš defenzívny výkon tímu v osemfinále bol síce kritizovaný, ale účel svätí prostriedky. Za síce nie pekný spôsob hry proti Chorvátsku, ale veľmi pragmatický s jasným cieľom postúpiť si zaslúži Fernando Santos veľký obdiv. Chrovátsko počas celého zápasu nevystrelilo na bránu. Fernando Santos má s Portugalskom zaujímavú bilanciu v súťažných zápasoch. Z 11 zápasov vyhral 8 a remizoval 3.
Bilancia Santosa na lavičke Portugalska - 23 zápasov - 14 výhier - 3 remízy - 6 prehier
Za výkon Fernanda Santosa proti Chorvátsku dávame bod za trénera Portugalsku.