Na záver osemfinálového programu tu máme druhú ostrovnú bitku. Anglicko je proti nováčikovi turnaja jasným favoritom, ale dokáže konečne nájsť víťaznú cestu? Pozrime sa na to, čo hovoria predzápasové predpovede.
1. Pohľad na históriu
Anglicko sa s Islandom ešte na významnom turnaji nestretlo a dokonca ani v kvalifikácii. Zatiaľ sa tieto tímy stretli len dvakrát. Raz uspelo Anglicko, raz duel skončil remízou. Vzhľadom k tomu, že sa tímy ešte na vrcholnom podujatí ani v kvalifikácii nestretli nemôžeme brať tento bod na zreteľ.
Za históriu nezískava bod žiadny tím.
2. Čistota hry
Spôsob hry oboch tímov je na turnaji veľmi odlišný. Anglicko po dlhých rokoch produkuje pekný ofenzívny , aj keď zatiaľ málo produktívny futbal. Island sa v zápasoch v skupine prezentoval najmä pozornou a pevnou defenzívou, ktorú kombinoval občasnými nebezpečnými protiútokmi.
Už na základe toho možno predpokladať, že viac faulujúcim tímom bude Island. Anglicko vyprodukovalo v skupine 31 faulov, kým Island ich má na konte 37. Výrazný rozdiel je najmä v počte žltých kariet. Kým Anglicko ich má zatiaľ len dve (Cahill a Bertrand), Island nazbieral už 9 žltých kariet. V trestovom ohrození nastúpia na zápas (Bjarnason, Gudmundsson, Saevarsson, Skúlason, Sigthórsson, Árnasson a brankár Halldórsson).
Za čistotu hry získavajú bod Angličania.
3. Kvalita brankára
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že lepšieho gólmana majú Angličania v podobe Joa Harta. Lenže videli sme jeho zaváhanie pri priamom kope s Walesom a zatiaľ na turnaji neovplýva istotou. Vďaka dobrej defenzíve musel v 3 zápasoch zasahovať len 5krát a inkasoval 2 góly.
Halldórsson mal v bráne Islandu logicky viac práce. Len v prvom zápase s Portugalskom si pripísal 10 zákrokov. Spolu ich má na konte zatiaľ 19. Inkasoval v každom zápase 1 gól, čiže spolu 3. Pôsobí istým dojmom a je výraznou oporou svojho tímu.
Za brankára dávame bod Islandu.
4. Defenzívna stabilita
Obrana oboch tímov pracuje na turnaji spoľahlivo. Najväčšia slabina Anglicka je zatiaľ veľmi slušná. Okrem zaváhania v závere zápasu s Ruskom je 100 percentná. Súperom dovolila len 17 streleckých pokusov, z toho len 6 na bránu. A toto sú čísla super kvality. Je však pravda, že obranu Anglicka zatiaľ nepreveril žiadny tím.
Island má defenzívu v krvi. Pod trénerom Lagerbäckom je dokonale prepracovaná. Súperi Islandu mali síce až 62 streleckých pokusov, ale na bránu prešlo len 20. Z toho presnú polovicu vyslali na bránu Islandu v prvom zápase Portugalci.
Za defenzívnu stabilitu udeľujeme bod Anglicku.
5. Záložná rada
Anglicko diktovalo tempo hry vo všetkých zápasoch na turnaji. Proti Rusku 52% držanie lopty, proti Walesu 64% a proti Slovensku 57%. Naopak Island bol v každom zápase horší ako súperi - proti Portugalsku len 34% držanie lopty, proti Maďarsku dokonca len 33% a proti Rakúsku 37% držanie lopty.
Islandská štvorica v strede poľa Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnasson a Gudmundsson je však veľmi skúsená a zohratá. Dokáže predviesť veľmi rýchle kontry (viď. gól Bjarnasona proti Portugalsku, či druhý gól Islandu proti Rakúsku).
Anglická trojčlenná záloha s mladíkmi Dierom a Allim + útočníkom Rooneym bude mať v takomto zložení proti 4 členom Islandu v strede poľa problémy. Ak tréner Hodgson neposilní stred o strašieho hráča, môže mať island v strede poľa navrch.
Bod za záložnú radu dostáva Island.
6. Útok
Tak majú jasne navrch Angličania. Teda potenciál Albiónu je obrovský. Rooney, Kane, Vardy, Sterling, Sturridge a ďalší sú zárukou obrovskej kvality. Problémom je malý počet využitých šancí. Zatiaľ dalo Anglicko len 3 góly. A z útočníkov sa presadili len Vardy a Sturridge. Anglicko už vystrelilo 65krát a bránu trafilo 15krát.
Island nemá takú silu v útoku. Napriek tomu dal útočník Bodvarsson gól Rakúsku. Island skóroval na turnaji rovnako 3krát. Vystrelil spolu 21krát. Na bránu smerovalo len 9 striel. Ale pomer gólov je rovnaký.
Za útok pre obrovský potenciál dávame bod Anglicku.
7. Štandardné situácie
Anglicko dokázalo na turnaji vsietiť jeden gól z priameho kopu. V úvodnom zápase s Ruskom sa presadil Dier. Island premenil proti Maďarsku penaltu. Špecialitou Islandu sú dlhé lopty kapitána Gunnarssona do šestnástky. Práve takto padol prvý gól Islandu v zápase s Rakúskom, keď sa presadil Bodvarsson.
Oba tímy sa vyznačujú kvalitou pri realizácii štandardných situácií a dostávajú bod.
8. Tréneri
Roy Hodgson aj Lars Lagerbäck sú skúsení tréneri. Obaja majú bohaté skúsenosti s turnajovými zápasmi. Hodgson si zaslúži veľký obdiv za prestavbu kádra. Dal priestor mladým hráčom a vypláca sa to. Na turnaji zatiaľ hľadá ideálnu zostavu.
Lagerbäck naopak vytvoril úzky, ale silný káder, ktorý hrá dlhodobo spolu a má skúseností z náročných zápasov. Dôveruje rovnakej základnej zostave a výsledky hovoria, že svoju prácu robí dokonale. zatiaľ proti každému tímu na turnaji ušil správnu defenzívnu taktiku.
Za trénera dostávajú bod oba tímy.
Konečné skóre: Anglicko - Island 5:4
V poslednom osemfinále sú favoritom duelu Angličania, ale pozor na silných Islanďanov. Pri bližšom pohľade na oba tímy, nezaostávajú až tak výrazne. Bude to tesný zápas, v ktorom sa zrejme dočkáme predĺženia. Nakoniec sa môže na turnaji zrodiť aj najväčšie prekvapenie. V podobe postupu Islandu na penalty.