Švajčiarsko - Poľsko

Majstrovstvá Európy vo Francúzsku dnes vstupujú do svojej druhej polovice. V nej už pôjde "do tuhého", pretože začína play-off. V každom zápase spoznáme postupujúceho a tím, ktorý na turnaji skončí. Zaradí sa tak k tímom, ktoré už na turnaji skončili - Albánsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina, Česko, Turecko, Švédsko a Rakúsko. V prvom osemfinále v St.Étienne na seba narazia Švajčiarsko a Poľsko. V každom play-off zápase sa pokúsime porovnať šance oboch tímov v zápase. Zvolili sme 8 kľúčových faktorov, ktoré môžu rozhodnúť o konečnom výsledku - pohľad na históriu, čistotu hry, kvalitu brankára, defenzívnu stabilitu, záložnú radu, útok, štandardné situácie a tréneri.

 

 

1.Pohľad na históriu

Tieto tímy sa ešte nikdy v histórii nestretli vo vzájomnom zápase na záverečnom turnaji ME alebo MS. Ich najdôležitejšie zápasy sa zatiaľ odohrali v kvalifikácii o postup na EURO 1980. V oboch zápasoch boli úspešnejší Poliaci po výsledkoch 2:0 a 2:0.

Okrem toho sa tieto tímy stretli ešte vo 8 priateľských zápasoch, v ktorých mali navrch Poliaci. 2 zápasy vyhrali, 5 zápasov skončilo remízou a raz sa radovali Švajčiari. Naposledy sa tímy stretli v Poľsku 18.novembra 2014 a rozišli sa nerozhodne 2:2.

Pre oba tímy je to historický postup do play-off na ME.

Vzájomné zápasy Švajčiarska a Poľska na ME

Na záverečnom turnaji sa ešte nikdy nestretli.

Za históriu získava bod Poľsko

 

2. Čistota hry

Čo sa týka čistoty hry sú na tom oba tímy po základných skupinách veľmi podobne. Švajčiarsko faulovalo v 3 zápasoch 42krát a Poľsko 46krát.

V zbieraní žltých kariet boli usilovnejší Poliaci. Majú ich na konte 6, kým Švajčiari len 4. Navyše v náročnom zápase s Francúzskom neinkasovali ani jednu žltú kartu. Poliakom bude kvôli kartovému trestu (2 žlté karty) chýbať mladý talent Kapustka. Ani jeden z tímov v základnej skupine nedostal červenú kartu. V tomto smere sú oba tímy veľmi disciplinované.

Vďaka menšiemu počtu faulov a inkasovaných žltých kariet dávame za čistotu hry bod Švajčiarsku.

 

3. Kvalita brankára

Na strane Švajčiarska odchytal všetky 3 zápasy Yan Sommer z Borussie Monchengladbach. Je to veľmi dobrý a stále mladý gólman, ktorý uspešne po MS 2014 nahradil v Švajčiarskom tíme Diega Benaglia. V 3 zápasoch inkasoval iba od Rumuna Stanca, aj to z penalty. 

Na druhej strane chytal v 1.zápase proti Severnému Írsku Szczesny, ktorý si však poranil stehenný sval a v zápasoch s Nemeckom a Ukrajinou ho nahradil Lukas Fabianski. Švajčiarsko má asi o trochu kvalitnejšieho brankára, ale výhodou Poľska je, vyrovnanosť Fabianskeho a Szczesneho. Čiže keď dôjde u jedného k zraneniu, dokáže ho druhý brankár plnohodnotne nahradiť.

V pamäti máme výborné zákroky Sommera proti Albánsku a Francúzsku. Poľskí brankári zatiaľ nemuseli vďaka výbornej obrane predviesť maximum.

Za brankára dávame bod Švajčiarsku.

 

4.Defenzívna stabilita

Oba tímy patria čo sa týka defenzívy k najlepším na turnaji. Poľsko je spolu s Nemeckom v tomto smere vôbec najlepšie. Ešte neinkasovalo. A súperovým hráčom dovolilo iba 8 striel na bránu v 3 zápasoch. Aj Švajčiarsko je v tomto smere kvalitné. Súperi vystrelili do priestoru Yanna Sommera len 10krát. Sommer inkasoval jediný gól na turnaji z pokutového kopu proti Rumunsku a dvakrát mu v zápase s Francúzskom pomohla konštrukcia brány.

Za defenzívnu stabilitu získava bod Poľsko

 

5. Záložná rada

Prácu záložnej rady (aktivitu, pohyblivosť) symbolizuje possession (držanie lopty) alebo ak chcete snaha útočiť. Švajčiari dokázali diktovať tempo zápasu vo všetkých 3 zápasoch skupiny proti Albánsku (55% - 45%), proti Rumunsku (62% - 38%) a proti Francúzsku (58% - 42%).

Poliaci sú presným opakom. Iba v prvom zápase proti Severnému Írsku boli aktívnejší (60% - 40%), ale proti Nemecku (37% - 63%) a Ukrajine (36% - 64%) boli v tomto ukazovateli výrazne horším tímom.

Teraz si však pozrime kompaktnosť oboch záložných rád. Švajčiarske trio Xhaka, Behrami a Džemaili je kvalitne smerom dozadu, dokáže kontrolovať dianie v zápase, ale problémy má smerom dopredu. Hrá tohto tria je smerom vpred dosť pomalá a súper sa často dokáže vzadu zorganizovať.

Poľská záloha nemá typického špílmachra a hrá na 4 záložníkov. Sú tam dvaja defenzívni stredoví hráči: Krychowiak a Maczyňski a útočnejšie kraje: Blaszczykowski a Grosicki. Zrejme aj neprítomnosť typického stredného ofenzívneho záložníka v tíme Poľska je príčinou takých čísel v držaní lopty. Aby sme to zhrnuli: Švajčiari vedia kontrolovať zápasy, ale smerom dopredu sú príliš pomalí. Poľsko býva pod väčším tlakom súpera, ale má majstrovské kontry. Ktorý štýl je úspešnejší ťažko povedať, to ukáže zápas.

My dávame bod za  záložnú radu Švajčiarom

 

6. Útok

O 2 poľské góly na turnaji sa zatiaľ postarali útočník Milik z Ajaxu (rozhodol zápas so Severným Írskom) a záložník Kuba Blasczykowski (proti Ukrajine). Útočné duo Poľska Milik - Levandowski je na turnaji mimoriadne aktívne a hoci zatiaľ dalo len 1 gól, predvádza krásny futbal. Fantastické sú najmä ich rýchle brejky do otvorených obrán súperov.

Švajčiari dali 2 góly z rohov zásluhou obrancu Schära a záložníka Mehmediho. V útoku sa Švajčiarom inak príliš nedarí. Množstvo šancí zmaril hrotový útočník Seferovič a nedarí sa ani kanonierovi Shaqirimu.

Za útok získava bod Poľsko

 

7. Štandardné situácie

V úspešnosti realizácie štandardných situácií majú navrch Švajčiari. Oba svoje góly na turnaji zaznamenali po rohových kopoch. Najprv hlavou Schär proti Albánsku, potom strelou Mehmedi proti Rumunsku. štandardné situácie majú Helvéti naozaj mimoriadne silné. 

Poľsko pri štandardných situáciách také úspešné nie je. Oba svoje góly dalo z hry aj napriek tomu, že má v tíme výborného hlavičkára Lewandowskeho.

Za štandardné situácie získava bod Švajčiarsko

 

8. Tréneri

Vladimír Petkovič vs. Adam Nawalka. Švajčiarsky kouč je o čosi skúsenejší, ale na turnaji nás viac zaujal poľský tréner. Najmä taktikou, ktorú zvolil proti Nemecku a dokázal znepríjemniť duel Majstrom Sveta Nemcom. Poľsko malo hru Nemcov dokonale prečítanú a bolo bližšie k výhre.

Petkovič zlyhal nenominovaním kapitána Inlera (mozog zálohy) a v prvom zápase proti Albánsku. Tam Švajčiari viedli 1:0 a hrali takmer hodinu presilovku, ale väčšie šance malo Albánsko.

Za trénera dávame bod Poľsku.

 

Konečné skóre: Poľsko vs. Švajčiarsko 4:4

Úvodný zápas osemfinále ME 2016 skončí remízou a budeme svedkami prvého predĺženia. V ňom sa stav zápasu nezmení a o postupe rozhodnú penalty. Na penalty uspeje Poľsko.

Pin It