Chorvátsko

Chorvátsku opäť po rokoch dozrela nová generácia výborných hráčov. Zdá sa, že by mohla nadviazať na bronzový úspech partie okolo Šukera, Prosinečkiho, Biliča či Jarneho z MS 1998 vo Francúzsku. Bolo by to symbolické, ak by sa aj tímu okolo Modriča, Rakitiča, Mandžukiča či Srnu podaril podobný úspech. Chorváti si počas kvalifikácie prešli svojimi problémami, ale zvládli ich a poučení z tesných prehier na predchádzajúcich veľkých turnajoch, by mohli svoj kariérny vrchol dosiahnuť práve teraz vo Francúzsku. 

 

Kvalifikácia

Chorváti vstupovali do európskej kvalifikácie po neúspešnom vystúpení na MS 2014 v Brazílii, kde stroskotali v základnej skupine na štíte Brazílie a neobľúbeného Mexika. Na lavičke tímu zostal Niko Kovač a taktiež jadro tímu zostalo spolu. Tím opustil prakticky len brankár Pletikosa.

Po víťaznom prípravnom zápase s Cyprom 2:0, už nasledoval prvý kvalifikačný zápas proti Malte. Povinné 3 body pre favorita zabezpečili gólmi Modrič a Kramarič, ale hra príliš nenadchla. Ani v 2.zápase v Bulharsku to nebolo herne presvedčivé a výhru 1:0 zabezpečil "Vatreni" vlastným gólom Bulhar Bodurov. Až v ďalšom domácom zápase už Chorváti ukázali svoj herný potenciál a Azerbajdžan cestoval domov s debaklom 6:0. V závere roka 2014 získali zverenci Nika Kovača cenný bod na pôde favorita skupiny Talianska. Na jar 2015 pokračovali Chorváti v kvalitných výkonoch a Nórov porazili doma hladko 5:1. V júni sa odohrala odveta o 1.miesto v skupine proti Talianom a súboj skončil opäť zmierlivo 1:1. Chorváti viedli skupinu a zdalo sa, že bez väčších problémov postúpia na EURO do Francúzska.

Lenže v septembri 2015 prišli dve nečakané zakopnutia. Najprv bezgólová remíza v Azerbajdžane a následne prehra 0:2 v Nórsku. Tieto výsledky stáli trénerské kreslo Nika Kovača a na jeho miesto nastúpil Ante Čačič. Jeho úloha bola jasná, uhájiť vo zvyšných 2 zápasoch druhé postupové miesto za Talianskom. Chorváti v prvom zápase uspeli doma s Bulharskom 3:0 a záverečný krok k postupu urobili na Malte, kde o výhre 1:0 rozhodol Perišič.

Od tohto zápasu odohrali ešte Chorváti 5 prípravných zápasov s bilanciou 4-1-0. Vyhrali napríklad v Rusku 3:1, s Izraelom 2:0, či naposledy so San Marínom 10:0. Jediná strata bodov pod vedením Čačiča prišla v príprave v Maďarsku 1:1. Chorváti majú silný tím. Dozrela im veľmi silná generácia hráčov. Nechýbali na EURE od roku 1996 ani raz a mnohí odborníci ich považujú za čierneho koňa turnaja.

 

Kvalifikačné výsledky Chorvátska (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Chorvátsko  Malta  2-0 g: Modrič, Kramarič
Bulharsko  Chorvátsko  0-1 g: vlastný gól
Chorvátsko  Azerbajdžan  6-0 g: 2x Perišič, Kramarič, Brozovič, Modrič, vlastný gól
Taliansko  Chorvátsko  1-1 g: Perišič
Chorvátsko  Nórsko  5-1 g: Brozovič, Perišič, Olič, Schildenfeld, Pranjič
Chorvátsko  Taliansko  1-1 g: Mandžukič
Azerbajdžan  Chorvátsko  0-0
Nórsko  Chorvátsko  2-0
Chorvátsko  Bulharsko  3-0 g: Perišič, Rakitič, Kalinič
Malta  Chorvátsko  0:1 g: Perišič

 

Tréner - Ante Čačič

Ante Čačič sa stal trénerom Chorvátska nečakane v septembri 2015, iba 2 zápasy pred koncom kvalifikácie. Po remíze v Azerbajdžane 0:0 a prehre v Nórsku 0:2 bol odvolaný Niko Kovač. Čačič dostal úlohu zvládnuť posledné 2 zápasy a zabezpečiť priamy postup na EURO z 2.miesta za Talianskom. Vďaka výhram s Bulharskom 3:0 a na Malte 1:0 sa mu to aj podarilo. Zatiaľ odkoučoval na lavičke Chorvátska 7 zápasov bez jedinej prehry.

Svoju trénerskú kariéru začal Čačič v roku 1986 v klube Prigurje Markuševec. Postupne trénoval viacero popredných chorvátskych klubov - Zadar, Osijek, Slaven Belupo Koprivnica či Dinamo Záhreb. V rokoch 2005 - 2006 bol asistentom trénera Iliju Lončareviča pri reprezentácii Lýbie. Výber Lýbie do 21 rokov priviedol na Stredozemských hrách v roku 2005 k bronzovým medailám. V roku 2013 viedol aj Slovinský tím NK Maribor.

Pôsobenie pri Chorvátskej reprezentácii je Čačičovou najväčšou trénerskou výzvou v kariére a uvidíme či dokáže nadviazať na úspechy Miroslava Blaževiča (1996, 1998) a Slavena Biliča (2008).

Bilancia Čačiča na lavičke Chorvátska (od septembra 2015)

7 zápasov  6 výhier  1 remíza  0 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Chorvátska na ME 2016

č.23  Danijel Subašič  brankár  31r.  AS Monaco  20 záp.  0 gól.
č.3  Ivan Strinič  ľavý obranca  28r.  SSC Neapol  34 záp.  0 gól.
č.4  Ivan Perišič  ľavé krídlo  27r.  Inter Miláno  46 záp.  13 gól.
č.5  Vedran Čorluka  stredný obranca  30r.  Lokom. Moskva  88 záp.  4 gól.
č.7  Ivan Rakitič  ofenz. záložník  28r.  FC Barcelona  75 záp.  11 gól.
č.10  Luka Modrič  ofenz. záložník  30r.  Real Madrid  90 záp.  10 gól.
č.11  Darijo Srna  pravý obranca  34r.  Šachtar Doneck  130 záp.  22 gól.
č.14  Marcelo Brozovič  defenz. záložník  23r.  Inter Miláno  16 záp.  4 gól.
č.17  Mario Mandžukič  stredný útočník  30r.  Juventus Turín  64 záp.  23 gól.
č.20  Marko Pjaca  pravé krídlo  21r.  Dinamo Záhreb  7 záp.  1 gól.
č.21  Domagoj Vida  stredný obranca  27r.  Dynamo Kyjev  38 záp.  1 gól.

 

Chorvátska zostava 

Opory tímu

Po odchode Pletikosu sa brankárskou jednotkou v reprezentácii stal skúsený tridsiatnik Subašič, ktorý svoje kvality potvrdzoval počas celej kvalifikácie, v ktorej dostal len 5 gólov. V obrane sú lídrami 34 ročný kapitán Darijo Srna (pravá strana), ktorý je s 22 gólmi momentálne druhý najlepší strelec v reprezentácii a stopér Vedran Čorluka

Najväčšiu silu majú "Vatreni" v strede poľa. Nad všetkými vyčnievajú dvaja hráči svetovej kvality - Luka Modrič z Realu Madrid a Ivan Rakitič z FC Barcelona. Veľkí hráči vyrastajú z mladíkov Brozoviča (Inter Miláno) a Kovačiča (Real Madrid). 

O góly sa v útoku starajú hrotový útočník Mario Mandžukič (Juventus) a najlepší strelec kvalifikácie so 6 gólmi - ľavé krídlo Ivan Perišič (Inter Miláno). 

 

 

Herný systém

Pod vedením trénera Nika Kovača odohrali Chorváti prakticky všetkých 8 zápasov v kvalifikácii v rozostavení 4-2-3-1. Výnimkou bol len súboj s Azerbajdžanom (6:0), kedy nastúpili 2 klasickí útočníci. Po príchode trénera Čačiča sa tento typ rozostavenia nezmenil. Dokonca aj posledný prípravný zápas proti San Marínu odohrali "Vatreni" iba s jedným typickým útočníkom.

Najväčšia sila Chorvátov spočíva vo veľkej kreativite stredu poľa. Luka Modrič je klasickým playmakerom, schopným adresovať tie najpresnejšie finálne prihrávky na akúkoľvek vzdialenosť. V kombinácii s Ivanom Rakitičom budú patriť k najsilnejším zálohám na šampionáte. Z tvorivej kreativity a finálnych prihrávok Modriča s Rakitičom by mal profitovať najmä stredný útočník Mandžukič a ľavé krídlo Ivan Perišič. 

Práve Ivan Perišič je v súčasnosti azda ešte väčšou útočnou hrozbou ako Mandžukič. Je silný v hre 1:1 a dokáže si na ľavom krídle posunúť loptu na stred a presne zakončovať. Takto vsietil dôležitý gól Taliansku. Je však schopný hrať aj vpravo a zakončovať ľavačkou (jeho gól pri výhre nad Nórskom 5:1).

Ďalší ofenzívny variant v podaní Chorvátska je kombinácia na 1-2 dotyky na malú vzdialenosť s následnou kolmicou medzi obrancov, alebo rýchla narážačka ofenzívnych záložníkov s hrotom alebo krídlom (viď zápas s Bulharskom), ktorí sa dostanú až tesne pred bránu a bez problémov vsietia gól. Ofenzívna kreativita je naozaj v podaní "Vatreni" na veľmi vysokej úrovni. Máme sa na EURE na čo tešiť.

Problémy môžu nastať smerom dozadu, kde mali v minulosti ofenzívne esá problémy s návratom a bránením. Ale aj túto činnosť v kluboch zlepšili a ak si to prenesú do reprezentácie, bude veľmi ťažké Chorvátov na turnaji zdolať.

 

Konečná nominácia Chorvátska na ME 2016

 

Brankári: Danijel Subašič (AS Monaco), Lovre Kalinič (Hajduk Split), Ivan Vargič (NK Rijeka)

Obrancovia: Vedran Čorluka (Lokomotiv Moskva), Darijo Srna (Šachtar Doneck), Domagoj Vida (Dynamo Kyjev), Sime Vrsaljko (Sassuolo), Gordon Schildenfeld (Dinamo Záhreb), Ivan Strinič (SSC Neapol), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen)

Stredopoliari: Luka Modrič (Real Madrid), Ivan Rakitič (FC Barcelona), Mateo Kovačič (Real Madrid), Marcelo Brozovič (Inter Miláno), Milan Badelj (AC Fiorentina), Ivan Perišič (Inter Miláno), Marko Rog (Dinamo Záhreb), Ante Čorič (Dinamo Záhreb)

Útočníci: Mario Mandžukič (Juventus Turín), Nikola Kalinič (AC Fiorentina), Marko Pjaca (Dinamo Záhreb), Duje Cop (Dinamo Záhreb), Andrej Kramarič (Leicester City)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

27/5  Chorvátsko  Moldavsko  1-0
 4/6  Chorvátsko  San Maríno  10-0
12/6  Chorvátsko  Turecko  15:00
17/6  Chorvátsko  Česko  18:00
21/6  Chorvátsko  Španielsko  21:00

 

 

Musíte tiež vidieť:

I Love Goalkeeping - Dominik Greif - veľký brankársky talent Slovana

Euro 2016 - Severné Írsko - Ťažko zdolateľná "Zeleno-biela armáda"

SAQ Program - Ferencvároš aj zásluhou SAQ Programu opäť v čele maďarského futbalu

 

SAQ Futbal

Pin It