Manchester United prednedávnom predstavil svojho nového futbalového manažéra. Sám Louis Van Gaal poskytuje v nasledujúcom článku fascinujúci náhľad do svojej taktiky a futbalovej filozofie. Louis sa rozhovoril o komunikácii, team buildingu, kondícii, tímových rozhovoroch a aj o svojom legendárnom poznámkovom bloku. Článok je určený nielen pre fanúšikov Manchesteru United a Holandskej reprezentácie, ale tiež pre všetkých trénerov, ktorí sa snažia každý deň vzdelávať...
Komunikácia
Pondelok je dôležitý deň. Keď som prišiel do Ajaxu, predĺžil som v tento deň lekárske procedúry, pretože toto je jedna z príležitostí, keď hráči navzájom spontánne komunikujú.
Dôležitý je tiež detailný rozbor posledného zápasu. V začiatkoch bola diskusia skôr monológom trénera – teda mňa. Vďaka môjmu prístupu prišli rýchlo prvé reakcie a začali úprimné dialógy. Pokrok bol na tejto úrovni veľmi rýchly.
Každá tréningová jednotka je formou komunikácie. Cviky sami o sebe nie sú tak dôležité, je to viac otázka toho, čo s hráčmi robíte. Počas tréningových jednotiek hráči vidia, čo tréner chce. Často tréningové zápasy zastavím a vyzvem hráčov, aby premýšľali o futbalových problémoch, ktorým čelia. Vďaka mojim 11-ročným skúsenostiam učiteľa viem, či je potrebné zakročiť, alebo mám ostať ticho. Prirodzene, viac vysvetľujem deťom, ako skúsenému 30-ročnému hráčovi, ktorý má už toľko návykov, že pravdepodobne už nie je schopný ich zmeniť.
Média ma často vyobrazujú ako autoritatívnu osobu, ktorá si myslí, že vie všetko. Ľudia, ktorí so mnou každý deň robia, ma poznajú lepšie. Každý deň sa učím niečo nové od ľudí okolo mňa – od hráčov, zdravotníckych pracovníkov a mojich asistentov.
Vo štvrtky diskutujeme s celým organizačným tímom o každom individuálnom hráčovi. Tiež sa každého spýtam na jeho pocity z predchádzajúceho zápasu a čo si myslí o ďalšom súperovi. Každý deň s hráčmi hovorím. Mojou úlohou ako lídra tímu – a ja samozrejme určite považujem hráčov za jeho súčasť – je, aby som potom urobil výber zo všetkých dostupných informácii a rozhodol sa, aký smer určiť. Potom očakávam, že každý hráč bude tento smer verejne podporovať, pretože ináč si koleduje o problém.
Tiež veľa pracujeme s videom: keď hrám proti európskym klubom, pravidelne ho používam v príprave. Je užitočné použiť záznam, aby som ukázal dôležité detaily, ako napríklad zaužívané vzory hry. Nevyberiem iba niektoré špecifické detaily z hry. Napríklad pozretie celého prvého polčasu je obyčajne cennejšie ako vybratie iba pár momentov. Týmto spôsobom viete zistiť, prečo tím zvolil určitú taktiku a potom ju viete preskúmať.
Nedávam veľký dôraz na populárne videá znázorňujúce najlepšie góly strelené útočníkmi. Vždy sa pozerám na útočníkov vo vzťahu k tímu ako celku. Keď je útočník najviac v pohotovosti, ako reaguje v určitých situáciách a aké sú jeho zaužívané vzory hry? Neustále sa snažím presvedčiť hráčov, aby pozerali zápasy týmto spôsobom. Ak ich na toto budete upozorňovať tak často, ako sa dá, automaticky sa začnú pozerať na zápasy v televízii inak.
Team-building
Keď som zaviedol pojem „team-building“ do holandského futbalu počas mojej prvej sezóny v Ajaxe, množstvo novinárov si zo mňa uťahovalo. Jedny noviny, napríklad, uverejnili fotografiu, na ktorej sme sa hráči a ja držali za ruky v kruhu, kým sme hlavičkovali loptu. Obrázok bol sprevádzaný výsmešnou poznámkou o pojme „team-building“. Ale vykonávanie takéhoto cvičenia nie je nič viac ako malý zub vo veľkom ozubenom kolese.
Vo futbale všetko závisí na aspekte tímu. Všetci hráči sa musia naučiť klásť záujmy tímu na prvé miesto. V Ajaxe, večer pred dôležitým zápasom v Európskom pohári proti Gentu, som sa opýtal môjho útočníka Johna van Loena, na jeho názor, aký systém hry by bol najlepší proti tomuto kvalitnému belgickému tímu. John odpovedal: „4-3-3 tréner.“ John veľmi dobre vedel, že by nebol v zostave, ak by sme hrali týmto systémom, ale v tomto dôležitom momente položil záujmy tímu na prvé miesto. Toto je pre trénera obrovská satisfakcia.
Kondícia
Mám vlastné myšlienky o kondičnom tréningu. Dobrý fyzický stav tímu, keď sa blížime ku koncu sezóny, nie je náhoda. Najprv však musím povedať niečo, čo sa ostatným nemusí páčiť. Je dôležité ako trénujete. Chcete, aby boli hráči mentálne fit, alebo sa zameriavate na to, aby boli hráči v dobrej kondícii?
Zvykli nás učiť, že vytrvalosť je vždy veľmi dôležitá a je základom pre futbalových hráčov. Avšak, keď sa príliš sústredíte na vytrvalosť, získate iný typ svalových vlákien. Je dôležité vyhnúť sa prílišnému prekysleniu na začiatku prípravného obdobia a umožniť hráčom, aby robili intervalový tréning (v dávkach) v začiatočnom období.
Hráčom sa to páči. Je to menej namáhavé a nudné ako nekonečné behy. Mal by som to vedieť. Pamätám si časy, keď som sám bol ešte hráčom. Vždy som bol na konci, keď sme mali vytrvalostný tréning. Keď som mal dobrý deň, ledva som držal krok s ostatnými. Na ihrisku som však behával viac, ako ostatní hráči.
Legendárny poznámkový blok
Poznámkový blok, ktorý mám vždy pri sebe na lavičke, priťahuje množstvo komentárov. Pre mňa je to extrémne hodnotná pomoc, preto nie je dôležité, čo si ostatní ľudia myslia. Najprv si vždy poznamenám kolektívne chyby, ktoré sú v rozpore s plánovanou taktikou. To je najdôležitejšia vec.
Potom si vždy samozrejme poznamenám individuálne chyby. Takto mám logické poradie aspektov, o ktorých môžem s hráčmi hovoriť počas prestávky. Preto považujem zoznam za užitočný. Možnosť, že zabudnem niečo dôležité, je zanedbateľná.
Ďalej používam poznámky na pozápasové rozhovory a ďalšie formy komunikácie s hráčmi a, samozrejme, na poskladanie cvičení pre tréningové jednotky, keď skončí zápas. Ak nepoložíte pero na papier, niečo zabudnete.
Tímové rozhovory
Verím, že tímový rozhovor po zápase je tiež dôležitý. Môžete presne označiť, čo šlo dobre a čo šlo zle. Môžete si vybrať jednotlivcov, ale môžete tiež osloviť tím ako celok. Predovšetkým, skupinový proces je pre mňa dôležitý. Ak v tímovom rozhovore vyzdvihnem silné stránky určitého jednotlivca, ostatní hráči to musia akceptovať. Iba vtedy sa celok stane viac, ako len súčtom častí.
V dôležitom zápase proti Bayernu Mníchov, môj hráč Ajaxu Frank de Boer vynadal mladému Patrickovi Kluivertovi priamo pred miliónmi divákov a Kluivert tvrdo reagoval. V skutočnosti mal de Boer pravdu. Tým, že sa Kluivert nedržal dohodnutého herného plánu, ohrozil šance tímu.
Kluivert reagoval veľmi emocionálne, čo mi neprekáža. Predsa futbal je o emóciách. Nasledujúci deň som však od neho očakával, že bude znovu schopný reagovať racionálne. Potom priznal, že sa mýlil. V tomto momente je to otázka odpustenia a zabudnutia.
Vybraté z The Coaching Philosophies of Louis van Gaal and the Ajax coaches’, od Henny Kormelink and Tjeu Seeverens.
Mohlo by sa vám páčiť:
Ronald Koeman - Cvičenia na rozcvičku