Didiera Deschampsa čaká v pozícii kouča "Les bleus" už tretí vrcholný turnaj. Po štvrťfinálovej účasti na MS 2014 a finálovej účasti na ME 2016, túžia Francúzi po stupienku najvyššom. Pozrime sa v akej situácii sa nachádzajúce zadné rady Francúzska v súčasnosti.

"Hrali sme proti hráčom, ktorí majú na dnešnom trhu hodnotu 100 - 200 mil. € a majú veľkú rýchlosť myslenia. Francúzsko nám nedalo žiadnu šancu. Jeho hráči sú veľmi flexibilní a veľmi rýchli. To je dôvod prečo sú takí žiadaní." Tieto slová vyslovil 31.augusta 2018 po kvalifikačnom zápase Francúzsko - Holandsko 4:0 holandský futbalový tréner Dick Advocaat. Možno s ním iba súhlasiť. Francúzom sa v posledných 6 rokoch dostala a dostáva do popredia nová generácia výnimočných hráčov: Griezmann, Varane, Pogba, Mbappé, Lemar. To je menoslov len niektorých z nich. Pre všetkých je charakteristická dokonalá technika vo veľkej rýchlosti, rýchlosť myslenia spojená s anticipáciou, ktorá im umožňuje vytvárať neočakávané futbalové riešenia, pre súperov prakticky nebrániteľné.

 

Pohľad na formáciu

4-2-3-1 ako alternatíva 4-3-3

Deschamps preferuje v prevažnej väčšine zápasov klasickú formáciu 4-2-3-1. V tejto formácii odohrali Francúzi 7 z 10 kvalifikačných zápasov. V dvoch zápasoch použil Deschamps formáciu 4-4-2 a len v Bulharsku zvolil ultraofenzívne rozostavenie 4-3-3, ktoré však po rýchlom góle v bulharskej sieti korigoval. V posledných prípravných zápasoch proti Kolumbii (2:3) sa vrátil ku 4-2-3-1 a v Rusku (3:1) použil 4-3-3.

 

Zmeny v kádri

Pozrime sa aké veľké zmeny v základnej zostave sa dajú očakávať od finále ME v júli 2016:

Finálová zostava ME proti Portugalsku (0:1 p.p.)

Lloris (29) - Sagna (33), Koscielny (30), Umtiti (22), Evra (35) - Pogba (23), Matuidi (29) - Sissoko (26), Griezmann (25), Payet (29) - Giroud (29)

A porovnajme ju zo zostavou, ktorá sa v priebehu posledných dvoch rokov najčastejšie opakovala:

Kvalifikačná zostava o MS 2018 v Rusku:

Lloris (31) - Sidibé (25), Varane (25), Koscielny (32), Kurzawa (25) - Pogba (25), Matuidi (31) - Sissoko (28), Griezmann (27), Payet (31) - Giroud (31)

 

Brankár

Hugo Lloris - jasná jednička so slabšou kopacou technikou

Na poste brankárskej jednotky je 31-ročný Hugo Lloris už od roku 2008. V pozícii jednotky sa zúčastnil už MS 2010, ME 2012, MS 2014 a ME 2016 a čaká ho už 5.vrcholný turnaj v kariére. V Deschampsovom tíme zastáva aj funkciu kapitána. Služobne aj vekom bude patriť ku staršej generácii hráčov. V kvalifikácii inkasoval v 9 zápasoch len 6 gólov, z toho dva góly z pokutových kopov. Prácu mu uľahčovala dobre fungujúca obrana. Kľúčové zákroky musel predviesť v Holandsku a v Bulharsku, pri ktorých ukázal fantastické reflexívne schopnosti. Najhorším momentom bol preňho inkasovaný gól vo Švédsku z polovice ihriska po jeho hrubej chybe v rozohrávke.

Video s najlepšími zákrokmi Huga Llorisa v kvalifikácii nájdete TU

Okrem neho má Deschamps k dispozícii ešte 33-ročného veterána Mandandu, ktorý sa však prednedávnom zranil a je otázne či sa do štartu MS dokáže vyliečiť. O pozíciu trojky momentálne súperia Areola z Parížu St.Germain a Costil z Bordeaux.

 

Obrancovia

Raphael Varane - líder defenzívy

Vo svojich 25 rokoch je stredný obranca oporou hviezdneho Realu Madrid aj Francúzska. Na svojom konte má k dnešnému dňu už 41.reprezentačných zápasov a pred štyrmi rokmi sa zúčastnil MS v Brazílii. Bol to práve on, kto vo štvrťfinálovom zápase s Nemeckom prehral rozhodujúci hlavičkový súboj s Matsom Hummelsom, ktorý znamenal vyradenie Francúzov. Na domácich ME pred dvoma rokmi chýbal pre zranenie. V kvalifikácii patril opäť k oporám, keď nastúpil v 7 zápasoch.

 

Samuel Umtiti - po zranení Koscielneho jasná voľba

24 ročný stopér FC Barcelona sa chystá na svoj premiérový svetový šampionát a po zranení dlhoročnej reprezentačnej opory Laurenta Koscielneho v semifinálovom zápase Európskej ligy medzi Arsenalom Londýn a Atléticom Madrid, sa javí ako jasná voľba k Varanemu. V prospech rodáka z Kamerunu hovoria aj skúsenosti z ME 2016, kde si okrem iného zahral aj vo finálovom zápase. V reprezentácii nastúpil zatiaľ 16krát. V súčasnosti má však problémy s kolenom a naposledy nastúpil v El Clásicu 6.mája.

 

Varianty na post stredného obrancu:

Presnel Kimpembe - 22 rokov - Paríž St.Germain:

Mladý hráč s minimálnymi skúsenosťami v reprezentácii. Zatiaľ odohral len 1 zápas.

 

Lucas Hernández - 22 rokov - Atlético Madrid:

Ďalší mladík s minimálnymi skúsenosťami za Francúzsko. Oproti Kimpembemu odohral len o 1 zápas viac.

 

Krajní obrancovia

Djibril Sidibé -Ofenzívny ťahúň zadných radov

25 ročný pravý bek AS Monaco nahradil po ME 2016 na tomto poste v reprezentácii veterána Bacaryho Sagnu. V kvalifikácii sa stal dôležitým článkom Deschampsovej zostavy a nastúpil 9x v základnej zostave. Pre jeho neoceniteľné ofenzívne schopnosti poriadne oživil pravú stranu "les bleus" a s 3 asistenciami sa stal najproduktívnejším obrancom Francúzov v kvalifikácii a 4.najproduktívnejším hráčom galského kohúta vôbec.  Útočné chúťky potvrdzuje aj vo svojom klube AS Monaco. V tohtoročnej sezóne si už pripísal 3 góly a 8 asistencií. 

 

Layvin Kurzawa - Ďalší šikovný bek nastupujúcej generácie

Po ME 2016 došlo k výmene generácií aj na poste ľavého krajného obrancu. Do futbalového dôchodku odišiel ďalší veterán Patrice Evra a v priebehu kvalifikačných bojov sa na tomto poste presadil 25-ročný hráč Parížu St.Germain Kurzawa. Nastúpil v 5 zápasoch a odohral oba úspešné duely s Holandskom. Zatiaľ má na konte 11 reprezentačných štartov a má najväčšie šance predstaviť sa na tomto poste aj na blížiacich sa MS 2018.

 

O kvalite francúzskej obrany svedčí fakt, že v 10 kvalifikačných zápasoch inkasovali len 6 gólov. Z toho dvakrát z pokutového kopu, raz z priameho kopu a raz po hrubej chybe brankára Llorisa vo Švédsku. Z hry bola obrana Francúzska prekonaná len dvakrát. Raz vo Švédsku a doma s Bieloruskom.

Všetky inkasované góly Francúzska nájdete TU.

 

 

 

 

 

Pin It