Spanish Soccer logo

Španielsky futbal opäť aj v tejto sezóne dokazuje na klubovej úrovni, že patrí v Európe ku špičke. Dôkazom toho je účasť FC Barcelona a Realu Madrid v semifinále Ligy Majstrov a FC Sevilla si zahrá v semifinále Európskej ligy. Jedným veľmi významným herným prvkom, v ktorom tieto a ďalšie španielske tímy vynikajú je aktívny presing po strate lopty s cieľom čo najskôr získať loptu naspäť. V dnešnom cvičení 4vs.4 (4vs.2) ako aj v ďalších cvičeniach v priebehu nasledujúcich týždňov si ukážeme ako sa naučiť základy dobrého presingu. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

 

Španielsky model útočenia a bránenia - cvičenie 4 vs.4 (4 vs.2)

Cvičenie prebieha na ihrisku s rozmermi 2x15x20m. Každý tím začína hru v jednom z dvoch ihrísk. Pozri obrázok. Cieľom cvičenia je získať loptu na súperovej polovici ihriska, vrátiť sa s ňou na vlastnú polovicu ihriska a udržať ju pod kontrolou. 

 

Priebeh hry

V prvej fáze hry sa 2 hráči z brániaceho tímu presúvajú na súperovu polovicu a pokúsia sa získať loptu naspäť. Ak sa im to podarí, presúvajú loptu na vlastnú polovicu a v spolupráci s ďalšími 2 spoluhráčmi sa snažia loptu udržať pod svojou kontrolou. Naopak zo súperovej polovice prichádzajú brániť do ich priestoru 2 brániaci hráči súpera.

Hlavné dôvody prečo sa začína brániť s 2 hráčmi sú vštepiť hráčom dôležitosť presingu, keď sú v menšom počte a taktiež aby pochopili pojem taktika malých skupín (úlohy prvého a druhého obrancu).

 

Dôraz trénera

Vysoké presingové bránenie. Toto cvičenie prebieha na relatívne malom priestore a ponúka obranca možnosť rýchlo sa priblížiť a vytvoriť tlak na loptu. Bránenie by malo byť v relatívne krátkych nepretržitých úsekoch (ako v reálnom zápase) a vo veľkej intenzite.

Cvičenie 4 vs.4 (4 vs.2)

 

Musíte tiež vidieť:

Spanish Soccer School - Rondos - 5.časť - cvičenie 5 na 3

Športová psychológia - Bill Beswick - Hodnotenie silných a slabých stránok hráča

SAQ Futbal - Maďarský futbalový gigant prijal SAQ Tréning

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It