Spanish flag

V minulej časti k téme Spanish Soccer School sme si predstavili v rámci španielskeho modelu útočenia a bránenia cvičenie 4vs.4 (4vs.2). Dnes budeme v tomto cvičení pokračovať a ukážeme si náročnejší variant tohto cvičenia, v ktorom je prítomný ďalší obranca: cvičenie 4vs.4 (4vs.3).

Španielsky model útočenia a bránenia - cvičenie 4 vs.4 (4 vs.3) - presingová obrana

Cvičenie prebieha na ihrisku s rozmermi 2x15x20m. Každý tím začína hru v jednom z dvoch ihrísk. Pozri obrázok. Cieľom cvičenia je získať loptu na súperovej polovici ihriska, vrátiť sa s ňou na vlastnú polovicu ihriska a udržať ju pod kontrolou.

 

Priebeh hry

V prvej fáze hry sa 3 hráči z brániaceho tímu presúvajú na súperovu polovicu a pokúsia sa získať loptu. Ak sa im to podarí, presúvajú loptu na vlastnú polovicu a v spolupráci so štvrtým spoluhráčom sa snažia loptu udržať pod svojou kontrolou. Naopak zo súperovej polovice prichádzajú brániť do ich priestoru dvaja brániaci hráči súpera.

Na rozdiel od predchádzajúceho cvičenia sa do bránenia na súperovej polovici zapojí aj tretí hráč. Keďže priestor je obmedzený, obrancovia budú ocenení len vtedy, ak na tomto malom priestore aplikujú vysoký presing čo najrýchlejšie.

 

Dôraz trénera

1. Defenzívna koordinácia. Okrem rýchleho prechodu po strate lopty sa útočník musí zamerať taktiež na spoluprácu pri izolovaní hráča s loptou, presovaní a získaní lopty. Taktiež musí pochopiť a koordinovať svoje defenzívne taktické úlohy. Mladí hráči často potrebujú veľa opakovaní, aby porozumeli významu vizuálnej a verbálnej komunikácie pri nasmerovaní a uzatváraní hráča s loptou, najmä keď sú druhým obrancom.

2. Zabrániť možnostiam na prihrávku. Jedným z najdôležitejších bodov pre povedomie hráčov pri bránení je vštepiť im potrebu prerušiť dostupné možnosti na prihrávku. Na obrázku hráč č.1 uzatvára priestor útočníkovi č.9, zatiaľ čo sa hráč č.2 dostáva do krycej pozície, aby zabránil krátkej prihrávke na útočníka č.10. Hráč č.3 rozpozná, že jedinou možnosťou pre útočníka č.9 je dlhá prihrávka na útočníka č.11. Hráč 3 sa preto posúva k hráčovi č.11, aby zmenšil priestor a zabránil možnosti prihrávky.

Cvičenie 4 vs.4 (4 vs.3) 

Musíte tiež vidieť:

Spanish Soccer School - Rondos - 7.časť - ako začleniť rondo do tréningu

Športová psychológia - Sebakontrola - praktické príklady - 1.časť

SAQ Futbal - FC St. Johnstone - popredný škótsky klub, ktorý prijal SAQ program

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It