Rondo

"Technika nie je byť schopný žonglovať 1000krát. Ktokoľvek to tréningom dokáže.Technika je schopnosť prihrať loptu jedným dotykom, správnou rýchlosťou, na správnu nohu svojmu spoluhráčovi." (Johan Cruyff)

V poslednej časti nášho seriálu o španielskom futbalovom cvičení - Ronde - si ukážeme posledné dva varianty cvičenia a povieme si niečo aj o tom ako vlastne integrovať toto cvičenie do futbalového tréningového programu. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov. V predchádzajúcich častiach nájdete praktické cvičenia ronda s rôznym počtom hráčov (3 na 1, 4 na 2, 5 na 3 či 6 na 3).

 

V predchádzajúcich častiach sme videli čo sú rondá, ako ich využiť v zápasoch, rozcvičke, taktických a pozičných tréningových cvičeniach a aké sú technické výhody ich použitia. Ale ako môžeme rondo integrovať do nášho tréningu?

Rondo môžeme predstaviť už v najnižších vekových kategóriách napr. U-8 a začať už tu používať základné formy ronda 3 na 1 a 4 na 2. To všetko bez obmedzenia dotykov s loptou a bez hrania vo vnútri štvorca, s voľne sa pohybujúcimi hráčmi, predtým ako prejdeme na zložitejšie formy ronda.

Môžeme používať rondo každý tréningový deň, špeciálne základné formy, a keď to budete vykonávať, čoskoro uvidíte, že technika hráčov sa bude zlepšovať. Taktickejšie rondo bude závisieť od aspektu hry, na ktorom v súčasnosti pracujete so svojim tímom.

Nie je potrebné, aby bolo rondo hlavnou časťou tréningovej jednotky a môže sa používať po rozcvičke. Ide o cvičenia pod tlakom v zhustenom priestore, predtým ako prejdete na väčšie ihrisko, alebo budete trénovať hru útoku proti obrane.

Používaním ronda môžeme taktiež pracovať aj na defenzívnych aspektoch hry a zvyčajne pri rovnakých nastaveniach ako vidíme pri útočných aspektoch hry. Rozdiel je v úrovni detailu, ktorý dávate brániacim hráčom. Väčšina trénerov, ktorí používajú rondo pre trénovanie útočnej fázy hry chce tak či tak realistické bránenie. Napríklad veľa trénerov používa rondo, keď prvýkrát začnú pracovať na presingu v útoku. Tréner určí 3 útočníkov v strede ako prvých obrancov, ktorí umožnia pracovať svojmu tímu na tvare skôr ako sa do bránenia pridá záloha a obrana.

Množstvo ľudí sa pýta, ako používať rondo, aby sme videli v zápase jeho vplyv na tvar tímu. Odpoveď je, že to však na to nemá väčší vplyv ako čokoľvek iné. Hráči by mali reagovať na pozíciu lopty a udržať tímový tvar, zatiaľ čo je lopta v obehu. Ak je lopta v pohybe, tím sa pohybuje.

"Zámerom ronda nie je presunúť loptu, ale rozhýbať súpera" (Pep Guardiola)


Cvičenie - Hra s 3 zónami

Cieľom tohto cvičenia je, aby hráči začali v praxi rozpoznávať výhodu ronda (tvary s prečíslením) v hre blížiacej sa zápasu. Ak premýšľame nad rondom podľa obrázka, môžeme začať vytvárať tvary s prečíslením v tomto druhu nastavenia pred prechodom na veľké ihrisko.

Cieľom je udržať loptu a útočiť a hrať cez zónu, aby sme sa dostali k strele na bránu v správny čas. Hráči po stranách sú krídla/krajní obrancovia a môžu pomáhať v akejkoľvek zóne, ale bez toho, aby vstúpili do ihriska.

Hra s 3 zónami

 

Cvičenie - Pozičné rondo

Toto je špecifické pozičné rondo, ktoré môžeme hrať s 2 tímami, alebo použijeme len jeden tím po stranách  a jedného defenzívneho záložníka vo vnútri.

V tomto rozostavení pracujeme na našej zálohe, hráči kombinujú a vytvárajú prečíslenia používaním hráčov po stranách. Cvičenie ukáže našej zálohe realistické scenáre ako stredný útočník spolupracuje na príprave streleckej príležitosti, tým, že hrá smerom vzad.

Na obrázku vidíme ako záloha vytvára prečíslenia s cieľom vystreliť na bránu.

Pozičné rondo 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Rondos - 6.časť - cvičenia 6 na 3

FC Southampton - zázrak, náhoda alebo premyslený plán? - 1.časť

Ronald Koeman - Cvičenia na rozcvičku

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It