Portugalsko - Wales

Dnes večer už ide do tuhého. Podarí sa Portugalsku zlomiť semifinálové prekliatie a využije generácia okolo Cristiana Ronalda poslednú veľkú šancu na postup do finále? Alebo bude pokračovať neskutočný sen Waleských drakov, ktorí píšu novú históriu Waleského futbalu? Dozvieme sa to dnes okolo polnoci. A komu dáva väčšie šance na postup do finále naše predzápasové hodnotenie?

 

1. Pohľad na históriu

Portugalsko sa zatiaľ stretlo s Walesom iba v 3 priateľských zápasoch. V máji 1949 zvíťazilo doma Portugalsko 3:2. Druhé stretnutie sa odohralo v máji 1951 na pôde Walesu. Tento raz uspeli Walesania po výsledku 2:1. Posledné priateľské stretnutie odohrali oba tímy naposledy v júni 2000. Pre Portugalsko to bola príprava na EURO 2000. Tím okolo Luisa Figa vtedy na domácej pôde zvíťazil hladko 3:0.

Keďže dnešné semifinálové stretnutie bude vôbec prvým súťažným zápasom medzi Portugalskom a Walesom v histórii, ťažko určiť favorita. Za históriu nezískava bod ani jeden z tímov.

 

2. Čistota hry - Wales

Portugalsko sa dopustilo spomedzi všetkých semifinalistov najviac faulov. V 5 zápasoch faulovali Portugalci spolu 71krát, čo je priemer 14 faulov na zápas. Paradoxom však je, že nazbierali najmenej žltých kariet - 5. Žltú kartu videli Ricardo Quaresma, Pepe, 2x William Carvalho a Adrien Silva. Pre kartový trest bude tímu proti Walesu chýbať defenzívny štít William Carvalho.

Wales sa dopustil len 53 faulov. Čo je o 18 faulov menej ako Portugalsko a priemerne to vychádza na necelých 11 faulov na zápas. Zverenci trénera Colemana nazbierali spolu 8 žltých kariet, čo je najviac spomedzi semifinalistov. Lenže presnú polovicu 4 žlté karty dostali Walesania vo štvrťfinálovom zápase s Belgickom. Pre 2 žlté karty bude Walesu dnes večer chýbať Davies a Ramsey. V kartovom ohrození nastúpia Vokes, Taylor, Chester a Gunter. Walesu budú chýbať dvaja dôležití hráči. Aron Ramsey - ofenzívny stredopoliar - má na turnaji bilanciu 1+4. Ben Davies je zase dôležitý člen stopérskej trojice.

Portugalsko sa dopustilo o 18 faulov viac ako súper, ale Wales videl o 3 žlté karty viac. Portugalsku bude chýbať William Carvalho, Walesu Ben Davies a Aron Ramsey. Keďže rozdiel v počte faulov medzi tímami je obrovský, dávame bod za čistotu hry Walesu.

 

3. Kvalita brankára - Wales

Rui Patricio nepatrí k najlepším brankárom na turnaji. Síce odchytal všetkých 5 zápasov, ale inkasoval už 5 gólov. To je najviac inkasovaných gólov zo všetkých brankárov v semifinále. Na jeho bránu smerovalo v 5 zápasoch spolu 15 striel a zneškodnil ich 10. Percentuálna úspešnosť jeho zákrokov je len okolo 67%, čo je príliš vysoké číslo.

Wayne Hennessey odchytal od druhého zápasu všetky zápasy Walesu. V 4 zápasoch inkasoval spolu 3 góly. Na jeho bránu smerovalo spolu 13 striel a zneškodnil ich 10. V posledných 3 zápasoch ho dokázal prekonať len Radja Nainggolan z Belgicka. Percentuálna úspešnosť zákrokov Hennesseyho sa pohybuje na čísle takmer 77%.

Všetky hlavné brankárske štatistiky hovoria v prospech Waynea Hennesseyho. Inkasoval menej gólov a má lepšiu percentuálnu úspešnosť zákrokov. Za kvalitu brankára získava bod Wales.

 

4. Defenzívna stabilita

O kvalite defenzív oboch tímov hovoria nasledovné čísla. Portugalsko dovolilo súperom spolu 48 streleckých pokusov, z toho 15 na bránu a 10 streleckých pokusov súperov zblokovalo.

Wales pustil súperov k 67 streleckým pokusom, z ktorých 15 smerovalo na bránu. V blokovaní je na tom Waleská defenzíva lepšie ako Portugalská. Zblokovala už 19 striel súperov.

Portugalsko inkasovalo doteraz 5 gólov (1x s Islandom, 3x s Maďarskom a 1x s Poľskom) a dvakrát udržalo čisté konto (Rakúsko a Chorvátsko). Wales inkasoval 4krát (1x so Slovenskom, 2x s Anglickom a 1x s Belgickom) a tiež dvakrát udržal čisté konto (Rusko, Severné Írsko). 

V dnešnom zápase budú obaja tréneri musieť urobiť jednu nútenú zmenu v defenzíve. Ron Coleman bude musieť nahradiť ľavého stopéra Bena Daviesa a Fernando Santos musí zaplátať dieru po defenzívnom štíte Williamovi Carvalhovi.

Čísla oboch defenzív sú veľmi podobné. Portugalsko inkasovalo 5 gólov, Wales 4. Oba tímy povolili svojim súperom na bránu spolu 15 streleckých pokusov. V blokoch sú lepší Walesania 19 vs. 10. Obom tímom bude chýbať 1 dôležitý hráč (William Carvalho vs. Davies). Za defenzívnu stabilitu dávame bod obom tímom.

 

5. Záložná rada - Portugalsko

Portugalsko menilo počas turnaja svoju tvár. Z tímu, ktorý v prvých zápasoch diktoval tempo hry a mal vysoké percentuálne držanie lopty - proti Islandu 66%, proti Rakúsku 59%, proti Maďarsku 58%, sa zrazu stal tím zameraný najmä na pozornú defenzívu a tempo hry nechal diktovať svojho súpera (Chorvátsko 41% a Poľsko 46%).

Wales je zase presný opak. Turnaj začal veľmi defenzívne a tempo hry diktovali súperi. Proti Slovensku mali "Draci" len 44% držanie lopty. S Anglickom dokonca len 36%. Ale proti Rusku (52%) a Severnému Írsku (55%) sa situácia zmenila. Tím Rona Colemana pokračoval vo výbornom držaní lopty (snaha útočiť) aj proti favoritovi z Belgicka a dosiahol 48%.

Ďalšie informácie nám povedia čísla týkajúce sa počtu prihrávok v strednej tretine ihriska.

 

Tabuľka počtu prihrávok v strednej tretine ihriska Portugalska a Walesu (súper, celkový počet prihrávok v strednej tretine ihriska, počet úspešných prihrávok v strednej tretine)

   Portugalsko  
 Island  375  344
 Rakúsko  300  265
 Maďarsko  153  112
 Chorvátsko  400  349
 Poľsko  304  267
   Wales  
 Slovensko  204  170
 Anglicko  82  53
 Rusko  298  253
 Severné Írsko  227  178
 Belgicko  225  199

Čísla nám prezrádzajú, že Portugalským cieľom po nevydarenom zápase s Maďarskom bolo v play-off ovládnuť stred poľa a stabilizovať prechodovú fázu po strate lopty v tejto časti ihriska. Portugalci mali najmä s Chorvátskom v strede ihriska veľký počet prihrávok, čo znamená, že sa sústredia na pomalšiu, ale premyslenú kombinačnú hru. 

Wales mal proti Slovensku a Anglicku veľmi nízky počet prihrávok v strede poľa. Od zápasu s Ruskom sa snažil tím Chrisa Colemana ovládnuť túto časť ihriska a výrazne zvýšil počet prihrávok v strednej tretine. Najmä proti Belgicku bolo obdivuhodné ako dokáže Wales kombinovať v strede a nenakopáva dlhé lopty vpred. Touto kvalitou jednoznačne zaskočil Belgicko.

Produktivita stredových línií oboch tímov je nasledovná. Portugalská záloha získala zatiaľ na turnaji 3 body. André Gomes nahral na gól Nanimu proti Islandu. Joao Mario zase Ronaldovi na jeden z gólov proti Maďarsku. Renato Sanches dal gól Poľsku.

Wales má 6 bodov, ale jeden veľký problém. 5 z nich za 1 gól a 4 asistencie získal Aaron Ramsey a ten pre žlté karty nemôže v semifinále nastúpiť. Jeden gól ešte pridal Taylor. Walesu bude v strede poľa chýbať mozog tímu a jeden z najlepších hráčov na turnaji Ramsey. Toto môže byť citeľná strata pre tím. Wales sa síce vyznačuje silným kolektívom, ale bude veľmi ťažké ho nahradiť.

Kvôli neúčasti Ramseyho sa pri porovnaní záložných rád prikláňame mierne na stranu Portugalska.

 

6. Útok

Portugalci zatiaľ vsietili na šampionáte 6 gólov, čo je najmenej zo všetkých semifinalistov. V riadnom hracom čase ešte nedokázali vyhrať ani jeden zápas. Napriek tomu sú však Portugalci mimoriadne aktívni smerom dopredu. Proti Islandu, Rakúsku, Maďarsku, Chorvátsku a Poľsku vystrelili spolu 97krát, z toho trafili priestor brány 32krát. Úspešnosť streľby Portugalska sa pohybuje na čísle 18,75%.

Wales je s počtom vsietených gólov 10 druhým na šampionáte. Viac (11) dokázali streliť už len Francúzi. V zápasoch so Slovenskom, Anglickom, Ruskom, Severným Írskom a Belgickom vystrelili spolu 59krát. Bránu trafili 29krát a úspešnosť streľby "Drakov" sa pohybuje na čísle 34,48%.

Produktivita útočníkov oboch tímov nám prezradí najviac. Portugalskí útočníci strelili 5 zo 6 gólov. Iba v poslednom zápase proti Poľsku sa presadil stredopoliar Renato Sanches. Najproduktívnejším útočníkom Portugalska je zatiaľ Cristiano Ronaldo dal 2 góly Maďarsku + má 2 asistencie, víťazný gól s Chorvátskom vsietil Ricardo Quaresma a pridal jednu asistenciu proti Maďarsku. Nani pridal 2 góly (Island, Maďarsko) a 1 asistenciu (Poľsko) a už si zabezpečil novú zmluvu v klube FC Valencia, kde prestupuje z Fenerbahce Istanbul.

Waleský útok sa podieľal na 9 z 10 gólov. Gareth Bale, oddielový kolega Cristiana Ronalda z Realu Madrid, sa podieľal na 6 góloch. 3 góly dal, na 2 góly nahral a centrom sa podieľal na vlastnom góle Severných Írov. Druhý útočník Walesu Robson-Kanu vsietil 2 góly (Slovensko, Belgicko). Oba jeho góly boli mimoriadne dôležité a zabezpečili výhru Walesu. Tretí gól do siete Belgicka strelil hlavou striedajúci útočník Sam Vokes z Burnley.

Portugalský útok je síce na turnaji aktívnejší v streľbe, ale Waleský útok je oveľa efektívnejší. V produktivite je to vyrovnané. Wales má 6+3=9 bodov vs. Portugalsko má 5+4=9 bodov. Za vyrovnanú gólovú a bodovú produktivitu získavajú v útoku bod Wales i Portugalsko.

 

7. Štandardné situácie - Wales

V štandardných situáciách majú na turnaji navrch Walesania. Čo hovorí reč čísel? Portugalsko zahrávalo na turnaji už 39 rohových kopov, z ktorých vyťažilo len 1 gól Cristiana Ronalda hlavou v zápase s Maďarskom. Okrem toho zahrávali 7 priamych kopov, ale trafili priestor brány len raz a gól z toho nebol. V zápase s Rakúskom navyše Cristiano Ronaldo nepremenil pokutový kop.

Wales zahrával 17 rohových kopov a vsietil 1 gól. V zápase s Belgickom sa po centri Ramseyho presadil hlavou kapitán Ashley Williams. Walesania zahrávali aj 5 priamych kopov. 4krát trafili priestor brány a Gareth Bale strelil 2 góly (Slovensku a Anglicku).

Na góly po štandardných situáciách vedie Wales 3:1 a aj preto získava ďalší bod.

 

8. Tréneri - Portugalsko

Ron Coleman a jeho družina udivuje futbalovú Európu. Kto by to bol povedal, že Wales získa medailu a zahrá si v semifinále. Tím, ktorý spomína na svojho bývalého kouča Garyho Speeda sa mimoriadne zomkol a túži ešte po väčšom úspechu. Hlavným lídrom tímu je Gareth Bale, ale veľkú zbraň tímovosť predviedol Wales proti Belgicku. V tomto zápase podali ostrovania svoj najlepší výkon na turnaji. Dnes bude mať tréner Colemana väčšie starosti ako obyčajne, lebo kvôli žltým kartám mu budú chýbať Ben Davies a predovšetkým tvorca hry v zálohe Aaron Ramsey. Na miesto Ramseyho postaví Coleman stredopoliara Leicesteru City - Andyho Kinga. V reprezentácii síce odohral už 35 zápasov, ale na EURE odohral len 26 minút. 14 minút proti Rusku a 12 minút proti Belgicku. Namiesto Daviesa má Coleman na výber 2 hráčov. Buď 32 ročného Jamesa Collinsa z West Hamu, alebo mladého ľaváka Jazza Richardsa z Fulhamu. Medzi veľké plusy Colemana na turnaji patrí najmä nasadenie žolíka Robsona - Kanuho proti Slovensku v 1.zápase (dal gól na 2:1) a Vokesa proti Belgicku, ktorý vsietil gól na 3:1. Pred Ronom Colemanom stojí najväčší zápas trénerskej kariéry a nahradiť hviezdneho Ramseyho bude pre neho najväčšia výzva kariéry. Ak sa mu to podarí, opäť sa o kúsok priblíži nesmrteľnosti.

Bilancia Colemana na lavičke Walesu - 37 zápasov - 15 výhier - 7 remíz - 14 prehier

 

Fernanda Santosa tiež čaká najdôležitejší zápas trénerskej kariéry. Na rozdiel od Walesu je Portugalsko už vo svojom 7.semifinále na veľkých turnajoch. Lenže bilancia je žalostná. Okrem domáceho EURA 2004, prehrali Portugalci všetkých 5 zvyšných semifinále (MS 1966, EURO 1984, EURO 2000, MS 2006, EURO 2012). Úlohou Santosa je zlomiť toto prekliatie. Tento turnaj je navyše možno posledná veľká možnosť pre generáciu okolo Cristiana Ronalda získať veľkú trofej aj na reprezentačnej úrovni. Tento motivačný faktor určite Santos využije pozitívnym spôsobom. Santos sa môže pochváliť výbornou bilanciou na lavičke Portugalska v súťažných zápasoch. Z 12 zápasov vyhral 9 a 3 remizoval. Pre Santosa nastal pred zápasom s Walesom jeden problém. Musí nahradiť vykartovaného Williama Carvalha. Pravdepodobne ho nahradí Danilo Perreira, ktorý ho už niekoľkokrát na turnaji veľmi dobre zaskočil. Santos má vždy veľmi dobre pripravený taktický plán. Zvládol kritický zápas turnaja s Maďarskom. Ušil výbornú defenzívnu taktiku s Chorvátskom a zvládol aj nepriaznivý vývoj štvrťfinálového zápasu s Poľskom. Na turnaji sa ukázal ako veľký stratég, keď do hry dvakrát poslal žolíka Quaresmu a ten rozhodol duel s Chorvátskom i Poľskom. Neváhal nasadiť mladíka Renata Sanchesa (asi najväčší talent Portugalska v súčasnosti) a ten vsietil vyrovnávajúci gól Poľsku a bol ústrednou postavou stredu poľa.

Bilancia Santosa na lavičke Portugalska - 24 zápasov - 15 výhier - 3 remízy - 6 prehier


Obaja tréneri už na turnaji predviedli viacero geniálnych ťahov (nasadenie žolíkov - Robson-Kanu, Vokes vs. Quaresma, Sanches), ale za prepracovaný taktický plán a obrovskú disciplínu tímu, ktorá  nebola Portugalsku nikdy vlastná si zaslúži veľký kredit Fernando Santos. Za trénera dávame bod Portugalsku. 

 

Konečné skóre: Portugalsko vs. Wales 4:5

Waleský zázrak nie je náhodný, čo hovorí aj dnešná analýza. V porovnaní 8 kľúčových faktorov vyšiel Wales víťazne 5:4. Nebyť neúčasti Ramseyho mohol byť rozdiel ešte výraznejší. Samozrejme predpokladáme vyrovnaný duel a je viac ako pravdepodobné, že Portugalsko bude hrať 3.predĺženie, ale v ňom zvíťazí Wales a dostane sa do svojho prvého finále na veľkom futbalovom podujatí.

Pin It