Taliansko - Španielsko

Dnes vyvrcholia osemfinálové súboje ME 2016. V podvečernom zápase nás čaká súboj titanov - Taliansko vs. Španielsko. Súboj štvornásobných majstrov sveta proti trojnásobným majstrom Európy Španielom. Ide o futbalovú klasiku dvoch futbalových veľmocí a máme sa teda na čo tešiť. Stretnú sa dve úplne odlišné futbalové filozofie. Ktorá bude úspešnejšia? Ešte pred zápasom sa pozrime na predzápasové hodnotenia podľa 8 bodov.

 

1. Pohľad na históriu

Bilancia oboch krajín je mimoriadne vyrovnaná. Doteraz sa stretli 34krát s bilanciou - 10 výhier Talianska - 14 remíz - 10 výhier Španielska.

Viac nám možno napovedia dôležité zápasy na veľkých futbalových turnajoch. Na MS, ME alebo Pohári FIFA sa stretli spolu 8krát. Prvýkrát vo štvrťfinále MS 1934. V 1.zápase sa duel skončil nerozhodne 1:1 a tak nasledoval 2.zápas. V ňom Taliani vyhrali 1:0 a neskôr sa stali majstrami sveta po prvýkrát v histórii.

Potom sa stretli až po dlhých 46 rokoch na ME 1980 v Taliansku. Zápas v základnej skupine priniesol remízu 0:0. Ďalší zápas sa odohral v základnej skupine ME 1988. Tu boli opäť úspešnejší Taliani po výhre 1:0. Ďalšiu významnú výhru vo vzájomnej bilancii si Taliani pripísali vo štvrťfinále MS 1994 v USA, kde vyhrali 2:1 gólom Roberta Baggia tesne pred koncom zápasu.

Karta vo vzájomných zápasoch sa začala obracať na EURE v roku 2008. Vo štvrťfinále sa súboj skončil nerozhodne 0:0 a na penalty uspeli Španieli 4:2. Remízou 1:1 skončil zápas v základnej skupine na EURE 2012 a oba tímy nakoniec došli až do finále. V najdôležitejšom zápase oboch tímov, vo finále, deklasovali Španieli Talianov 4:0.

Posledné vážne stretnutie odohrali pred 3 rokmi v semifinále Pohára FIFA. Súboj skončil opäť bezgólovou remízou a na penalty boli úspešnejší opäť Španieli 7:6.

Keď to zhrnieme, vzájomná bilancia na veľkých turnajoch je mimoriadne vyrovnaná. Odohrali spolu 9 zápasov. 3krát vyhrali Taliani, 3krát sa tímy rozišli po remíze a 3krát (hoci dvakrát cez penalty) uspeli Španieli.

Za históriu dávame teda tímom remízu a bod získavajú oba tímy.

 

2. Čistota hry

Taliansko sa po základných skupinách zaradilo medzi najviac faulujúce tímy. Hráči sa dopustili spolu 49 faulov a videli 9 žltých kariet (Chiellini, Éder, Bonucci, Motta, De Rossi, Sirigu, Barzagli, Zaza a Insigne).

Španielsko sa na svoje pomery tiež dopustilo dosť faulov, ale je to stále oveľa menej ako Taliansko. Španieli faulovali 37krát, ale videli len 1 žltú kartu (Ramos).

V súboji dvoch silných tímov môže práve tento faktor zohrať významnú rolu. Malý detail, jeden faul, najmä v nebezpečných priestoroch okolo pokutového územia, môže byť kľúčový. Navyše Taliani majú pod hrozbou 9 hráčov, aj preto si budú musieť dávať v obrane veľký pozor, aby v prípade postupu nechýbali tímu vo štvrťfinálovom zápase. Španieli majú v tomto smere obrovskú výhodu.

Za čistotu hry získali bod Španieli.

 

3. Kvalita brankára

Na tomto poste na seba narazia super brankári. Na strane Španielska nová jednotka a brankár Manchesteru United David De Gea, na strane Talianska legenda 38 ročný Gigi Buffon.

V základných skupinách sa predviedol najmä veterán Buffon. Odchytal prvé dva zápasy a proti Írsku oddychoval. Ani super silná Belgická ofenzíva, ani Śvéd Ibrahimovič nedokázali prekonať legendu Juventusu Turín. Buffon musel predviesť len 2 zákroky proti Belgicku. Tu si zaslúži veľký kredit aj obrana Talianska.

David De Gea nemal taktiež veľa práce a proti Česku a Turecku si udržal čisté konto. Lenže proti Chorvátom inkasoval dvakrát. V 3 zápasoch predviedol 5 zákrokov.

Keďže De Gea inaksoval v poslednom zápase 2 góly, udeľujeme bod za brankára Gigi Buffonovi.

 

4. Defenzívna stabilita

Taliansko inkasovalo v 3 zápasoch len 1 gól. Aj to až v poslednom zápase, v ktorom Talianom o nič nešlo, keďže už po 2 zápasoch vyhrali svoju skupinu. V tomto ohľade boli v skupinách lepší len Nemci a Poliaci. Taliansko povolilo súperom v skupine spolu 34 striel, z toho len 6 do priestoru brány. To je jasná známka najvyššej kvality defenzívy vedenej Leonardom Bonuccim. Talianska trojčlenná defenzíva, doplnená výborne brániacou záložnou radou, je najväčšou pýchou Conteho tímu. Aj pre Španielsko bude veľkým problémom rozlúsknuť jej tajomstvo.

Španielsko má taktiež silnú defenzívu. Lenže v 3.zápase proti Chorvátsku sa otriasla v základoch, keď inkasovala 2 góly. Pritom súperom v skupine povolili len 28 striel (13 Chorvátsku) a na bránu len 7 striel. Sú to veľmi podobné čísla ako majú Taliani. Rozdiel je však v kompaktnosti defenzívy. Španielske krídla veľmi často podporujú ofenzívu a majú problémy s návratom pri rýchlych kontrách súperov. Tu môže byť šanca pre Talianov, ako prekonať La Furiu.

Za defenzívnu stabilitu aj vzhľadom na počet inkasovaných gólov získava bod Taliansko.

 

5. Záložná rada

Aby sme mohli vysloviť predpoveď v tomto bode musíme sa dôkladne pozrieť na reč čísel. V držaní lopty (snaha diktovať tempo hry a útočiť) majú jasne navrch Španieli. Proti Česku mali loptu na kopačkách 67%, proti Turecku 57% a aj pri prehre s Chorvátskom boli lepší so 60%.

Taliansko ťahalo v držaní lopty za kratší koniec v oboch víťazných zápasoch. Proti Belgicku 44%, proti Švédsku 47%. Lepší boli iba proti Írom 54% a paradoxne prehrali.

Ako sa záložníci podieľali na góloch oboch tímov? Španielsky zápas proti Česku rozhodol hlavou stopér Piqué po centri Iniestu. Na druhý gól proti Turecku nahrával Fabregas. Tretí gól proti Turecku vymyslel opäť Iniesta. Proti Chorvátsku predviedli David Silva s Fabregasom azda najkrajšiu kombináciu turnaja. Španielska záloha má veľký podiel na góloch svojho tímu.

Taliansko dalo na turnaji zatiaľ len 3 góly. Prvý zrežíroval stopér Bonucci dlhou loptou na záložníka Giaccheriniho. Ďalšie dva góly bez účasti zálohy. Z toho vyplýva, že Talianska záložná rada vedená De Rossim je zameraná najmä na defenzívu.

Vďaka ofenzívnej sile dostáva za záložnú radu bod Španielska La Furia.

 

6. Útok

Porovnanie útočnej sily oboch tímov vyznieva v prospech Španielska. Taliansko vsietilo na turnaji 3 góly, z toho 2 dali útočníci Pellé a Eder. Španielsko dalo 5 gólov. Z toho Álvaro Morata tri a jeden pridal Nolito zo Celty Vigo.

Taliansko vystrelilo na súperov v skupine 24krát, z toho 9krát na bránu. Španielsko vyslalo na súperov 50 striel, čo je raz taký počet ako u Talianska. Z toho trafili priestor brány 14krát. V útoku sú teda aktívnejším tímom Španieli.

Za útok dostáva bod Španielsko.

 

7. Štandardné situácie

Keďže sa obom tímom príliš štandardné situácie zatiaľ nedaria a neskórovali ani z rohov, ani z priamych kopov nepovažujeme tento bod za ich silnú stránku. Talianom uškodila najmä neúčasť veterána Pirla, špecialistu na priame kopy. Momentálne v tíme nemajú takéhoto exekútora. Z časti môžeme za gól po štandardke považovať gól Talianov na 1:0 proti Švédsku, keďže mu predchádzalo autové vhadzovanie Chielliniho.

Za nulovú efektivitu Španielov a jeden gól Talianov po vhadzovaní, udeľujeme bod za štandardné situácie Taliansku.

 

8. Tréneri

Antonio Conte dostáva pochvalu za to, že sa snaží aplikovať taliansky spôsob hry s 3 obrancami a 5 záložníkmi. Tomuto systému zostal verný v každom zápase. Jeho prístup je pragmatický a uvedomuje si, že v tomto systéme využije najviac z predností Talianskeho tímu. Sú nimi pevná defenzíva so snahou o rýchle brejky a hra na dlhé lopty z obrany do útoku na nabiehajúcich ofenzívnych stredopoliarov. Touto taktikou položili na kolená silné Belgicko a uspel aj proti Švédsku, čím si mohla väčšina tímu v 3.zápase skupiny oddýchnuť pred osemfinálovým zápasom so Španielskom.

Vicente Del Bosque dostáva pochvalu za to, že na turnaj zobral pri veľkej konkurencii hráčov z aktuálne najlepšou formou. Títo hráči mu to v zápasoch aj splatili - Morata, Nolito. Navyše sa hra Španielska stala pestrejšou. Už to nie je len pokus cez sériu malých rýchlych prihrávok prekonať súpera. Tentoraz si súperi musia dávať pozor aj na centrované lopty zo strán a nebezpečných hlavičkárov (viď gól Piquého a Moratu).

Za trénerov dostávajú bod oba tímy.

 

Konečné skóre: Taliansko vs. Španielsko 5:5

V 7.osemfinálovom zápase nás čaká futbalová klasika. Súboj dvoch rozdielnych filozofií bude určite veľmi vyrovnaný. Taliansko sa ukáže v tom najlepšom svetle v defenzíve. Španielsko bude mať prevahu v držaní lopty, ale spboj skončí nerozhodne. Dramatický futbal, ktorý môže rozhodnúť jedna chyba, bude pokračovať aj v predĺžení, ale o postupujúcom rozhodnú až penalty. V nich majú lepšiu bilanciu Španieli (4:2), kým Taliani sú na to oveľa horšie (3:6). Navyše Španielsko vyhralo predchádzajúce 2 penaltové rozstrely s Talianskom. Dnes budú v penaltách opäť úspešnejší Španieli. 

Pin It