Maďarsko - Belgicko

Čaká nás ďašlí papierovo jasný zápas, v ktorom sú favoritom súboja Belgičania. Ale pozor na nevyspitateľných Maďarov, ktorí už na šampionáte dokázali, že patria k najpríjemnejším prekvapeniam turnaja. A čo na zápas Maďarsko - Belgicko hovorí naša predzápasová prognóza?

 

1. Pohľad na históriu

História vyznieva jednoznačne v prospech Belgicka. Z 12 vzájomných zápasov vyhrali 8, kým Maďari len 2. Z dôležitých duelov vyberieme dva. Prvý sa odohral na EURE 1972. Bol to súboj o 3.miesto a Belgicko zvíťazilo 2:1. Druhý dôležitý zápas sa odohral na MS 1982. Záverečný zápas základnej skupiny priniesol remízu 1:1. Tento výsledok stačil Belgicku na postup ďalej. Maďari cestovali domov.

Za históriu dostáva bod Belgicko

 

2. Čistota hry

Práve toto môže byť jedna z rozhodujúcich vecí dnešného duelu. Pretože únava sa bude v závere zápasu zvyšovať a disciplinovanejší tím môže byť úspešnejší.

Belgicko je počte žltých kariet na tom oveľa lepšie. Zatiaľ dostalo 4 žlté karty (Vertonghen, Vermaelen, Meunier a Witsel). Maďarsko dostalo už 9 žltých kariet a patrí v tomto smere k najhorším tímom na turnaji. Kartu už videli: Németh, Kádár, Kleinheisler, Nagy, Guzmics, Juhász, Gera aj kapitán Dzsudzsák.

Ďalším ukazovateľom je počet faulov. Belgičania faulovali zatiaľ 32krát. Maďarsko 46krát. To je obrovský rozdiel a pri rýchlosti Belgičanov v ofenzíve to budú mať Maďari veľmi ťažké, aby sa nevykartovali.

Za čistotu hry získava bod Belgicko.

 

č.3 Kvalita brankára

Belgicko má v bráne top svetového brankár Thibauta Courtoisa. Tento ešte stále veľmi mladý gólman ukázal v skupine svoje kvality. V prehratom zápase s Talianskom vytiahol niekoľko top zákrokov a aj proti Švédsku 2 svetovými zákrokmi zachránil Belgicko. Dokopy zatiaľ predviedol 10 zákrokov a inkasoval 2 góly od Talianska.

Maďarsko vsadilo na veterána Gábora Királyho. Tento "teplákový" brankár bol oporou tímu najmä v prvých dvoch zápasoch. Proti Rakúsku dokonca vychytal čisté konto a s Islandom inkasoval len z penalty. Dokopy má podobný počet zákrokov ako Courtoisa. Zneškodnil 11 striel a inkasoval 4 góly.

Za brankára udeľujeme bod opäť Belgicku.

 

4. Defenzívna stabilita

Belgický kouč Wilmots našiel po prvom prehratom zápase defenzívnu stabilitu po príchode pravého obrancu Meuniera. Belgická obrana od súboja s Írskom pracuje spoľahlivo a príliš svojim súperom nedovolila. Súperi vystrelili na Belgickú bránu 34krát, ale trafili ju len 10 krát. Z toho 5krát Taliansko.

Maďarsku fungovala defenzíva výborne v prvých 2 zápasoch, lenže potom inkasovala 3 góly od Portugalska a pokazila si štatistiky. Súperi vyslali na Maďarskú bránu 41 striel a trafili jej priestor 11krát. Keďže Belgicko inkasovalo len 2krát a v posledných 2 zápasoch uhralo vzadu nulu je na tom lepšie.

Bod získava Belgicko.

 

5. Záložná rada

V zálohe má Belgicko obrovskú silu čo dokazuje viacero faktov. Držanie lopty mali v každom zápase vyššie ako súper. Proti Taliansku 56%, proti Írsku 54%, proti Švédsku to bolo vyrovnané 50%. V strede zálohy sa neustále zlepšuje najmä Kevin De Bruyne. Jeho smrtiace pasy proti Írsku boli futbalovou ozdobou.

Maďarsko dokázalo v skupine držať krok proti Rakúsku (50% držanie lopty) a bolo lepšie ako Island (67%), ale bolo horšie ako Portugalsko (42%). Proti Belgicku nečaká pomalšiu Maďarskú zálohu nič jednoduché. Bude to ešte vyšší level ako proti Portugalsku.

Za záložnú radu získava bod Belgicko.

 

6. Útok

Maďarsko vsietilo v základnej skupine najviac gólov (6) a presadili sa 2 útočníci - Szalai a Stieber. Za Belgicko skóroval z útočníkov 2krát Lukaku proti Írsku.

V útoku majú bod oba tímy.

 

7. Štandardné situácie

V tomto bode má navrch Maďarsko, ktoré dalo 3 góly Portugalsku po rohových či priamych kopoch, najmä vďaka streleckej kvalite kapitána Dzsudzsáka. Ale pozor na Belgicko, ktoré vsietilo víťazný gól so Švédskom po rohovom kope.

Bod za štandardné situácie ide na konto Maďarska.

 

8. Tréneri

Skúsenejším trénerom je Marc Wilmots, ktorému sa po zápasoch v skupine podarilo vyriešiť a zlepšiť prácu defenzívy. Ďalej zrýchliť a spresniť rýchle útočné akcie a zjednotiť tím. Ten pri vstupe do turnaja pôsobil ako spolok individualistov. Ale v závere zápasu so Švédskom sme videli tímovú prácu.

Bernd Storck pobláznil Maďarsko skvelou taktikou proti Rakúsku. V 1.polčase sa Maďari zatiahli, ale po zmene strán pridali na aktivite smerom vpred a zaskočili Rakúšanov. Vzhľadom na chýbajúce skúsenosti musíme Storcka za výkony svojho tímu na EURE pochváliť.

Za trénera získava bod Belgicko.

 

Konečné skóre: Belgicko vs. Maďarsko 7:2

V 6.osemfinálovom zápase je to hra papierového favorita Belgicka proti outsiderovi Maďarsku. Maďari výkonmi v skupine prekročili svoj 30 rokov trvajúci vlastný tieň a konečne potešili maďarských fanúšikov. Lenže tentoraz im v ceste stojí stále sa lepšiaca belgická mašina. Červení diabli po facke od Talianska našli správnu notu a Maďarsko ich na ceste do štvrťfinále nemôže zastaviť. Tipujeme hladkú výhru Belgicka s rozdielom 2 - 3 gólov.

 

 

 

 

Pin It