Chorvátsko - Portugalsko

V 3.osemfinálovom zápase na seba narazia tímové Chorvátsko vs. "one man" tím Portugalska. Chorvátsko má za sebou vynikajúce výkony v skupine, ktoré vyvrcholili výhrou nad obhajcom titulu Španielskom 2:1. Portugalsko sa dostalo do vyraďovacích bojov s odretými ušami po troch remízach s Islandom 1:1, s Rakúskom 0:0 a s Maďarskom 3:3. Miernym favoritom duelu je Chorvátsko, ale čo hovoria naše predzápasové predpovede?

 

1. Pohľad na históriu

V tomto bode má navrch Portugalsko. Tímy sa doteraz stretli iba jedenkrát na významnom turnaji. V poslednom zápase základnej skupiny EURA 1996 vyhralo Portugalsko jasne 3:0, lenže Chorváti vtedy postavili B-tím, keďže už po 2 zápasoch mali istý postup do štvrťfinále. Okrem toho sa stretli ešte v dvoch prípravných dueloch. V oboch uspelo Portugalsko a Chorváti ešte tomuto tímu nedokázali vsietiť gól.

Za históriu získava bod Portugalsko

 

2. Čistota hry

Aj v tomto bode má navrch Portugalsko. Tím Fernanda Santosa fauloval v skupinovej fáze len 32krát oproti 38 faulom Chorvátska. Najväčším problémom pre Chorvátov môže byť slabšia disciplína, keďže už inkasovali 8 žltých kariet (Strinič, Badelj, Brozovič, Vida, Rog, Vrsaljko, Srna a Perišič). Portugalsko sa pod taktovkou Fernanda Santosa výrazne zlepšilo v disciplíne. Svedčia o tom len 2 žlté karty v 3 zápasoch (Ricardo Quaresma a Pepe).

Za čistotu hry udeľujeme bod Portugalsku

 

3. Kvalita brankára

pri brankároch je to veľmi vyrovnané. Danijel Subašič zatiaľ inkasoval 3 góly a predviedol 6 zákrokov, kým Rui Patrício inkasoval 4krát a tiež predviedol 6 zákrokov. Vzhľadom na silu protivníkov v základnej skupine a spôsob aké góly brankári inkasovali, má lepšiu formu Chorvátsky brankár. Rui Patricio inkasoval 3 góly z hranice mimo pokutového územia. A hoci boli 2 strely tečované, minimálne v jednom prípade mal byť úspešný. 

Tentoraz dávame bod Subašičovi z Chorvátska

 

4. Defenzívna stabilita

Chorvátsko inkasovalo 3 góly, Portugalsko 4 góly. Obrana Chorvátov povolila svojim súperom v skupine na bránu 9 striel. Portugalská obrana zase 10 striel. Sú to veľmi vyrovnané čísla. To svedčí o vysokej kvalite defenzívy oboch tímov. Veď to v priemere na zápas značí, že dovolia súperovi vystreliť na bránu len 3krát.

Preto za tieto výborné defenzívne čísla (a najmä vyrovnané) udeľujeme bod obom tímom

 

5. Záložná rada

Chorvátska záloha je zatiaľ jednoznačne najlepšia na turnaji. S týtmo faktom sa musia vyrovnať aj Portugalci. Hoci majú Ronalda, na záložných postoch majú slabších hráčov. Dávno sú preč časy Figa, Ruia Costu, Manicha či Costinhiu. Teraz je tu zlatá generácia Modriča, Rakitiča či Brozoviča. Dá sa očakávať, že prevahu v poli budú mať Chorváti. Portugalci síce dominovali v držaní lopty v skupine, ale skutočne ofenzívne ladený tím ich čaká až teraz.

Chorvátsko je schopné práve hráčmi zo stredu poľa kedykoľvek rozhodnúť zápas. nebezpeční sú tam všetci hráči. Viď góly Modriča (Turecko), či Rakitiča (Česko).

Záložná rada je dominantnou časťou Chorvátskehp tímu, preto má od nás bod

 

6. Útok

Tam má mierne navrch Portugalsko. na bránu súperov vyslalo zatiaľ 22 striel, kým Chorváti len 16. Ale zase efektivita je na strane Chorvátov. Dali 5 gólov, kým Portugalci len 4. Ale pozor v útoku je hrozba menom Cristiano Ronaldo. V prvých dvoch zápasoch sa trápil, ale s Maďarskom vsietil 2 góly a zachránil Portugalsko. Okrem toho sa už dvakrát trafil Nani. Čiže útok zariadil Portugalsku všetky góly.

Chorvátski útočníci sa z 5 gólov podieľali na 3 góloch (2x Perišič, Kalinič). Zatiaľ sa strelecky trápi hrotový útočník Mario Mandžukič.

Za útok dávame bod Portugalsku

 

7. Štandardné situácie

V nich sa tímom príliš na turnaji nedarí. Chorvátsko využilo len odrazenú loptu po rohovom kope v zápase s Tureckom, po ktorom skóroval Modrič. Portugalsku sa vôbec nedarilo. Práve naopak od Maďarska inkasovalo všetky 3 góly po štandardných situáciách.

Keďže Chorváti raz predsa len po štandardke skórovali získavajú od nás bod

 

8. Tréneri

Musíme veľmi pochváliť Anteho Čačiča, ktorý dokázal mužstvo zjednotiť, aby išlo za spoločným cieľom. Aj v zápase so Španielskom, kde "nešlo o nič" dokázal hráčov namotivovať a bolo z toho slávne víťazstvo a prvenstvo v skupine. majstrovský ťah predviedol práve v zápase so Španielskom, keď k rýchlemu Perišičovi poslal Kaliniča a to bol asi najrozhodujúcejší okamih zápasu.

Fernando Santos sa snaží stabilizovať tím, ktorému to príliš nejde. Dostal sa po druhom zápase pod obrovský tlak, ale po veľkom trápení s Maďarskom ho ustál a postup zo skupiny určite využije na motiváciu tímu. Je to veľký stratég a určite v osemfinále pripraví svoje mužstvo tak, že bude bojovať do poslednej sekundy. Už sme to spomínali vyššie. Najväčší kredit si Santos zaslúži preto, že naučil tím hrať disciplinovane. Veď v skupine aj keď sa nedarilo inkasovalo Portugalsko len 2 žlté karty. Tak disciplinovaný tím Portugalska si už veru dlho nepamätáme.

Bod získavajú obaja tréneri

 

Konečné skóre: Chorvátsko - Portugalsko 4:4

V 3.osemfinálovom zápase uvidíme po druhýkrát predĺženie. Súboj Chorvátska s Portugalskom bude mimoriadne vyrovnaný a zápas rozhodnú veľmi malé detaily. Možno nejaká taktická zmena trénera, alebo úspešná štandardná situácia. Chorvátsko nakoniec dokáže vsietiť víťazný gól v predĺžení a po dráme postúpi do štvrťfinále.

Pin It