Wales - Severné Írsko

Druhý čisto ostrovný duel na turnaji. Opäť sú jeho súčasťou Walesania. Hoci v prvom zápase v skupine ťahali proti Anglicku za kratší koniec, tentoraz sú proti Severnému Írsku favoritom. Ale uvidíme čo ukážu naše predzápasové odhady.

 

1. Pohľad na históriu

Keďže sú ME 2016 premiérou pre oba tímy, ešte sa na scéne EURA nemohli stretnúť. Jediné dôležité súboje boli v kvalifikáciách. O Euro 1968 bol úspešnejší Wales po výsledkoch doma 2:0, vonku 0:0. V kvalifikácii o MS 2006 opäť uspeli Walesania doma 2:2, vonku 3:2.

Inak sa tieto ostrovné tímy stretávajú veľmi často. Odohrali už spolu 95 zápasov. Ich bilancia je 45 výhier Walesu - 24 remíz - 26 výhier Severného Írska.

Za históriu získava bod Wales

 

2. Čistota hry

Aj keď to bude prekvapujúca informácia, vzhľadom na štýl futbalu oboch tímov, patria Wales aj Severné Írsko k tímom, ktoré až tak často nefaulujú.

Wales v 3 zápasoch fauloval 33krát, čo je priemer 11krát za zápas. Severné Írsko faulovalo len o 3 fauly viac, 36 krát. Wales inkasoval len 2 žlté karty (Davies, Vokes). Zeleno-biela armáda má už žltou kartou potrestaných 4 hráčov (Cathcart, Ward, Dallas, Evans). Ani jednému tímu nechýba v osemfinále hráč pre kartový trest. 

Vzhľadom na počet žltých kariet a počet faulov oboch tímov, dávame za čistotu hry bod Walesu

 

3. Kvalita brankára

Na EURE už za Wales chytali dvaja gólmani. Najprv Danny Ward proti Slovensku (predviedol jeden úspešný zákrok) a potom proti Anglicku a Rusku jednotka tímu Wayne Hennessey (spolu 4 zákroky). Na to, že nemali príliš veľa práce sú 3 inkasované góly dosť veľké číslo.

Naproti tomu Severné Írsko inkasovalo len 2 góly a vo všetkých troch zápasoch chytal Michael McGovern. Ten sa ukázal vo vynikajúcej forme najmä v poslednom zápase proti Nemecku, kde vychytal postup do osemfinále. Nemeckých hráčov privádzal do zúfalstva fantastickými zákrokmi.

V otázke kvality brankára dáva bod Severnému Írsku

 

 

4. Defenzívna stabilita

Wales zatiaľ inkasoval na turnaji 3 góly v 3 zápasoch, kým Severní Íri dostali len 2 góly od Milika a Gomeza. Počet striel, ktoré oba tímy svojim súperom dovolili je nasledovný. Na bránu Walesu išlo 8 striel, ale z toho padli 3 góly. Na bránu Severného Írska povolila obrana 18 striel, z toho padli 2 góly. To jasne svedčí o dvoch faktoch. Pevnejšej 5 člennej obrane Walesu, ale kvalitnejšom brankárovi Severného Írska.

Za defenzívnu stabilitu získava bod Wales

 

5. Záložná rada

Tu má jasne navrch Wales vďaka triu - Ramsey, Ledley, Allen. Táto trojica bola v skupinovej fáze mimoriadne efektívna a aj veľmi produktívna. Veď Wales skóroval 6krát. Spolu s Maďarskom najviac zo všetkých tímov. Pätica Severných Írov - Dallas, Norwood, Davis, Corry Evans a Ward bola počas všetkých zápasov zameraná najmä defenzívne. Podnikala iba občasné protiútoky do otvorenej obrany súpera (viď druhý gól proti Ukrajine). 

Aj čo sa týka snahy útočiť, čo odzrkadľuje percentuálne držanie lopty, sú na tom lepšie Walesania. S Slovenskom a Anglickom boli síce horší v držaní lopty (44% vs. 56% a 36% vs. 64%), ale s Ruskom sa výrazne zlepšili na 52% vs. 48%. Severné Írsko bolo v každom zápase defenzívne zatiahnuté a veľmi rýchlo strácalo loptu. Tempo diktovali súperi. Proti Poľsku bol pomer 40% vs. 60%, proti Ukrajine (hoci vyhrali) 34% vs. 66% a proti Nemecku drvivých 29% vs. 71%.

Za prácu zálohy dávame v tomto zápase bod Walesu

 

6. Útok

Wales má v útoku jasnú hviezdu - najlepšieho strelca turnaja s 3 gólmi - Garetha Balea. Zatiaľ skóroval v každom zápase a ak sa mu to podarí aj proti Severnému Írsku je možné, že zariadi postup do štvrťfinále. Hlavnou úlohou Severných Írov bude pokrytie tohto kľúčového hráča Walesu. 

Útok Severných Írov je nebezpečný len po štandardných situáciách. V hre je prakticky neškodný a kvalifikačná hviezda Kyle Lafferty stále čaká na svoj gólový moment. Proti Nemecku bol prakticky bez šance aj jeho zástupca Connor Washington.

Za útok má navrch opäť Wales

 

7. Štandardné situácie

Pre Wales je opäť v tomto bode kľúčovým mužom Gareth Bale. Proti Slovensku a Anglicku skóroval z priameho kopu. Ale aj Severní Íri majú veľmi dobré štandardné situácie. Svedčí o tom gól hlavou McAuleyho proti Ukrajine z priameho kopu. Pre Severné Írsko je to v zápasoch, kedy diktuje tempo hry väčšinou ich súper azda jediná šanca ako skórovať. 

Body udeľujeme za štandardné situácie Walesu i Severnému Írsku

 

8. Tréneri

Ron Coleman vs. Michael O´Neill. Obaja menej skúsení tréneri. O´Neill má na svojom konte titul z Írskej ligy. Na turnaji sa Coleman predviedol majstrovským ťahom proti Slovensku. V záver zápasu za stavu 1:1 poslal na ihrisko žolíka Robsona Kanu, ktorý svojim gólom rozhodol duel.

Michael O´Neill nepredviedol taký výrazný zásah do zápasu, hoci ušil výbornú taktiku proti Ukrajine.

Za schopnosť ovplyvniť priebeh nepriaznivo sa vyvíjajúceho zápasu udeľujeme bod trénerovi Walesu Ronovi Colemanovi

 

Konečné skóre: Wales vs. Severné Írsko 7:2

Druhý osemfinálový zápas ME 2016 skončí výhrou Walesu. Aj keď naše skóre hovorí jasnou rečou, výsledok bude tesný a Wales postúpi do štvrťfinále po výhre o 1 gól.

 

Pin It