Island je absolútnym nováčikom na veľkom futbalovom podujatí. Stal sa spolu s Albánskom zároveň najväčšou senzáciou kvalifikácie. Lenže tím vedený skúseným Larsom Lagerbäckom určite necestuje do Francúzska s porazeneckou náladou. Kvalifikačné skalpy Holandska, Turecka a Česka priniesli pre dokonale fungujúci tím dostatok sebavedomia a minimálnym cieľom "Our Boys" je postup zo skupiny. Island sa môže vo Francúzsku zaradiť medzi čierne kone turnaja.

 

Kvalifikácia

Historický postup malého ostrovného štátu nebol vôbec náhodný. Už v kvalifikácii o postup na MS 2014 predviedol Island svoje kvality. Postúpil až do baráže, kde nestačil na Chorvátsko. Pri tíme zostal skúsený švédsky tréner Lars Lagerbäck a mohlo sa začať najlepšie obdobie v histórii Islandského futbalu.

Hneď v úvodnom domácom zápase s Tureckom predviedol Island svoju silu výhrou 3:0. V rovnakom štýle pokračovali zverenci Larsa Lagerbäcka aj o mesiac v Lotyšsku. Svoje postupové ambície Island posilnil najmä ďalšou suverénnou výhrou nad bronzovým tímom MS 2014 Holandskom 2:0. Sebavedomý výkon podali aj v Česku, hoci si pripísali prvú prehru 1:2.

Rok 2015 začali Islanďania jasnou výhrou 3:0 v Kazachstane a na 1.miesto v tabuľke sa vrátili v júni po domácej výhre 2:1 s Českom. A v septembri 2015 spečatil Island historický postup na EURO senzačnou výhrou 1:0 v Holandsku.

Záver kvalifikácie pod dojmom postupu už nebol zo strany Islandu tak oslnivý, ale tréner Lagerbäck si mohol vyskúšať nových hráčov. Najprv Island remizoval doma s Kazachstanom 0:0. Potom opäť doma s Lotyšskom 2:2 a s kvalifikáciou sa Island rozlúčil prehrou 0:1 v Turecku, keď gól dostali v poslednej minúte z priameho kopu.

Island nakoniec postúpil z 2.miesta a ako poznáme Lagerbäcka určite pripraví Island veľmi dobre aj na samotný turnaj. V konkurencii Rakúska, Maďarska a Portugalska nie sú severania bez šance na postup. Mnohí odborníci ich dokonca považujú za čierneho koňa turnaja.

 

Kvalifikačné výsledky Islandu (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Island  Turecko  3-0 g: Bodvarsson, Sigurdsson, Sigtórsson
Lotyšsko  Island  0-3 g: Sigurdsson, Gunnarsson, Gíslasson
Island  Holandsko  2-0 g: 2x Sigurdsson
Česko  Island  2-1 g: Sigurdsson
Kazachstan  Island  0-3 g: 2x Bjarnasson, Gudjohnsen
Island  Česko  2-1 g: Gunnarsson, Sigtórsson
Holandsko  Island  0-1 g: Sigurdsson
Island  Kazachstan  0-0
Island  Lotyšsko  2-2 g: Sigtórsson, Sigurdsson
Turecko  Island  1-0

 

Tréner - Lars Lagerbäck

Ako hráč na pozícii stredopoliara hrával Lagerbäck na úrovni 3.Švédskej ligy za klub Gimonäs CK v rokoch 1970 - 1974. 

Trénerskú kariéru začal v roku 1977 v klube 4.ligy Kilafors. Tam zostal až do roku 1982. Ďalšie 2 roky koučoval tím Arbrá IK. V rokoch 1987 - 1989 pracoval v klube Hudiksvalls ABK, taktiež v 4.lige. 

V roku 1990 prijal Lagerbäck ponuku od Švédskej futbalovej federácie a stal sa trénerom Švédska do 21 rokov. V rokoch 1996 - 1997 viedol B tím Švédska. V roku 1998 si ho vybral Tommy Soderberg za asistenta pri Švédskom A tíme. Od roku 2000 do 2004 sa stal hlavným trénerom Švédska vo dvojici so Soderbergom. Tu dosiahli spolu dva vynikajúce výsledky na veľkých turnajoch. Najprv osemfinále na MS 2002 a potom štvrťfinále na EURE 2004. Od roku 2004 sa stal sám hlavným trénerom Švédska. Tím doviedol ešte do osemfinále MS 2006 a k účasti na ME 2008, kde tím skončil v základnej skupine. Po neúspešnej kvalifikácii na MS 2010 ukončil spoluprácu so Švédskym tímom po dlhých 12 rokoch.

Vo februári 2010 prijal ponuku Nigérie, ktorú viedol na júnových MS v Južnej Afrike. Napriek tomu, že tím skončil v základnej skupine, bol záujem o predĺženie kontraktu. Lenže Lagerbäck to odmietol. V októbri 2011 sa Lagerbäck dohodol na spolupráci s Islandskou reprezentáciou. Síce sa mu ešte nepodarilo postúpiť cez baráž na MS 2014, ale postup na EURO 2016 sa stal historickým úspechom Islandského futbalu. Po ME vo Francúzsku končí Lars Lagerbäck svoje takmer 5 ročné účinkovanie pri tíme Islandu.

Bilancia Lagerbäcka na lavičke Islandu (od októbra 2011)

47 zápasov  19 výhier  8 remíz  20 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Islandu na ME 2016

č.1  Hannes Halldórsson  brankár  32r.  Bodo Glimt  33 záp.  0 gól.
č.2  Birkir Saevarsson  pravý obranca  31r.  Hammarby  41 záp.  1 gól
č.5  Sverrir Ingason  stredný obranca  22r.  Lokeren  6 záp.  2 gól.
č.6  Ragnar Sigurdsson  stredný obranca  29r.  FK Krasnodar  52 záp.  1 gól
č.7  Johann Gudmundsson  pravý záložník  25r.  Charlton Athletic  38 záp.  4 gól.
č.8  Birkir Bjarnason  ľavý záložník  28r.  FC Bazilej  47 záp.  6 gól.
č.9  Kolbeinn Sigthórsson  ľavý útočník  26r.  FC Nantes  39 záp.  20 gól.
č.10  Gylfi Sigurdsson  ofenz. záložník  26r.  Swansea City  39 záp.  13 gól.
č.15  Jón Bodvarsson  pravý útočník  24r.  1.FC Kaiserslautern  21 záp.  1 gól
č.17  Aron Gunnarsson  defenz. záložník  27r.  Cardiff City  54 záp.  2 gól.
č.23  Ari Skúlason  ľavý obranca  29r.  Odense BK  38 záp.  0 gól.

 

Islandská zostava

 

Opory tímu

Tréner Lars Lagerbäck počas takmer 5 rokov pri tíme dokázal vytvoriť predovšetkým dokonale fungujúci tím. Napriek tomu má Island vo svojom strede niekoľko veľmi zaujímavých hráčov. 

V bráne sa stal stabilnou jednotkou Hannes Halldórsson, ktorý v kvalifikácii nechytal iba v poslednom zápase v Turecku. Inak v 9 zápasoch inkasoval len 5 gólov.

V obrane je najdôležitejším mužom stopér FK Krasnodar Ragnar Sigurdsson. Tento hráč má za sebou už viac ako 50 reprezentačných zápasov. V tomto smere sa sním môže rovnať už len kapitán tímu Gunnarsson.

Práve Aron Gunnarsson je kľúčovým mužom medzi obranou a zálohou. Pre ofenzívu je prakticky nenahraditeľný hráč Swansea City a asi najväčšia Islandská hviezda Gylfi Sigurdsson. V kvalifikácii nastrieľal 7 gólov. Veľmi cenným hráčom je aj ľavý stredopoliar z Bazileja Birkir Bjarnason.

V útoku je mužom číslo jedna ľavé krídlo FC Nantes Kolbeinn Sigtórsson. Veľkou výhodou Islandu je fakt, že hráči sú ešte pomerne mladý a tím môže zostať pokope ešte niekoľko sezón. Veď najstarším mužom tímu je 32 ročný brankár Halldórsson.

 

Konečná nominácia Islandu na ME 2016

 

Brankári: Hannes Thor Halldorsson (FK Bodo Glimt), Ogmundur Kristinsson (Hammarby), Ingvar Jonsson (Sandefjord Fotball)

Obrancovia: Birkir Mar Saevarsson (Hammarby), Haukur Heidar Hauksson (AIK Štokholm), Hjortur Hermannsson (IFK Goteborg), Sverrir Ingi Ingason (Lokeren), Ragnar Sigurdsson (FK Krasnodar), Kari Arnason (Malmo FF), Hordur Bjorgvin Magnusson (AC Cesena), Ari Freyr Skulason (Odense BK)

Stredopoliari: Johann Berg Gudmundsson (Charlton Athletic), Birkir Bjarnason (FC Bazilej), Gylfi Sigurdsson (Swansea City), Runar Mar Sigurjonsson (GIF Sundsvall), Aron Gunnarsson (Cardiff City), Theodor Elmar Bjarnason (AGF Aarhus), Emil Hallfredsson (Udinese Calcio), Arnar Ingvi Traustason (IFK Norrkoping)

Útočníci: Kolbeinn Sigthorsson (FC Nantes), Alfred Finnbogason (FC Augsburg), Jon Dadi Bodvarsson (1.FC Kaiserslautern), Eidur Gudjohnsen (Molde FK)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

1/6  Nórsko  Island  3-2
6/6  Island  Lichtenštajnsko  4-0
14/6  Island  Portugalsko  1-1
18/6  Island  Maďarsko  1-1
22/6  Island  Rakúsko  18:00

 

Musíte tiež vidieť:

EURO 2016 - Maďarsko - "Magickí Maďari" konečne nadväzujú na slávnu históriu

Športová psychológia - Kniha - Sústreďme sa na futbal

Spanish Football School - Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 1.časť

 

SAQ Futbal

Pin It