Maďari sa vracajú na scénu vrcholného turnaja po dlhých 30 rokoch. Pod vedením nemeckej dvojice Storck - Moller sa pokúsia nadviazať aspoň kúsok na "Magických Maďarov" z 50. rokov minulého storočia. Ťažko možno očakávať nejaké veľké výsledky od tímu prevažne zloženého z tímov Maďarskej ligy. Stávkové kancelárie dokonca radia Maďarsko za najväčšieho outsidera celého turnaja. Lenže Maďari nemajú čo stratiť a v konkurencii tímov, ktoré sa objavujú na turnaji po prvýkrát (Island) a po dlhej dobe (Rakúsko) nie sú bez šance na postup.

 

Kvalifikácia

Maďarsko prežilo po 30 rokoch veľmi búrlivý a nakoniec úspešný kvalifikačný cyklus. Po neúspešnej kvalifikácii o postup na MS 2014, ktorá vyvrcholila potupnou prehrou 1:8 v Holandsku, rezignoval Sándor Egervári. Na jeho miesto bol menovaný Attila Pintér. Ten však na tejto pozícii zotrval len 9 mesiacov. Počas nich Maďarsko odohralo 4 zápasy s bilanciou 2 výhry, 1 remíza, 1 prehra. A práve táto jediná prehra prišla pri vstupe do kvalifikácie o EURO. Maďari na domácej pôde prehrali so Severným Írskom 1:2.

Pintér bol okamžite odvolaný a dočasným trénerom reprezentácie sa do konca kvalifikácie stal bývalý úspešný hráč Pál Dárdai. Ten zároveň pôsobil ako mládežnícky tréner v Herthe Berlín. Hneď v prvom zápase pod Dárdaiovym vedením Maďarsko uhralo cenný bod v Rumunsku po remíze 1:1. A do konca roka ešte nasledovali dve povinné výhry 1:0. Najprv vo Faerských Ostrovoch a potom doma s Fínskom. Na jar 2015 Maďarsko "len" remizovalo doma s Gréckom, ale do boja o postupové 2.miesto vrátilo Maďarov júnové víťazstvo 1:0 vo Fínsku.

V júli 2015 prebral tím nemecký tréner Bernd Storck spoločne s asistentom Andreasom Mollerom. Ťažkosti so strieľaním gólov sa potvrdili aj v domácom zápase s Rumunskom 0:0. Zverenci Bernda Storcka prepásli veľkú šancu na priamy postup z 2.miesta v zápase v Severnom Írsku, lebo gólom Guzmicsa vyhrávali, ale v nadstavenom čase im strelil vyrovnávajúci gól Lafferty. Aspoň 3.miesto znamenajúce postup do baráže uhrali Maďari domácou výhrou 2:1 s Faerskými Ostrovmi. Záverečná prehra 3:4 v Grécku už nič nezmenila na účasti Maďarska v baráži. Tam už čakali na Maďarov Nóri.

V ťažkom barážovom dvojzápase pripravili nemeckí tréneri dokonalú taktiku, ktorá priniesla dve výhry (1:0 vonku a 2:1 doma) a postup Maďarska na veľké futbalové podujatie po 30 rokoch. Naposled sa Maďari predstavili na veľkom turnaji počas MS 1986 v Mexiku. Paradoxom je, že počas kvalifikácie sa pri tíme vystriedali až traja hlavní tréneri.

 

Kvalifikačné výsledky Maďarska (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Maďarsko  Severné Írsko  1-2 g: Priškin
Rumunsko  Maďarsko  1-1 g: Dzsudzsák
Faerské Ostrovy  Maďarsko  0-1 g: Szalai
Maďarsko  Fínsko  1-0 g: Gera
Maďarsko  Grécko  0-0
Fínsko  Maďarsko  0-1 g: Stieber
Maďarsko  Rumunsko  0-0
Severné Írsko  Maďarsko  1-1 g: Guzmics
Maďarsko  Faerské Ostrovy  2-1 g: 2x Bode
Grécko  Maďarsko  4-3 g: 2x Krisztián Németh, Lovrencsics
Nórsko  Maďarsko  0-1 g: Kleinheisler
Maďarsko  Nórsko  2-1 g: Priškin, vlastný gól

 

Tréner - Bernd Storck

Ako hráč na pozícii obrancu odohral Storck 2 sezóny vo VFL Bochum a ďalších 6 sezón v Borussii Dortmund. V drese Dortmundu dosiahol svoj najväčší hráčsky úspech v sezóne 1988/89, keď vyhral Nemecký DFB Pokal.

Trénerskú dráhu začal na pozíciách asistenta trénera postupne od roku 1996 v kluboch Hertha Berlín, VFL Wolfsburg, Partizan Belehrad a Borussia Dortmund.

V roku 2008 sa dohodol s kazašským klubom FC Almaty a klub zachránil v najvyššej súťaži. V rovnakom čase taktiež viedol Kazašskú reprezentáciu do 21 rokov. Od marca 2010 viedol aj dospelú reprezentáciu Kazachstanu, ale po zlom štarte do kvalifikácie o EURO 2012, po prehrách s Tureckom, Rakúskom, Belgickom a Nemeckom  bol odvolaný. V rokoch 2012 - 2014 viedol tím Olympiakosu Pireus do 21 rokov.

V roku 2015 sa stal koučom Maďarského tímu do 20 rokov, ktorý doviedol na MS v Novom Zélande do osemfinále.

Od 20.júla 2015 sa stal hlavným trénerom Maďarska, potom čo sa tréner Pál Dárdai rozhodol prijať ponuku na trénovanie v bundesligovom klube Hertha Berlín. Maďarsko viedol v posledných 4 zápasoch kvalifikácie a v barážovom dvojzápase s Nórskom. Po nich mohol oslavovať svoj najväčší trénerský úspech, postup na EURO 2016.

Bilancia Storcka na lavičke Maďarska (od júla 2015)

9 zápasov  3 výhry  4 remízy  2 prehry

 

Predpokladaná základná zostava Maďarska na ME 2016

č.1  Gábor Király  brankár  40r.  Szombathelyi Haladás  80 záp.  0 gól.
č.2  Ádám Lang  stredný obranca  23r.  Videoton  11 záp.  0 gól.
č.4  Tamás Kádár  ľavý obranca  26r.  Lech Poznaň  29 záp.  0 gól.
č.5  Attila Fiola  pravý obranca  26r.  FC Puskás  15 záp.  0 gól.
č.6  Ákos Elek  defenz. záložník  27r.  Diósgyór  38 záp.  1 gól
č.7  Balázs Dzsudzsák  ľavé krídlo  29r.  Bursaspor  74 záp.  18 gól.
č.8  Ádám Nagy  defenz. záložník  20r.  Ferencvároš  8 záp.  0 gól.
č.10  Zoltán Gera  ofenz. záložník  37r.  Ferencvároš  66 záp.  20 gól.
č.11  Krisztián Németh  pravé krídlo  27r.  Al Gharafa (Katar)  24 záp.  3 gól.
č.17  Nemanja Nikolics  stredný útočník  28r.  Legia Varšava  18 záp.  3 gól.
č.20  Richárd Guzmics  stredný obranca  29r.  Wisla Krakow  14 záp.  1 gól

 

Maďarská zostava

 

Opory tímu

Maďarsku v súčasnosti chýbajú v kádri hráči, ktorí by pôsobili vo veľkých futbalových kluboch. Ale možno sa to zmení práve po ME.

V bráne tréner Storck dôveruje veteránovi a najstršiemu hráčovi turnaja 40 ročnému Gáborovi Királymu. V obrane je lídrom tímu Richárd Guzmics z Wisly Krakow.

V strede poľa pôsobí ďalší veterán 37 ročný Zoltán Gera z Ferencvárošu so skúsenosťami z anglického futbalu. Azda najväčšou hviezdou je ľavé krídlo z Bursasporu Balász Dzsudzsák, ktorý je zároveň aj kapitánom tímu. Veľkú nádej vkladajú Maďari taktiež do útočníka Zoltána Stiebera z Norimbergu a 20 ročného Ádáma Nagya, azda najväčšieho maďarského talentu súčasnosti.

 

Konečná nominácia Maďarska na ME 2016

 

Brankári: Gábor Király (Haladás Szombathely), Dénes Dibusz (Ferencvároš Budapešť), Péter Gulácsi (RB Lipsko)

Obrancovia: Ádám Lang (Videoton), Mihály Korhut (Debrecín), Tamás Kádár (Lech Poznaň), Attila Fiola (Akadémia Ferenca Puskása), Richárd Guzmics (Wisla Krakow), Barnabás Bese (MTK Budapešť), Roland Juhász (Videoton)

Stredopoliari: Ákos Elek (Diósgyor), Ádám Nagy (Ferencvároš Budapešť), Zoltán Gera (Ferencvároš Budapešť), Gergo Lovrencsics (Lech Poznaň), László Kleinheisler (Werder Brémy), Ádám Pintér (Ferencvároš Budapešť), Zoltán Stieber (1.FC Norimberg)

Útočníci: Balász Dzsudzsák (Bursaspor), Ádám Szalai (Hannover 96), Krisztián Németh (Al Gharafa - Katar), Dániel Bode (Ferencvároš Budapešť), Nemanja Nikolič (Legia Varšava), Tamás Priškin (Slovan Bratislava)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

4/6  Nemecko  Maďarsko  2-0
14/6  Maďarsko  Rakúsko  2-0
18/6  Maďarsko  Island  1-1
22/6  Maďarsko  Portugalsko  18:00

 

Musíte tiež vidieť:

EURO 2016 - Portugalsko - Teraz alebo nikdy pre Ronaldove "Seleccao"

SAQ Program - SAQ Futbal na návšteve v Clairefontaine - tréningovom centre Francúzskej futbalovej federácie

Dutch Football School - Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 1.časť

 

Sústreďme sa na futbal

Pin It