Rusko

Dnes si predstavíme prvý tím zo skupiny B. Rusko je vôbec prvým víťazom ME vo futbale z roku 1960. A viete kde sa konal záverečný turnaj? Práve vo Francúzsku. Vtedy ešte ako Sovietsky zväz vyhrali Rusi v semifinále nad Československom a vo finále po predĺžení nad Juhosláviou. Odvtedy zaznamenali ešte nasledovné medailové umiestnenia: 1964 striebro, 1972 striebro, 1988 striebro a 2008 bronz. Môžu sa Rusi priblížiť k podobnému úspechu aj v tomto roku? Budú to mať ťažké, ale nie nemožné. Kvalifikáciu nezačali dobre, ale po príchode trénera Sluckého napokon uhájili druhú postupovú priečku v ťažkej kvalifikačnej skupine. Minimálnym cieľom je pre Rusov postup zo základnej skupiny.

 

Kvalifikácia

V náročnej G-skupine čakali na Rusov tímy Rakúska, Švédska, Čiernej Hory, Moldavska a Lichtenštajnska. Do kvalifikačných bojov vstupovali Rusi pod taktovkou Fabia Capella, ktorý zostal pri tíme aj napriek neúspechu na MS 2014, kde Rusi skončili v základnej skupine a získali len 2 body.

V jedinom prípravnom zápase pred kvalifikáciou si Rusi poradili s Azerbajdžanom hladko 4:0 a aj vstup do kvalifikácie im vyšiel. Domáci súboj s Lichtenštajnskom zvládli 4:0. V dôležitom zápase vo Švédsku získali cenný bod za remízu 1:1. Všetko sa zdalo byť ok, ale o 4 dni prišiel domáci súboj s Moldavskom a chudobná remíza 1:1. Na hlavu Capella sa zniesla obrovská kritika, ale zväzoví funkcionári talianskeho trénera podržali. Nič na tom nezmenila ani novembrová prehra 0:1 v Rakúsku. Capellova pozícia zosilnela na úvod roka 2015 po výhre v priateľskom zápase v Maďarsku 2:1, ale nevýrazný výkon v Čiernej Hore, ktorý Rusi nakoniec vyhrali 3:0 kontumačne, opäť posilnil hlasy kritikov Capella. Zápas bol kvôli výtržnostiam domácich fanúšikov v 67´min. za stavu 0:0 predčasne ukončený a neskôr skontumovaný v prospech Ruska. Capello dostal poslednú šancu v domácom zápase s Rakúskom v júni 2015. Ale Rusi prehrali 0:1 a skúsený Talian uvoľnil miesto Leonidovi Slutskému.

Pod jeho vedením nastal neuveriteľný výsledkový aj herný progres vo veľmi krátkom čase. Navyše Slucký zároveň okrem reprezentácie vedie stále úspešne aj klub CSKA Moskva. Ostrý štart čakal Slutského v septembri 2015 doma proti Švédsku. Po vynikajúcom výkone najmä v 1.polčase vyhrali Rusi po krásnej akcii gólom Dzyubu. Povzbudení kľúčovou výhrou v boji o 2.postupové miesto za Rakúskom dosiahli v Lichtenštajnsku najvyššiu výhru 7:0. Na záver kvalifikácie ich čakali dva nepríjemné tímy, s ktorými museli bodovať naplno, aby sa udržali v skupine pred Švédskom. Najprv vydreli výhru 2:1 v Moldavsku a postup spečatili doma s Čiernou Horou 2:0.

 

Kvalifikačné výsledky Ruska

Tučne sú vyznačené víťazné zápasy

Rusko  Lichtenštajnsko  4-0 g: Kombarov, Dzyuba, 2x vlastný gól
Švédsko  Rusko  1-1 g: Kokorin
Rusko  Moldavsko  1-1 g: Dzyuba
Rakúsko  Rusko  1-0
Čierna Hora  Rusko  0-3 kontumačne
Rusko  Rakúsko  0-1
Rusko  Švédsko  1-0 g: Dzyuba
Lichtenštajnsko  Rusko  0-7 g: 4x Dzyuba, Kokorin, Smolov, Dzagoev
Moldavsko  Rusko  1-2 g: Ignasevich, Dzyuba
Rusko  Čierna Hora  2-0 g: Kuzmin, Kokorin

 

Tréner - Leonid Slutsky

Ešte stále pomerne mladý 45-ročný tréner toho už má za sebou veľa. Hráčsku kariéru musel ukončiť predčasne vo veku 19 rokov (v roku 1990), potom čo si poranil koleno po páde zo stromu, keď zachraňoval susedovu mačku. S trénerskou kariérou začal v roku 1993 ako mládežnícky tréner v klube FC Olimpia Volgograd. V klube sa postupne dostal až na pozíciu hlavného trénera, kde zotrval do roku 2001. Nasledovala zastávka v 2.ligovom Uralane Elista a v roku 2005 sa stal hlavným trénerom FK Moskva vo veku 34 rokov. Na začiatku roka 2008 odišiel do klubu Krídla Sovietov (dnešná Samara), kde zotrval do októbra 2009. Potom nahradil na pozícii hlavného trénera v CSKA Moskva Juande Ramosa. Na jar 2010 dosiahol doposiaľ najväčší úspech klubu postupom do štvrťfinále Ligy Majstrov. Na jar 2012 dostal CSKA opäť do vyraďovacej fázy Ligy Majstrov. V auguste 2015 nahradil Fabia Capella pri Ruskom národnom tíme a zároveň vedie aj klub CSKA Moskva. S Ruskou futbalovou federáciou sa zatiaľ dohodol na kontrakte do konca ME 2016. S CSKA získal zatiaľ 3x majstrovský titul. Naposledy v práve prebiehajúcej sezóne, čím zabezpečil klubu automatickú účasť v skupinovej fáze Ligy Majstrov.

Bilancia Slutského na lavičke Ruska (od augusta 2015)

10 zápasov  6 výhier  1 remíza  3 prehry

 

Predpokladaná základná zostava Ruska na ME 2016

č.1  Igor Akinfeev  brankár  30r.  CSKA Moskva  87 záp.  0 gól.
č.3  Igor Smolnikov  pravý obranca  27r.  Zenit Petrohrad  14 záp.  0 gól.
č.4  Sergei Ignashevich  stredný obranca  36r.  CSKA Moskva  117 záp.  8 gól.
č.7  Igor Denisov  defenz. záložník  31r.  Dyn. Moskva  54 záp.  0 gól.
č.9  Aleksandr Kokorin  pravé krídlo  25r.  Zenit Petrohrad  39 záp.  12 gól.
č.10  Alan Dzagoev  ofenz. záložník  25r.  CSKA Moskva  49 záp.  9 gól.
č.14  Vasiliy Berezutski  stredný obranca  33r.  CSKA Moskva  94 záp.  5 gól.
č.15  Roman Shirokov  ofenz. záložník  34r.  CSKA Moskva  54 záp.  13 gól.
č.17  Oleg Shatov  ľavé krídlo  25r.  Zenit Petrohrad  23 záp.  2 gól.
č.22  Artem Dzyuba  stredný útočník  27r.  Zenit Petrohrad  18 záp.  9 gól.
č.23  Dmitri Kombarov  ľavý obranca  29r.  Spartak Moskva  39 záp.  2 gól.

Ruská zostava 

Opory tímu

Od svojho príchodu na lavičku "zbornej" posilnil tréner Slutsky postavenie hráčov z CSKA Moskva. V očakávanej základnej zostave by ich malo nastúpiť minimálne 5. Je to logický krok z dvoch dôvodov. Za prvé hráči z jedného klubu sú zohratejší, keďže spolu hrávajú počas celej sezóny. Za druhé tréner Slutsky veľmi dobre pozná hráčske a charakterové vlastnosti hráčov, ktorých zároveň trénuje v klube. Medzi najväčšie opory tímu by mal patriť kapitán a ofenzívny stredopoliar Roman Shirokov. V strede poľa by sa mala prejaviť jeho zohratosť s tímovým kolegom Alanom Dzagoevom. V strede obrany by mala nastúpiť dvojica veteránov z CSKA - Ignashevich (rekordér v počte štartov za Rusko - 115x) a Vasiliy Berezutski. V úvahu prichádza aj jeho brat Alexei Berezutski. V útoku majú Rusi svojho najlepšieho kvalifikačného strelca Artema Dzyubu z Petrohradu (dal 8 gólov) a výborného hlavičkára Aleksandra Kokorina. Veľkým prekvapením v predbežnej nominácii Rusov je účasť nováčika Romana Neustädtera zo Schalke 04. Je to zároveň jediný legionár v tíme Ruska. Rusi tohto v Nemecku narodeného hráča s ukrajinskými koreňmi oslovili v januári 2016 k spolupráci a Roman súhlasil. Je zaujímavosťou, že v roku 2012 nastúpil dvakrát aj za Nemecko. Slutsky pravdepodobne počíta s Neustädterom na pozíciu defenzívneho záložníka.

 

Herný systém

Slutsky okamžite po nástupe k timu Ruska zastabilizoval základné herné rozostavenie 4-2-3-1. Tento herný systém priniesol ovocie pri kavilifikačných zápasoch so Švédskom (1:0), v Lichtenštajnsku (7:0), v Moldavsku (2:1) a s Čiernou Horou (2:0). Rusi v týchto 4 zápasoch nastrieľali 12 a inkasovali 1 gól. Na pozícii defenzívnej zálohy využil Denisova a stiahol k nemu tvorivého Dzagoeva. Hlavným rysom Ruskej hry bola rýchla prechodová fáza po strate lopty do obrany a rýchla prechodová fáza po získaní lopty. Slutskému je vlastná hra na rýchle smrtiace kontry do nezabezpečenej obrany. Málokedy sa jeho tím presadzuje z postupného útoku. V ofenzíve na to má typologicky vhodných hráčov - Kokorina, Shatova a Dzyubu. Zdá sa, že Slutsky nie je úplne spokojný s hrou defenzívnej "šestky" a tak uvidíme či na tomto poste dostane priestor v príprave nováčik a hráč Schalke 04 Neustädter. Slutského zrejme trápi zvýšený počet inkasovaných gólov v poslednom zápase vo Francúzsku (2:4), kde sa Francúzi presadzovali najmä cez priestory pred obrannou štvorkou. 

 

Širšia nominácia Ruska na ME 2016

 

Brankári: Igor Akinfeev (CSKA Moskva), Guilherme (Lokomotiv Moskva), Yuri Lodygin (Zenit Petrohrad)

Obrancovia: Sergei Ignashevich (CSKA Moskva), Vasiliy Berezutski (CSKA Moskva), Alexei Berezutski (CSKA Moskva), Igor Smolnikov (Zenit Petrohrad), Dmitri Kombarov (Spartak Moskva), Roman Neustädter (Schalke 04), Roman Shishkin (Lokomotiv Moskva), Georgi Shchennikov (CSKA Moskva)

Stredopoliari: Alan Dzagoev (CSKA Moskva) - vyradený z nominácie pre zranenie, Igor Denisov (Dynamo Moskva), Roman Shirokov (CSKA Moskva), Oleg Shatov (Zenit Petrohrad), Denis Glushakov (Spartak Moskva), Alexander Golovin (CSKA Moskva), Oleg Ivanov (Terek Groznyj), Pavel Mamaev (Krasnodar), Alexander Samedov (Lokomotiv Moskva), Dmitri Torbinski (Krasnodar)

Útočníci: Artyom Dzyuba (Zenit Petrohrad), Alexander Kokorin (Zenit Petrohrad), Fyodor Smolov (Krasnodar)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

1/6  Česko  Rusko   2-1
5/6  Srbsko  Rusko   1-1
11/6  Rusko  Anglicko  21:00
15/6  Rusko  Slovensko  15:00
20/6  Rusko  Wales  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

I Love Goalkeeping - Lukáš Godula - opavský odchovanec vo farbách Mladej Boleslavi

EURO 2016 - Francúzsko - "Les Bleus" ako najväčší favorit, ale ustojí očakávania verejnosti?

Women´s football - Patrícia Chládeková - talent slovenskej reprezentácie WU19

 

Sústreďme sa na futbal

 

 

Pin It