Albánsko

V najbližšom mesiaci si postupne predstavíme všetkých 24 účastníkov blížiacich sa ME 2016 vo futbale. Ako prvý tím si rozoberieme jedného z nováčikov na ME "červeno-čiernych orlov" z Albánska.

11.október 2015 sa zapísal zlatými písmenami do kroniky albánskeho futbalu. "Orli" v tento večer zvládli v Jerevane záverečný duel kvalifikačnej skupiny a po výhre 3:0 sa mohli tešiť z historického postupu na veľké futbalové podujatie. Povedzme si niečo viac o tom, ako sa zrodil tento veľký úspech.

 

Kvalifikácia

Albánci zvládli úvodný kvalifikačný zápas v Portugalsku a gólom Balaja vyhrali nad najväčším favoritom na postup - 1:0. Nasledovala domáca remíza s Dánskom 1:1 a kľúčovým momentom bol kontroverzný zápas v Srbsku, kde albánski fanúšikovia vyprovokovali nepokoje, ktoré skončili kontumáciou zápasu v prospech Albánska 3:0. Gólmi Mavraja a Gashiho v záverečnej štvrťhodine otočili Orli domáci duel s Arménskom (2:1) a cenný bod ubránili v Kodani (0:0). Albánsko si vybojovalo 3 postupové mečbaly. Prvý nevyužilo doma s Portugalskom, ktoré rozhodlo o výhre 0:1 gólom Velosa v nadstavenom čase. Aj druhý domáci zápas Albánci nezvládli a po dvoch góloch Srbov v nadstavenom čase prehrali 0:2. Potom prišiel spomínaný duel v Arménsku. Ten už Albánci ovládli a po troch góloch v sieti súpera (3:0) mohli oslavovať postup na ME.

Kvalifikačné výsledky Albánska

Tučne sú vyznačené víťazné zápasy

Portugalsko Albánsko 0-1 g: Balaj
Albánsko Dánsko 1-1 g: Lenjani
Srbsko Albánsko 0-3 kontumačne
Albánsko Arménsko 2-1 g: Mavraj, Gashi
Dánsko Albánsko 0-0
Albánsko Portugalsko 0-1
Albánsko Srbsko 0-2
Arménsko Albánsko 0-3 g: vl., Djimsiti, Sadiku

 

Tréner - Gianni De Biasi

Veľkú zásluhu na historickom postupe Albánska má určite taliansky kouč Gianni De Biasi. Na lavičku Albánska sa dostal v decembri 2011, keď nahradil odvolaného Josipa Kužeho. Postupne sa mu podarilo presvedčiť k návratu do reprezentácie ľavého obrancu Mavraja a Caniho, ktorý už predtým odmietol reprezentáciu. Presvedčil ich futbalový projekt Biasiho. Novou brankárskou jednotkou sa stal Etrit Berisha a v kvalifikácii na MS 2014 zabudoval Biasi do tímu Bashu a Kukeliho. Práve v tejto kvalifikácii dosiahli Albánci prvé významné víťazstvo. Vyhrali v Nórsku 1:0. De Biasi ukázal nielen svoje manažérske, ale aj trénerské kvality. V domácom kvalifikačnom zápase na EURO 2016 proti Arménsku poslal za stavu 0:1 do 2.polčasu Gashiho, ktorý svojim gólom v 81´min. rozhodol o výhre 2:1. Pod vedením De Biasiho zaznamenalo Albánsko ešte 2 ďalšie pozoruhodné výsledky. Najprv remizovali vo Francúzsku 1:1 a potom toho istého súpera zdolali doma gólom Kaceho 1:0. 

Bilancia De Biasiho na lavičke Albánska

40 zápasov 16 výhier 10 remíz 14 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Albánska na ME 2016

č.1  Etrit Berisha  brankár  27 rokov  Lazio Rím  32 zápasov  0 gólov
č.2  Andi Lila   pravé krídlo   30 rokov  PAS Giannina  53 zápasov  2 góly
č.3  Emir Lenjani  ľavé krídlo  26 rokov  FC Nantes  18 zápasov  3 góly
č.4  Elseid Hysaj  pravý krajný obranca  22 rokov  SSC Neapol  17 zápasov  0 gólov
č.5  Lorik Cana  stredný obranca  32 rokov  FC Nantes  82 zápasov  0 gólov
č.7  Ansi Agolli  ľavý krajný obranca  33 rokov  Karabach Agdam  56 zápasov  2 góly
č.13  Burim Kukeli  defenzívny záložník  32 rokov  FC Zurrich  15 zápasov  0 gólov
č.14  Taulant Xhaka  stredný záložník  25 rokov  FC Bazilej  11 zápasov  0 gólov
č.15  Mergim Mavraj  stredný obranca  29 rokov  1.FC Koln  25 zápasov  3 góly
č.19  Bekim Balaj  stredný útočník  25 rokov  NK Rijeka  14 zápasov  1 gól
č.22  Amir Abrashi  stredný záložník  26 rokov  SC Freiburg  18 zápasov  0 gólov

Albánska zostava 

Opory tímu

Najväčšou hviezdou tímu je mladý pravý krajný obranca Elseid Hysaj, ktorý je spoluhráčom nášho Mareka Hamšíka v Neapole. Ďalšou oporou je skúsený 32 ročný kapitán tímu Lorik Cana z FC Nantes. Veľmi kvalitným stredným obrancom je aj druhý stredný obranca Mergim Mavraj z Kolína. O ofenzívnu silu tímu by sa mali starať Taulent Xhaka z Bazileja a stredný útočník Bekim Balaj, ktorý zatiaľ skóroval len vo víťaznom zápase v Portugalsku. Jeho alternatívou na hrote je ešte Sokol Cikalleshi, ktorý je vyšším hráčom ako Balaj.

 

Herný systém

Albánsko nastúpilo v každom kvalifikačnom zápase so 4 obrancami, pričom jasným lídrom defenzívy bol kapitán Cana. Pred štvorčlennou obranou nastupoval ako defenzívny štít väčšinou Burim Kukeli, ktorého len v záverečných 2 zápasoch vynechal tréner Biasi zo základnej zostavy. Stred zálohy vyplnila dvojica Xhaka - Abrashi. Abrasiho v závere kvalifikácie vystriedal Ledian Memushaj. O ofenzívu sa na pravom krídle staral Lila (nastúpil 3krát), Odise Roshi a Shkelzen Gashi nastúpili dvakrát. Ľavé krídlo obhospodaroval veľmi úspešne Lenjani (najmä jeho gól v domácom zápase proti Dánsku bol ukážkový). Iba v poslednom zápase v Arménsku ho vystriedal Gashi. Na hrote sa striedala dvojica Balaj (4x) a Cikalleshi (4x). 

Albánci používali základné rozostavenie 4-1-2-2-1 s defenzívnym šítom Kukelim, alebo v prípade priateľských zápasov proti Francúzsku a Taliansku 4-2-3-1, kde sa ku Kukelimu stiahol Abrashi. Alternatívou do stredu zálohy sú okrem Xhaku aj mladík Ergys Kace a Migjen Basha z FC Luzern.  

 

Konečná nominácia Albánska na ME 2016

 

Brankári: Etrit Berisha (Lazio), Alban Hoxha (FK Partizani Tirana), Orges Shehi (Skenderbeu Korce)

Obrancovia: Lorik Cana (FC Nantes), Arlind Ajeti (Frosinone), Berat Gjimshiti (Atalanta) - vyradený z nominácie, Mergim Mavraj (1.FC Kolín), Amir Rrahmani (Hajduk Split) - vyradený z nominácie, Elseid Hysaj (SSC Neapol), Ansi Agolli (Karabach Agdam), Frederic Veseli (Lugano), Naser Aliji (FC Bazilej)

Stredopoliari: Ledjan Memushaj (Pescara), Ergys Kace (PAOK Solún), Andi Lila (Giannina), Migjen Basha (Como), Odise Roshi (NK Rijeka), Burim Kukeli (FC Zurich), Ermir Lenjani (FC Nantes), Herolind Shala (Slovan Liberec) - vyradený z nominácie, Taulant Xhaka (FC Bazilej), Amir Abrashi (SC Freiburg)

Útočníci: Bekim Balaj (NK Rijeka), Sokol Cikalleshi (Medipol Baksasehir), Armando Sadiku (FC Vaduz), Milot Rashica (Vitesse Arnheim) - vyradený z nominácie, Shkelzen Gashi (Colorado Rapids)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

29/5  Albánsko  Katar   3-1
 3/6  Albánsko  Ukrajina   1-3
11/6  Albánsko  Švajčiarsko  15:00
15/6  Albánsko  Francúzsko  21:00
19/6  Albánsko  Rumunsko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

I Love Goalkeeping - Denis Kubica - mladá nádej v bráne FK Slovan Duslo Šaľa

Dutch football school - Louis van Gaal - Moje tréningové tajomstvá

Športová psychológia - Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?

 

Sústreďme sa na futbal

Pin It