Dutch ball

Ako sme si povedali v minulej časti o Dutch Soccer School, z rozostavenia hráčov v systéme 4-3-3 vyplýva, že ide o mimoriadne ofenzívny herný systém. Jeho neoddeliteľnou súčasťou musí byť presing, teda rýchly zisk lopty po jej strate. V minulej časti sme si predstavili cvičenie č.1 zamerané na presing - hru 3 proti 3. Dnes si ukážeme druhé cvičenie zamerané na presing. Ide o hru 3 proti 3 + 2 brankári.

 

Cvičenie č.2 zamerané na presing - hra 3 proti 3 + 2 brankári

Ešte pred začiatkom tohto cvičenia musí tréner vysvetliť inštrukcie k cvičeniu zrozumiteľne, krok po kroku a k veci. Cvičenie začína vždy od brankára, ktorý koncentrovane a pozorne rozohráva loptu strednému útočníkovi. V momente prihrávky od brankára dostáva stredný útočník podporu od ďalších dvoch hráčov. Cieľom hráčov je založiť útok a zakončiť akciu strelou na bránu. Avšak v rovnakom okamihu dostáva podporu ďalších dvoch hráčov aj súperov stredný obranca, ktorý presuje stredného útočníka. Ak brániaci tím získa loptu, pokúsi sa zaútočiť a skórovať rýchlo a rozhodne na opačnú bránu. Hráč na pozícii stredného útočníka zopakuje akciu vždy dvakrát. Keď hráči rozumejú inštrukciám od trénera môžeme začať cvičenie. 

Tréner musí počas cvičenia neustále slovne podporovať hráčov, aby vytvárali tlak na súpera s loptou. Vzhľadom k tomu, že sa pri tomto cvičení hrá na góly, je presing hráčov mimoriadne dôležitý a musí byť úspešný. Z tohto dôvodu vysvetľuje tréner svojim hráčom princípy správneho presingu. Tréner s hráčmi sa sústredí na správne načasovanie osobného bránenia a taktiež sa kladie dôraz na krytie chrbta. Hráč, ktorý už rozumie princípom presingovej hry dokáže dobre striedať medzi osobným bránením a krytím chrbta. Obranca vykonáva presing okamžite v momente, keď sa súperov útočiaci hráč otočí čelom k brániacemu hráčovi. Vtedy musí obranca vykonať svoj pohyb.

Cvičenie zamerané na presing - 3vs.3 + 2 brankári 

Musíte tiež vidieť:

Dutch Soccer School - Holandská vízia futbalu - 1.časť

SAQ Program

Slovenský futbal - Vladimír Weiss - úspešná misia v Kazachstane

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It