KNVB logo

V predchádzajúcich častiach v rámci Dutch Soccer School sme si predstavili systém 4-3-3 a ukázali postupné kroky ako tento systém zautomatizovať u hráčov v tréningovom procese. Už z rozostavenia hráčov vyplýva, že ide o mimoriadne ofenzívny herný systém. Hráči sú nútení po strate lopty rýchlo ju získať naspäť. Preto je súčasťou holandského futbalového tréningu aj vykonávanie tlaku na hráčov s loptou (presing). Tento tlak vytvárajú súperovi hráči. Dnes si ukážeme jedno cvičenie zamerané na presing, ktorý je veľmi dôležitou súčasťou holandskej futbalovej hry pri ofenzívnom systéme 4-3-3. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

{guest}

Prihláste sa, alebo ak ešte nemáte účet, zadarmo sa zaregistrujte tu.  {/guest}

{!guest}

Cvičenie č.1 zamerané na presing - hra 3 proti 3

V tomto cvičení hrajú proti sebe dva trojčlenné tímy. Hrá sa na krátkom, ale širokom ihrisku s rozmermi 15x25m. Oba tímy začínajú cvičenie tak, že sú umiestnené na postrannej čiare (pozri obrázok) oproti sebe. Akciu začína hráč jedného tímu s loptou, ktorý ju prihrá hráčovi súperovho tímu stojaceho na postrannej čiare oproti nemu. Hráč, ktorý začína akciu okamžite po prihrávke beží k hráčovi, ktorému prihral, vytvára na neho tlak a snaží sa získať loptu späť. Úlohou ďalších dvoch obrancov je uzatvoriť čo najviac priestor. Cieľom obrancov je, aby donútili protihráča s loptou ísť do tohto uzatvoreného priestoru. Cieľom druhého tímu je odolať tlaku súpera a dostať sa s loptou za postrannú čiaru brániaceho tímu.

Tréner počas cvičenia vysvetľuje, že stredový hráč určuje, kde bude lopta hraná. Ostatní hráči už vedia, ako by mali reagovať na jednotlivé situácie (napr. keď súperov hráč ide vľavo, vpravo). Mali by vedieť, kedy bránia osobne a kedy naopak poskytujú krytie.

Ak obranca umožní otvoriť útočníkovi priestor, presing zlyhá a útočník skóruje. Ak sa obranca dostane príliš blízko k svojmu súperovi pri postrannej čiare, nemôže už riadne chrániť oblasť za sebou a ponúka útočníkovi príležitosť na obídenie a skórovanie. Ak je cvičenie vykonávané správne, obrancovia získajú loptu a presing bude úspešný.

 

Kľúčové body cvičenia

1. Štartovacia pozícia obrancu

2. Prinútiť hráčov s loptou ísť do jednej strany

3. Minimalizovať priestor

4. Zaistiť krytie za chrbtom

Cvičenie zamerané na presing - 3vs.3

{/guest}
Musíte tiež vidieť:

Dutch Soccer School - Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 1.časť

SAQ Program - Dynamická rozcvička SAQ

Slovenský futbal - Vladimír Weiss - úspešná misia v Kazachstane

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

Pin It