Obsah článku

MS 2018 v Rusku sa nám už nezadržateľne blížia. Do štartu najväčšieho futbalového turnaja na svete chýba už len necelých 10 mesiacov. Fanúšikov reprezentačného futbalu čaká v najbližšej dobe horúca futbalová jeseň, v ktorej sa rozhodne o všetkých postupujúcich tímoch na Mundial.

Týmto článkom otvárame novú rubriku, kde sa dozviete množstvo zaujímavostí o blížiacom sa šampionáte, ale tiež informácie z histórie MS a ďalšie cenné zaujímavosti. Položili ste si už niekedy otázku, kto je najrýchlejším stredným obrancom na svete? Dnes vám prezradíme odpoveď. Na predchádzajúcich MS v roku 2014 v Brazílii, bola meraná najvyššia dosiahnutá rýchlosť jednotlivých hráčov v zápasoch. Na pozícii stredného obrancu sme pre vás pripravili rebríček TOP 10 najrýchlejších stredných obrancov planéty.

 


Maynor FIGUEROA - HONDURAS - 31,61 km/h

Many Figueroa

Do TOP 10 sa dostal prekvapujúco ľavý stredný obranca Hondurasu a v súčasnosti hráč tímu FC Dallas v americkej MLS. V čase MS 2014 mal Figueroa 31 rokov a bol hráčom anglického tímu Hull City. Je síce prekvapujúcim menom v našom zozname, ale rýchlosť patrí medzi jeho futbalové prednosti. Veď v Premier League strávil 7 sezón a odohral v nej viac ako 150 zápasov. Najvyššiu rýchlosť na šampionáte v Brazílii dosiahol v zápase proti Švajčiarsku.

 


Daniel VAN BUYTEN - BELGICKO - 31,61 km/h

Daniel Van Buyten

Meno dlhoročnej opory Bayernu Mníchov a Belgickej reprezentácie v TOP 10 je tiež prekvapením. "Big Dan" patril s výškou 197 cm k najvyšším stopérom poslednej dekády. Bol známy predovšetkým svojim nekompromisným štýlom hry a vynikal silou v osobných i vzdušných súbojoch. Na MS 2014 sa lúčil so svojou reprezentačnou aj futbalovou kariérou. Vo veku 36 rokov si dosiahnutie rýchlosti 31,61 km/h zaslúži veľký obdiv. Podarilo sa mu to v 2.zápase na MS proti Rusku. Aj jeho zásluhou postúpilo Belgicko až do štvrťfinále a dosiahlo svoj 2.najlepší výsledok v histórii MS. 

 


Thiago SILVA - BRAZÍLIA - 31,61 km/h

Thiago Silva

Thiago Silva patril v drese Brazílie počas MS k tomu lepšiemu čo "kanárici" predviedli. Patrí ku kompletným obrancom, ktorí nemajú výraznejšie slabiny a počas svojej kariéry sa vypracoval na lídra defenzívy nielen v drese Brazílie, ale aj vo svojom klube Paríž St.Germain. V metropole Francúzska už oslávil 4 majstrovské tituly. Brazílii chýbal pre trest za 2 žlté karty pri potupnej semifinálovej prehre s Nemeckom 1:7. Tento duel jasne ukázal akú morálnu silu má Thiago Silva pre defenzívu Brazílie. Najvyššiu rýchlosť na turnaji dosiahol vo štvrťfinále proti Kolumbii.

 


Mario YEPES - KOLUMBIA - 31,61 km/h

Mario Yepes

Ďalší rýchlonohý veterán, ktorý si svoje najlepšie reprezentačné vystúpenie nechal na koniec. Na sklonku svojej bohatej kariéry priviedol Kolumbiu do štvrťfinále, čo je historicky najlepší výsledok tejto latinskoamerickej krajiny na pôde MS. Vo veku 38 rokov bol vôbec 2.najstarším hráčom na turnaji v Brazílii. Napriek vysokému veku potvrdil rýchlostné schopnosti vo štvrťfinálovom zápase s Brazíliou.

 


Javi MARTINEZ - ŠPANIELSKO - 31,61 km/h

Javi Martinez

Aj keď Javi Martinez nie je klasickým stredným obrancom, na MS musel zaskočiť na tomto poste v zápase proti Čile. Španieli aj tento duel prehrali a stratili šancu obhájiť titul MS. Hráč Bayernu Mníchov, kde zväčša nastupuje na poste defenzívneho záložníka síce nedokázal ubrániť Čilských strelcov, ale v tomto jedinom zápase, do ktorého počas MS 2014 nastúpil, dosiahol maximálnu rýchlosť 31,61 čím sa dostal do TOP 10.


Hong JEONG-HO - JUŽNÁ KÓREA - 31,79 km/h

Hong Jeong-HoĎalšie prekvapujúce meno v zozname je z Ázie. Hong Jeong-Ho je jediným zástupcom ázijského kontinentu v TOP 10. V čase MS 2014 hrával za Nemecký klub FC Augsburg, v súčasnosti pôsobí v Čínskej lige v klube Jiangsu Suning. Juhokórejcom síce turnaj v Brazílii príliš nevyšiel, keď získali len bod za remízu s Ruskom, ale Jeong-Ho potvrdil svoje super rýchle schopnosti na poste stredného obrancu. Najvyššiu rýchlosť dosiahol v zápase s Belgickom a zaradil sa na 5.miesto spomedzi všetkých stopérov.


Dejan LOVREN - CHORVÁTSKO - 31,79 km/h

Dejan LovrenV Top 4 sa nachádza súčasná opora klubu FC Liverpool, bývalý Chorvátsky reprezentant Dejan Lovren. Práve po MS 2014 prestúpil Dejan na Anfield Road a práve v tom čase pre nezhody s novým trénerom Chorvátska Ante Čačičom ukončil predčasne reprezentačnú kariéru. Pre chorvátsku zlatú generáciu hráčov je to veľká škoda, lebo super rýchle schopnosti Lovrena by sa jej hodili. Na podobné rýchlosti, ako dosiahol Lovren v zápase proti Mexiku sa tak môžu v súčasnosti tešiť len priaznivci FC Liverpool. Lovren je zároveň najrýchlejším Slovanským stredným obrancom na svete.


Mats HUMMELS - NEMECKO - 32,29 km/h

Mats HummelsOdchovanec Bayernu Mníchov sa v minulom roku vrátil do svojho rodiska, potom čo sa medzi najlepších stopérov na svete vypracoval na seniorskej úrovni v klube Borussia Dortmund. Hummels je považovaný za jedného z najinteligentnejších a najlepšie hlavičkujúcich stopérov súčasnosti. Vrcholné reprezentačné predstavenie predviedol na MS 2014, kde zohral kľúčovú úlohu v defenzíve Nemecka na ceste za titulom. Okrem už spomínaných predností vyniká aj veľkou rýchlosťou, čo potvrdil aj na MS, kde v zápase s Portugalskom dosiahol rýchlosť nad 32 km/h.


 

Raphael VARANE - FRANCÚZSKO - 32,33 km/h

Raphael VaraneVarane je viacerými odborníkmi tipovaný v najbližších rokoch za najlepšieho stredného obrancu na svete. Už niekoľko rokov zbiera cenné skúsenosti v Reale Madrid popri hviezdnych stopéroch Ramosovi a Pepem. Počas MS 2014 mal ešte len 21 rokov a už patril k stabilným členom základnej zostavy Francúzska. V zápase proti Nigérii dosiahol svoju najväčšiu rýchlosť na turnaji a zo stredných obrancov sa našiel už iba jeden hráč, ktorý ho dokázal prekonať. Varane je prototyp moderného obrancu, ktorý má v drese Realu a Francúzska najlepšie predpoklady stať sa číslom 1 medzi strednými obrancami. 


Ron VLAAR - HOLANDSKO - 32,98 km/h

Ron VlaarPrekvapujúcim víťazom, čo sa týka rýchlosti, medzi stopérmi je Holanďan Ron Vlaar, v súčasnosti hrajúci za klub AZ Alkmaar. Nenápadný pracant zadných radov odohral v Brazílii svoj životný turnaj. Aj vďaka nemu Holandsko inkasovalo v 4 zápasoch play-off len 1 gól. Svoj najlepší výkon podal v semifinále proti Argentíne, kde ustrážil hviezdneho rýchlika Lionela Messiho. Práve v jednom zo súbojov s argentínskymi útočníkmi dosiahol svoju Top rýchlosť 32,98 km/h. Žiadny iný stredný obranca nedosiahol takúto rýchlosť. Anglický list Daily Mirror urobil v minulej sezóne zoznam najrýchlejších hráčov planéty bez ohľadu na pozíciu na ihrisku. Ron Vlaar by sa v nej umiestnil na 8.mieste hneď za Cristianom Ronaldom. Do zoznamu však nebol zaradený, lebo v roku 2015 odišiel z Premier League a vrátil sa naspäť do Holandska.

 

Musíte tiež vidieť:

Nové trendy v ženskom futbale na MS 2015

Holandský futbalový systém 4-3-3

Sústreďme sa na futbal - Víťazný stav mysle začína tvorbou tímu

 

Sústreďme sa na futbal 

 

 

 

Pin It