Spanish soccer school

Sebavedomie s loptou, dokonalá kontrola lopty, vedenie lopty, kreativita. To sú symboly Španielskeho futbalu. Španielsky spôsob hry je charakteristický výrazným držaním lopty. Všetky útoky sú detailne premyslené a minimalizuje sa prvok náhody. Lopta sa pohybuje prirodzene a v hre je množstvo efektívnych a často aj efektných kľučiek a individuálnych prienikov.

Španielsky futbal je kombináciou latinského futbalu plného technickej dokonalosti, improvizácie a voľného štýlu a kontinentálneho futbalu s prepracovanou taktikou a dokonalou organizáciou hry. Najväčší vplyv na futbalový rozvoj Španielska malo Holandsko zásluhou Rinusa Michelsa, Johana Cruyffa a Louisa Van Gaala. Títo trénerskí velikáni, v Cruyffovom prípade aj hráčsky, ovplyvnili myslenie novej generácie španielskych futbalistov a v polovici minulého desaťročia začal svet spoznávať nový spôsob myslenia a hrania futbalu – Tiki Taka.

Španielske futbalové kluby Real Madrid a FC Barcelona už dlhé desaťročia dokazujú, že španielsky klubový futbal patrí k európskej elite, ale reprezentácii sa dlho nedarilo potvrdiť postavenie klubov. Až po zmodernizovaní holandského štýlu hry, vzniku Tiki-Taka pod Pepom Guardiolom v FC Barcelona, sa La Furia Roja konečne presadila. Od roku 2008 je Španielska reprezentácia pod vedením Luisa Aragonesa a neskôr Vicente Del Bosqueho na futbalovom Olympe. Vyhrala dvakrát ME a raz MS.

Portál www.futbalshviezdickou.sk bude hľadať príčiny týchto výrazných úspechov Španielskeho futbalu. Rozoberieme si výchovu mládeže v krajine a budeme sa snažiť odhaliť futbalové myslenie na Pyrenejskom polostrove.   

 

 

Rondos - 7.časť - ako začleniť rondo do tréningu

Rondo

"Technika nie je byť schopný žonglovať 1000krát. Ktokoľvek to tréningom dokáže.Technika je schopnosť prihrať loptu jedným dotykom, správnou rýchlosťou, na správnu nohu svojmu spoluhráčovi." (Johan Cruyff)

V poslednej časti nášho seriálu o španielskom futbalovom cvičení - Ronde - si ukážeme posledné dva varianty cvičenia a povieme si niečo aj o tom ako vlastne integrovať toto cvičenie do futbalového tréningového programu. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov. V predchádzajúcich častiach nájdete praktické cvičenia ronda s rôznym počtom hráčov (3 na 1, 4 na 2, 5 na 3 či 6 na 3).

Čítať ďalej...

Rondos - 6.časť - cvičenia 6 na 3

Dnes si v rámci nášho seriálu o španielskom futbalovom cvičení predstavíme tri varianty cvičenia 6 na 3. Už v starších článkoch nájdete praktické cvičenia 3 na 1, 4 na 2, 5 na 3. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

Čítať ďalej...

Rondos - 5.časť - cvičenia 5 na 3

Rondo

Opäť pokračujeme v našom seriáli o španielskom futbalovom cvičení Ronde. Po predstavení cvičenia z teoretického pohľadu, sme si už ukázali praktické cvičenia 3 na 1 a 4 na 2. Dnes si ukážeme dva varianty cvičenia 5 na 3. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

Čítať ďalej...

Rondos - 4.časť - cvičenia 4 na 2

Rondo

V prvých dvoch častiach sme si predovšetkým predstavili rondo z teoretického hľadiska a 3.časť sme už venovali praktickým ukážkam tohto slávneho španielskeho cvičenia, konkrétne cvičeniam 3 na 1. Dnes si predstavíme cvičenia 4 na 2. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

Čítať ďalej...

Rondos - 3.časť - cvičenia 3 na 1

Rondo

V prvých dvoch častiach o tajnej Španielskej futbalovej zbrani - Ronde - sme si toto cvičenie detailne vysvetlili a ukázali aj praktické typy ronda pre rozcvičku. Dnes si ukážeme 2 praktické cvičenia zamerané na situáciu 3 na 1. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

Čítať ďalej...

Rondos - tajná zbraň Španielska - 2.časť

Rondo

V dnešnej časti nášho seriálu o tajnej zbrani Španielskeho futbalu Ronde si predstavíme dva konkrétne príklady Ronda pre tréningovú rozcvičku, definujeme si 3 základné typy prihrávok, ktoré sú pri Ronde dôležité a vysvetlíme si ako sa môže trénovanie Ronda využiť aj priamo v zápase pri rozostavení 4-3-3.

Čítať ďalej...

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 2.časť

Ginez Melendez Sotos

Už pred týždňom sme si ukázali zhrnutie z výstupu Ginesa Melendeza na konferencii anglických klubových trénerov v Národnom tréningovom centre FA v St.Georges Park. Dnes si ukážeme tri veľmi zaujímavé cvičenia tohto úspešného mládežníckeho trénera. Je to ukážka nácviku útočných herných kombinácií pod vedením Melendeza na spomínanej konferencii. Všetky tieto cvičenia využíva pri práci s mládežníckymi reprezentáciami Španielska.

Čítať ďalej...

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012

Ginez Melendez Sotos

Gines Melendez Sotos – Technický riaditeľ Kráľovskej Španielskej futbalovej federácie (RFEF), súčasný koordinátor mládežníckych reprezentácií Španielska, dlhoročný tréner mládežníckych reprezentácií Španielska U-17, U-19, U-20 (2003-2012), 2x víťaz ME s U-19 (2006, 2011), striebro na ME s U-17 (2010), bronz na MS s U-17 (2009)

Čítať ďalej...

Rondos - tajná zbraň Španielska

Rondo

Štýl futbal s držaním lopty (possession style of play) je synonymom tímov ako sú FC Barcelona, Villarreal, či Španielsko a nie je náhoda, že Rondos je neoddeliteľnou súčasťou ich tréningovej metodológie. Pred tým ako si vysvetlíme pojem Rondos, musíme najprv porozumieť, akým štýlom futbalu je futbal s držaním lopty. Nie je to prihrávka, prihrávka, prihrávka ako si väčšina myslí.

Čítať ďalej...

Španielsky model útočenia - cvičenie 2+1vs.2+1 s 5 neutrálnymi hráčmi

Spanish Soccer logo

"Hráči by sa mali pohybovať po ihrisku rýchlo a efektívne a mali by využívať vzniknuté útočné príležitosti."

Útočná hra Španielskych futbalových klubov a reprezentačných tímov je plná kreativity, rýchlych kombinácií a pohybu. Prispievajú k tomu predovšetkým tréningové cvičenia, ktoré kopírujú zápasové podmienky. Je v nich prítomná komunikácia hráčov, hráči robia rozhodnutia, je tam technické prevedenie a zlepšuje sa kondícia hráčov. Takýmto typom je cvičenie 2+1 vs. 2+1 s 5 neutrálnymi hráčmi.

Čítať ďalej...

Doplnkové informácie