Les Reed

Vzostup "svätcov" zo stredu 3.ligy až na 2.miesto v Premier League za 6 rokov je malým zázrakom.

Pripravili sme pre vás článok Justina Blocka, v ktorom sa zamýšľa nad tým, čo sa skrýva za nečakanými fantastickými výsledkami anglického klubu FC Southampton, ktorý sa po 12.kole tohtoročnej sezóny držal na fantastickom 2.mieste v Premier League. Článok je rozdelený do troch častí. V prvej časti sa autor zaoberá súčasnou výsledkovou situáciou v klube, ktorá je po letnom výpredaji hráčov nečakane pozitívna.

Článok začína myšlienkou na zápas FC Southampton – Manchester City z 30/11/2014. Citizens cestovali na južné pobrežie Anglicka v úlohe favorita a očakávala sa od nich výhra. Najmä potom, čo v týždni dokázali v Lige Majstrov zdolať Bayern Mníchov. Manchester City ako obhajca titulu v Premier League je možno jedným z 5 tímov v Európe, ktorý by mal vyhrať každý domáci zápas. Ďalšími sú Chelsea, Real, Barcelona a Bayern. Hráči Manchesteru City nemôžu hľadať žiadne výhovorky keď prehrajú zápas, keďže v klube minuli v priemere 375 mil.dolárov za jednu trofej, odkedy v roku 2008 prevzala klub rodina z Abu Dhabi.

Ale v Southamptone je situácia úplne odlišná. Veľké výsledky sa od tímu príliš neočakávajú. Po 12 zápasoch sa však svätci ocitli na senzačnom 2.mieste v Premier League. Nastrieľali v nich 24 gólov a inkasovali iba 6. To sú neuveriteľné čísla. Nastrieľali rovnaký počet gólov ako City a inkasovali dvakrát menej gólov. Čo sa skrýva za prekliate dobrou prácou tohto klubu?

Tento úžasný 12 zápasový štart do sezóny doviedol FC Southampton do neznámeho územia. Ocitol sa na miestach, ktoré sú určené len pre bohaté megatímy. Pritom ešte pred pár rokmi (2008) sa svätci motali v 3.lige. Bolo to v čase, kedy do Manchesteru City vstúpili arabi. Vzostup "svätcov" zo stredu 3.ligy až na 2.miesto v Premier League za 6 rokov je malým zázrakom.Adam Lallana

Nedeľný zápas proti City bol lakmusovým papierikom, ktorý mal ukázať ako je na tom Southampton v porovnaní s futbalovými gigantmi. Očakávaná zostava FC Southampton stála približne 105 mil. dolárov, čo sa týka ceny za prestupy. Len pre porovnanie City minulo na prestupy len za posledné dva roky 170 mil. dolárov. Neuveriteľný rozdiel medzi bohatými a chudobnými tímami Premier League je dôvodom prečo majiteľ New England Patriots (tím amerického futbalu) Robert Kraft povedal o investovaní nasledovné slová: "Radšej by som dal tie peniaze na charitu, keby som ich mal." Tento rozdiel v bohatstve je tiež dôvod prečo predsezónni štatistickí bookmakeri verili, že Southampton mal o 160% väčšiu pravdepodobnosť, že zostúpi ako to, že sa bude uchádzať o titul v Premier League.

Všetky pochybnosti o tom, či Southampton dokáže konkurovať najlepším dodávajú čaro tomuto zázraku. Avšak Southampton nepovažuje úspech v tejto sezóne za zázračný alebo šťastný. Les Reed, výkonný riaditeľ FC Southampton, by pravdepodobne poukázal na ich štatistiku výhier (8-2-2) ako na vypočítaný výsledok metódy. V Southamptone nie sú žiadni čarodejníci – len inteligentní ľudia, ktorí robia múdre futbalové rozhodnutia.

Je jednoduché nazývať Southampton inteligentným, kým je na 2.mieste v tabuľke. Náklady na tím sú nižšie ako v porovnaní s tímom, ktorý sa zvyčajne umiestni na 2.mieste. Ale ako odhalil v lete denník The Guardian, proces v Southamptone je progresívny a využíva základné princípy futbalovej ekonomiky.

Gareth BaleV priebehu rokov hráči ako Matt Le Tissier, Gareth Bale, Theo Walcott a Alex-Oxlaide Chamberlain prešli bránami štadióna Svätej Márie. Southampton vychovával mladé britské talenty a predával ich za obrovské sumy do veľkých klubov pri úspešnom kurze (jedine Le Tissier zostal v klube, nepredali ho). Tento základný systém existuje v menších kluboch, ktoré úspešne pracujú s mládežou a prežívajú z predaja kvalitných hráčov do veľkých klubov.  Ukážkovým príkladom takéhoto klubu je dlhé roky Ajax Amsterdam. Nedávno sme uviedli príklad Feyenoordu Rotterdam. 

Avšak vlani v lete, Southampton opäť použil svoju povesť ako „dodávacieho klubu“. Keď skončili počas prvého roka po návrate do Premier League na prekvapujúcom 8.mieste, bohatšie kluby skúpili skoro všetkých hráčov, ktorí Southamptonu pomohli dosiahnuť tento výsledok. FC Liverpool kúpil útočníka Rickie Lamberta, stredného obrancu Dejana Lovrena a záložníka Adama Lallanu za 77 mil. dolárov. A exodus bol zahájený. Manchester United kúpil iba 19 ročného obrancu Luka Shawa za 42 mil. dolárov. Arsenal kúpil krajného obrancu Caluma Chambersa za nezverejnenú cenu. Odhady sa pohybujú vo výške okolo 25 mil. dolárov.

Keď manažér tímu Mauricio Pochettino uvidel rozpredaj, rozhodol sa prijať ponuku Tottenhamu a opustil klub. Southampton stratil naraz najlepšieho strelca, najlepšieho nahrávača, troch zo svojich 4 najlepších obrancov a manažéra.

Veterán tímu, záložnik Morgan Schneiderlin, ktorý je v klube od roku 2008, to zhrnul takto: "Šesť rokov úžasnej cesty zničenej v priebehu 1 hodiny !!!"

Situácia v FC Southampton vyzerala veľmi zle, ale klub mal v rukáve plán B.

2.časť článku už čoskoro - 21.decembra 2014

 
Mohlo by vás zaujímať:

Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 2.časť

Maďarský futbalový gigant prijal SAQ Tréning

Rondos - 5.časť - cvičenia 5 na 3 (článok je len pre registrovaných užívateľov)

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It