Luděk Bukač

Pred týždňom sme si predstavili prvé dva rozmery emocionálnej inteligencie - identita a spolupráca, o ktorých hovoril na hokejovej konferencii v Bratislave uznávaný a úspešný hokejový tréner PhDr. Luděk Bukač. Rozmery emocionálnej inteligencie - 1.časť nájdete TU. Dnes budeme pokračovať a rozoberieme si ďalšie dva rozmery - podpora (support) a sebapresadenie.

 

Vizitka PhDr. Luďka Bukača v praxi

PhDr. Luděk Bukač je bývalý československý hokejista, neskôr veľmi úspešný tréner a pedagóg. Ako hráč hrával v kluboch Motorlet Praha (1949 - 1958), Spartu Praha (1959 - 1961 a 1963 - 1967) a Duklu Jihlava (1961 - 1963). V hokejovej lige odohral viac ako 330 zápasov a nastrieľal 153 gólov. Za reprezentáciu odohral 30 zápasov a dal 11 gólov.

Po skončení hráčskej kariéry bol mimoriadne úspešný ako hokejový tréner. Pôsobil ako hlavný tréner v kluboch Sparta Praha, VSŽ Košice a Motor České Budějovice. V rokoch 1979 - 1985 bol prvýkrát trénerom reprezentácie ČSR. Do roku 1981 po boku Karla Guta a od roku 1981 ako hlavný kouč. Medzi jeho najväčšie úspechy pri reprezentácii patria bronz na MS 1981, striebro na MS 1982 a 1983, striebro na ZOH v Sarajeve 1984 a zlato na MS 1985 v Prahe. V novodobej histórii pôsobil v rokoch 1994 - 1997 ako hlavný kouč Českej hokejovej reprezentácie. Vrcholom jeho pôsobenia na lavičke českého tímu je zisk titulu MS v roku 1996 vo Viedni. Okrem toho pôsobil 6 rokov aj na lavičke Rakúska a 4 roky na reprezentačnej lavičke Nemecka.

 

Rozmery emocionálnej inteligencie

Tréner Bukač hovorí o takzvanej emocionálnej inteligencii. A v rámci nej rozoberá 6 rozmerov emocionálnej inteligencie:

1. Identita

2. Spolupráca

3. Podpora

4. Sebapresadenie

5. Nasadenie

6. Disciplína

My si dnes predstavíme tretí a štvrtý rozmer emocionálnej inteligencie - podporu a sebapresadenie.

 

Podpora (support)

Výpomoc v núdzi, neutralizácia chýb. V každom zápase vidíte, že vzniká herná situácia osobný súboj jeden na jedného. Súboj sa prehrá a stratí sa puk. Akonáhle má mužstvo podporu (support), tak ten zápas zvládne. Keď som ja trénoval, tak sme support mali a zvládli sme aj náročné zápasy. Akonáhle nám však support chýbal nastával problém. Support je vlastne prevzatie osobnej zodpovednosti za chybu niekoho druhého. Spoluhráč urobil chybu a ja ako najbližší spoluhráč mu idem pomôcť a neutralizujem chybu. Toto je emocionálny rozmer, osobnostný rozmer a my ho od hráčov nevyžadujeme. Musíme ho vyžadovať, lebo je strašne dôležitý. Bez supportu sa skutočne nedá vyhrať žiadny veľký zápas.

To je to čomu sa hovorí teamwork. To znamená, že hráči idú za seba a každý má pritom inú úlohu. Typickým príkladom sú Nemci vo futbale. V minulosti nemali takú techniku ako súperi, ale vďaka tomuto supportu vyhrali veľa zápasov na veľkých medzinárodných turnajoch.

 

Sebapresadenie

Hráča, ktorého trénujete musíte naučiť, aby všetko dokončil. Aby napríklad prešiel cez súpera v súboji jeden na jedného, aby dal presnú prihrávku, aby vedel prijať prihrávku pri mantineli, aby si puk hneď prikopol. To je tá istota, že hráč to zvládne. Sebapresadenie prináša hráčovi obrovský psychický nárast. Cítite sa ako hráč. Viete, že to funguje. Viete sa presadiť, viete, že to nepokazíte. Sebapresadenie je jeden z najvýznamnejších ukazovateľov výkonnosti.

 

O týždeň si predstavíme posledné dva rozmery emocionálnej inteligencie - nasadenie a disciplína, ktoré zdôrazňuje Luděk Bukač.

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Antonín Stavjaňa - Motivácia, emócie, vzťahy a atmosféra v tíme

German Soccer School - Footbonaut - dokonalá tréningová pomôcka Borussie Dortmund

Spanish Soccer School - Rondos - 5.časť - cvičenia 5 na 3

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It