Belgium - USA 2:1 (0:0,0:0) after extra time

Hodnotenie zápasu - Ján FilipJán Filip

Belgicko pokračuje v spanilej jazde na MS a potvrdzuje úlohu čierneho koňa MS. USA sa vrátilo do zápasu v strhujúcej 2.polovici predĺženia, ale na obrat to nestačilo, lebo Belgicko bolo lepšie väčšinu zápasu.

Mark Wilmots sa rozhodol dať v útoku šancu hrdinovi zápasu s Ruskom Origimu a Lukaku sa posadil len na lavičku. Klinsmann postavil na ľavé krídlo Bedoyu a urobil prekvapujúce rozhodnutie, keď do zálohy uprednostnil Camerona pred Beckermannom.

Pre divákov to bol veľmi atraktívny zápas a najviac zaujal heroický výkon brankára USA Tima Howarda proti Belgickým strelcom.

Klinsmannov ťah s Cameronom nebol príliš úspešný. Záložné duo Beckermann-Jones pôsobilo na MS výborne, ale s Cameronom v zostave nastali v strede poľa problémy. Hralo sa vo veľkom tempe a Belgičania podnikali rýchle brejky a dostávali veľa priestoru v strede zálohy. Najzaujímaveší moment 1.polčasu sa odohral v 26´min., keď bol do útoku vysunutý Vertonghen, ktorý ešte nahral pred bránou do obrovskej príležitosti Fellainimu, ale jeho zakončenie zblokovala obrana USA.

V 2.polčase sa dominancia Belgicka ešte zvýraznila a od brankára Howarda sme videli azda najlepší výkon brankára na turnaji. V 48´min. vytlačil Howard gólovú hlavičku Mertensa na roh. V 56´min. hlavičkoval Origi po centri Vertonghena a opečiatkoval brvno americkej brány. V 60´min. mal gól na nohe Mertens, ale z tesnej blízkosti po prihrávke Origiho minul bránu. V 77´min. Origi vysunul striedajúceho Mirallasa do veľkej šance. Po krátkom samostatnom nájazde vystrelil, ale Howard zázračne vytlačil loptu na roh. V 80´min. posunul Fellaini loptu na Hazarda, ten na hranici šestnástky pekne vystrelil, ale Howard vyboxoval loptu do bezpečia. V 93´min. sa takmer potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš, ale Wondolowski v čistej pozícii neuveriteľne minul bránu.

Rozhodujúcu úlohu zohrali v zápase striedania. Na začiatku predĺženia poslal Wilmots namiesto unaveného Origiho čerstvého Lukaku. A v 93´min. sa práve nováčik na ihrisku Lukaku uvoľnil na pravej strane od Beasleyho, nahral De Bruynemu, ktorý sa uvoľnil a presnou strelou k ľavej žrdi konečne prekonal Howarda. V 104´min. zázračne vychytal Howard strelu Mirallasa. V 105´min. prišiel rozhodujúci moment zápasu. De Bruyne vysunul kolmicou na ľavej strane Lukaku a ten sa presadil cez Beslera a zvýšil na 2:0.

Potom prišiel prekrásny návrat USA do zápasu. Klinsmann poslal na hrot Greena a stiahol Bedoyu. V 107´min. po prihrávke Dempseyho si Julian Green nabehol za obranu a z ťažkej pozície nádherne znížil na 2:1. USA vrhlo všetky sily do útoku a v 109´min. mal na nohe vyrovnanie Jones, ale z 5 metrov trestuhodne zahodil. V 114´min. zahralo USA nádherne priamy kop, ale Dempsey zoči voči Courtoisovi neuspel. Belgicko sa už potom ubránilo a po druhýkrát v histórii MS si zahrá vo štvrťfinále. USA sa lúči s turnajom viac ako so vztýčenou hlavou.

Najkrajší gól: v 105´min. gól Romela Lukaku (2-0)

Najkrajšia akcia: v 114´min. priamy kop USA, po ktorom sa dostal Dempsey pred Courtoisa, ale belgický brankár ho vychytal

Najkrajší zákrok brankára: v 77´min. zákrok Howard pri samostatnom úniku Mirallasa

Hráči zápasu: Kevin de Bruyne a Tim Howard