Holland - Mexico 2:1 (0:0)

Hodnotenie zápasu - Róbert PavúkRóbert Pavúk

Holandsko predviedlo v záverečnej fáze zápasu neuveriteľný obrat a naďalej pokračuje v turnaji bez straty bodu. Mexiko vypadlo v osemfinále MS 6krát za sebou.

V zostave Louisa Van Gaala sa objavil po vypršaní trestu Van Persie a na pravej obrane sa nečakane objavil Paul Verhaegh. Na mexickej strane chýbal pre karty Jose Vázquez, ktorého nahradil Carlos Salcido.

Mexiko začalo zápas veľmi dobre a v 14´min. malo veľkú šancu po akcii Layúna, ktorý prešiel cez Verhaegha a centrom hľadal Santosa, ktorý len tesne minul. V 17´min. sa cez De Vrija uvoľnil Herrera, k lopte sa dostal Peralta, ale jeho strela po zemi minula bránu Holandska. Ďalšiu šancu mal v 24´min. Salcido a Cillessen mal čo robiť, aby vytlačil loptu na roh. Holanďania pohrozili v 27´min., ale Van Persie bol pri zakončení v záklone. V 42´min. predviedlo Mexiko rýchlu kontru so zakončením Santosa, Cillessen však zachránil. V 45´min. malo Holandsko kopať penaltu, ale po zákroku na Robbena zostala píšťalka rozhodcu nemá.

Veľkú úlohu v zápase zohrávalo počasie, lebo teplota sa na slnku vyšplhala až na 38,1 stupňa Celzia. Po prvýkrát na turnaji sa kvôli tomu konali 3minútové pitné prestávky v oboch polčasoch. Taktické rozostavenie 3-5-2 použili oba tímy a situácia sa v tomto smere zmenila až po prestávke. Výrazne tomu pomohla Dos Santosova gólová strela v 48´min. z 25 m. V 56´min. mohol získať pre Mexiko dvojgólový náskok Peralta. Vyslal podobnú strelu ako Dos Santos, ale Cillessen tentokrát zabránil gólu.

V tomto čase už Van Gaal reagoval na nepriaznivý vývoj. Do útoku poslal namiesto pravého krajného obrancu Verhaegha, ofenzívne ladeného Memphisa. Tým zmenil systém z 3-4-1-2 na 4-2-1-3. Kuyt sa posunul na kraj obrany. Na pravé krídlo išiel Robben, na ľavé krídlo Memphis. Mexiko sa stiahlo a začal sa otvárať priestor pre krajných obrancov súpera Indiho a Kuyta.

Mexický tréner Herrera reagoval nečakane. Stiahol Santosa a na ihrisko poslal Aquiňu. Rozostavenie Mexika sa zmenilo na 5-3-1-1. Vďaka tomu malo síce Mexiko početnú výhodu v strede poľa, ale na krídlach začali dominovať holanďania. V 58´min. si Oranje vypracovali prvú veľkú príležitosť. Po rohovom kope Robbena strieľal De Vrij a Ochoa predviedol zákrok zápasu, keď loptu vytlačil na žrď. V 61´min. predviedol skvelú akciu Robben a gólovú strelu Sneijdera zrazila obrana Mexika na roh. V 74´min. zneškodnil Ochoa ďalšiu fantastickú krídelnú akciu Robbena. Potom počas pitnej prestávky prišla rozhodujúca chvíľa zápasu v podaní Louisa Van Gaala.

Van Gaal zariskoval, vystriedal kapitána van Persieho a namiesto neho poslal Klaasa-Jana Huntelaara. Chcel sviežeho hráča, ktorý by sa mohol presadiť v závere zápasu po centroch. Taktiež poslal vpred Kuyta a pravú stranu mal kryť Wijnaldum. Risk sa vyplatil. V 88´min. kopal Robben ďalší rohový kop, práve striedajúci Huntelaar priťukol hlavou Sneijderovi a ten nekompromisne oddialil Holandský koniec na MS. V nadstavenom čase prišiel pre Mexiko ďalší šok. Márquez fauloval Robbena a Huntelaar z penalty rozhodol. Kredit za tento neskorý obrat si zaslúži celý Holandský tím, ale najmä nový manažér Manchesteru United.

Najkrajší gól: v 48´min. gólová strela Dos Santosa (0-1)

Najkrajšia akcia: v 88´min. rohový kop Holandska v podaní Robbena, hlavičkové priťuknutie Huntelaara a gólová strela Sneijdera (1-1)

Najkrajší zákrok brankára: v 58´min. zákrok Ochou pri strele De Vrija z tesnej blízkosti, ktorú vytlačil na žrď

Hráči zápasu: Arjen Robben a Dos Santos