Germany - Algeria 2:1 (0:0,0:0) after extra time

Hodnotenie zápasu - Fabian PramelFabian Pramel

Alžírsko a Nemecko ponúkli divákom na celom svete vášnivý súboj o štvrťfinálovú miestenku. Alžírsko sa na svojho súpera dokonale pripravilo a doslova "zviazalo" nemeckú hru v zálohe. Nemci predvádzali počas väčšiny zápasu príliš málo pohybu a nápadov smerom dopredu. Libero zachránil Nemecko od prekvapenia.

Mala to byť rutinná záležitosť. Pred zápasom sa zdalo Alžírsko ako vďačný súper. Avšak Nemecký tím mal veľké starosti s defenzívou Alžírska. Aké boli najväčšie problémy? A prečo bol brankár Manuel Neuer zvolený za hráča zápasu?

Osobná obrana a situačný presing

Termín "osobná obrana" je horúcim slovom posledných týždňov na MS 2014. Viac a viac tímov bráni svojho súpera veľmi tesne. Alžírsko je perfektným príkladom takého tímu. V zálohe trio Taider, Lacem a Mostefa mali za úlohu veľmi pozorne sledovať Nemeckú zálohu. Alžírski krídelníci urobili to isté s nemeckými krajnými obrancami. Vpredu sa Slimani často orientoval na Boatenga a riadil štruktúru hry Alžírska na pravej strane. Alžírsko chcelo, aby musel hrať Mertesacker lopty z prvej. V kvalifikácii na EURO 2012 urobili to isté Belgičania. Išlo vtedy o tesný zápas a negatívnu mediálnu odozvu, napriek tesnej výhre 1:0. Tento taktický prvok pracoval opäť dobre aj v osemfinále MS 2014.

Alžírsko chcelo aplikovať tento druh osobnej obrany, ktorý už čiastočne skúsili súperi Nemecka v základnej skupine. Alžírsko však hralo oveľa agresívnejšie a účinnejšie. Hráči často vybiehali z vlastnej formácie a narúšali rozohrávku Nemecka v zálohe. Boli precízni v strede a Nemci nemali takmer vôbec pokoj na bezpečnú rozohrávku. Obrancovia často opúšťali defenzívnu líniu, aby sledovali Thomasa Mullera, ktorý sa snažil ustupovať naspäť. Preto, aby neboli nekompaktní v zadnej línii, krídlo sa presunulo späť a vytvárali tak situačne 5 alebo 6 člennú reťaz v obrannej línii. Alžírsko bolo dokonca produktívne v rozostavení 6 - 3 - 1.

"USA a väčšina tímov nie sú schopní byť pri tomto rozostavení pre súpera nebezpeční v ofenzíve. Ale diagonálne vysoké lopty a technické zručnosti alžírskych hráčov spôsobili pre Nemeckú defenzívu nebezpečné situácie."

Alžírsko sa stavalo do defenzívneho rozostavenia 4-4-1-1 a potom veľmi rýchlo prechádzalo na osobné bránenie. Tak africký tím číhal na prihrávky na krídlo a snažil sa okamžite izolovať krajného hráča. Alžírčania veľmi často zdvojovali krídelné priestory.

Dobre známy problém s ofenzívnym rozmiestnením

Už v predchádzajúcom zápase proti USA bolo zjavné, že Nemecko musí bojovať s rovnakými problémami v ofenzívnom rozmiestnení. Proti Alžírsku boli tieto problémy ešte výraznejšie. Nemci len zriedka využívali Alžírske osobné bránenie na vytvorenie priestoru pre seba. Hoci sa Lahm a Schweinsteiger snažili neustále tlačiť späť súperove záložné trio. Ale v týchto situáciách Nemci neobsadzovali žiadny priestor medzi zálohou a obranou súpera. Výsledok bol, že 4 alebo 5 nemeckí hráči zostávali na poslednej línii, ale neboli žiadne možnosti na prihrávku v strede poľa. Ozil a Muller skúšali niekoľkokrát obsadiť priestor klasickej desiatky, Mario Gotze bol však na ľavom krídle izolovaný. Aj keď sa v nemeckej hre objavili niektoré chytré pohyby, tieto boli takmer vždy individuálne.

Úloha krajných obrancov bola tiež problematická. Jeden spôsob ako prelomiť osobnú obranu, sú diagonálne pohyby a to vrátane krídel. Ale nemeckí krajní obrancovia sa pohybovali príliš skoro vysoko, takže sa súperove krídla presunuli s ním. Dynamické pohyby v správny moment sme videli iba zriedka. Problémom bolo tiež to, že len krajný obranca tvoril v 1.polčase šírku Nemeckej hry. Záložníci sa len zriedkavo posúvali horizontálne do krídla, aby sa oslobodili od osobnej obrany. Ďalším problémom bolo, že aj keď sa krajní obrancovia dostali za obranu súpera, ich centre boli neškodné, niekedy dokonca viac nebezpečné pre Nemeckú obranu.

Represing nefungoval

Zlé útočné rozmiestnenie hráčov a ofenzívny pohyb krajných obrancov spôsobili, že Nemecko malo veľké problémy s represingom. Veľa hráčov bolo v čase strát lôpt v strede poľa za loptou. Alžírčania sa dokázali oslobodiť od represingu jednoduchou prihrávkou, narážačkou a dlhou loptou vpred. Tu hľadali najpomalší článok Nemeckej defenzívy Pera Mertesackera. Slimani sa často sťahoval na ľavú stranu, kým ľavé krídlo Soudani sa pohyboval vyššie ako jeho kolega Feghouli na druhej strane. Ich rýchlosti nemohol Mertesacker stačiť a Mustafi mu príliš v týchto situáciách nepomohol, vzhľadom na svoje vysoké postavenie.

Libero zachránil Nemecko

Príčinou toho, že tento taktický plán Alžírska nevyšiel bol Manuel Neuer. Odohral famózny zápas ako hybrid brankára a stredného obrancu. Zachytil všetky lopty smerujúce za obranu. Najlepší termín pre opis jeho pozície je libero - voľný hráč za obranou. Avšak, taktiež si musíme uvedomiť, že DFB tím pozná vlastnosti Neuera. Vďaka Neuerovi sa obrancovia môžu roztiahnuť do šírky a tento taktický variant je možné uskutočňovať len s Neuerom. On dokáže zachytiť relatívny nedostatok rýchlosti a problémy v Nemeckej hre. Hrať s brankárom - liberom (strední obrancovia tvoria šírku, kým brankár je pridaný hráč v strede obrany) nie je posledná možnosť, ale je to hra, ktorú chce DFB tím aplikovať.

Schurrle spútal Ghoulama

Alžírčania boli v 1.polčase aktívni najmä po ľavej strane. Ľavý krajný obranca Ghoulam sa tlačil výrazne dopredu a využil obranne slabšiu stranu Nemecka. Spolu s aktívnym Soufanim a nepolapiteľným Slimanim, bola hra Alžírčanov veľmi dôrazná na ľavej strane (Nemecká pravá strana). Odtiaľ sa pokúšali dostať do priestorov medzi krajného a stredného obrancu, ktoré Nemecko nie vždy dobre bránilo.

Joachim Low reagoval po prestávke a na ihrisko poslal Andre Schurrleho ako nové pravé krídlo za Maria Gotzeho. Schurrle sa pohyboval veľmi vysoko a do šírky. Očividne sa mal postarať o Ghoulama. Na jednej strane sa zabránilo, aby Ghoulam mohol podporovať aj naďalej Alžírsku ofenzívu. Na druhej strane, využil Schurrle defenzívne slabé stránky Ghoulama. Schurrle opakovane vyhľadával situácie 1 na 1 alebo sa pohyboval na rozhraní medzi krajným a stredným obrancom.

Zlepšená hra po prestávke

Všeobecne možno konštatovať, že Nemecká hra sa po prestávke výrazne zlepšila. Nemecko zareagovalo na osobnú obranu Alžírska lepšie. Schurrleho diagonálne behy priniesli do hry nový element, najmä preto, lebo Schweinsteiger a Lahm teraz vedome využívali osobné bránenie Alžírska. Okrem toho sme videli viac aktivity od Ozila, ktorý sa často pohyboval napravo a hral viac diagonálne, najmä vďaka Schurrlemu.

Všetky tieto skutočnosti pomohli tomu, že Alžírsko začalo s pribúdajúcimi minútami fyzicky upadať. Už nebolo schopné udržať tak vysokú intenzitu ako v 1.polčase, hrali viac defenzívne a menej účinne. Stále častejšie sa zaťahovali hlbšie do defenzívy a hrali vo formácii 4-1-4-1. Nemecko tak mohlo dominovať od zadných pozícií. Najmä v záverečných fázach 2.polčasu malo Nemecko niekoľko gólových šancí. Tie vznikli cez diagonálnu hru zo stredu na krídla.

Khedirove svetlé a tienisté stránky

Striedajúci Khedira priniesol do hry Nemecka viac vertikálneho oživenia. Pôsobil nižšie na pozícii defenzívneho záložníka a podporoval nemecký útok v druhom slede. Výborne spolupracoval so Schweinsteigerom, ktorý bol takmer na pozícii klasickej desiatky. Nemecká formácia v tejto fáze duelu vyzerala ako 4-2-3-1.

Keďže sa Khedira dosť často tlačil vpred, vznikalo tým isté riziko. Ako jediný istil zálohu, lebo Lahm sa presunul na pravú obranu. Lenže Alžírsko toto riziko nevyužilo ani po príchode Brahimiho. Takmer vôbec neútočili cez Khedirov priestor. Takže nakoniec zabrali výhody nemeckých striedaní. Nemci dominovali záverečnej fáze 2.polčasu aj predĺženiu. Prvý gól vsietili po netypickej akcii. Alžírsko sa snažilo ísť vpred, ale Nemci získali loptu vďaka osobnému presingu a založili rýchly protiútok. V závere predĺženia pridali aj druhý gól a Alžírsko už iba korigovalo výsledok.

Záver

Nemecko sa naťahovalo o výsledok s Alžírskom veľmi dlho. Alžírska náročná osobná obrana bola neobvyklá a nie je jednoduché proti nej hrať. Avšak DFB tím už v minulosti absolvoval stretnutia proti podobným súperom. A dokázal sa s tým vysporiadať lepšie.

Výber dvoch technických stredných obrancov na pozíciu krajného obrancu sa ukázal v tomto zápase v kritickom svetle. Týmto hráčom chýbal silný ťah na bránu, ktorý majú Grosskreutz alebo Durm. Napriek tomu Nemecký plán na zisk 4.titulu MS stále žije. Súper ako Alžírsko už proti Nemecku na turnaji nenastúpi. Namiesto toho je teraz potrebné zastaviť francúzske protiútoky a ubrániť Karima Benzemu. Potom by "mohla byť" najväčším problémom Nemecka vo štvrťfinále ofenzíva.

Najkrajší gól: v 121´min. gól Djaboua (2-1)

Najkrajšia akcia: v 92´min. kombinačná akcia Nemecka a na jej konci bol gól Schurrleho pätou (1-0)

Najkrajší zákrok brankára: v 55´min. vyškriabal Mbolhi umiestnenú strelu Lahma na rohový kop

Hráči zápasu: Manuel Neuer a Islam Slimani