Paul Robinson

"Nemôžem si vždy vybrať situáciu, ale môžem si vybrať, ako na ňu zareagujem." (Paul Robinson)

Pred týždňom sme si v rámci informácií o sebakontrole hráčov uviedli 3 praktické príklady futbalových situácií, v ktorých hráči stratili emocionálnu kontrolu a reagovali pod vplyvom negatívnych emócií. Emocionálna inteligencia je schopnosť kontrolovať svoje vlastné správanie a emócie využiť pozitívne a konštruktívne. Dnes si ukážeme práve opačné príklady. Príklady troch hráčov, ktorí v náročných situáciách nestratili hlavu a ukázali vysokú mieru emocionálnej inteligencie.

 

Informácie o emocionálnej inteligencii, či 12 krokovej stratégii na dosiahnutie sebakontroly hráčov, ale aj trénerov nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal.


Ako sme si vysvetlili v predchádzajúcom článku Sebakontrola - praktické príklady - 1.časť hráči reagujú istým spôsobom na vzniknuté futbalové situácie. Tento proces sa skladá z 5 bodov a ak hráč vynechá bod č.2 - nepremýšľa a nevyhodnotí danú situáciu, potom reaguje často veľmi negatívne. Ak však v procese vyhodnotenia situácie tento bod nechýba, hráč vyrieši situáciu s chladnou hlavou a môže sa sústrediť na ďalší výkon. Koniec koncov pozrite sa na 3 pozitívne príklady sebakontroly. Sú to príklady troch brankárov: Peter Enckelman, Paul Robinson a Mark Schwarzer.

 

Peter Enckelman

16.septembra 2002 sa v Premier League uskutočnilo lokálne derby medzi Birmingham City a Aston Villa. V priebehu stretnutia sa odohrala jedna veľmi zvláštna situácia. Obranca Aston Villy švédsky reprezentant Ollof Mellberg vykonával autové vhadzovanie smerom na vlastnú bránu. Fínsky brankár Aston Villy Peter Enckelman chcel loptu spracovať, ale lopta mu prekĺzla popod nohu a skončila v sieti. Podľa futbalových pravidiel by takýto gól nemohol platiť a mal nasledovať rohový kop pre súpera, lenže Enckelman sa pri spracovaní dotkol lopty nohou a rozhodca musel uznať gól. Okamžite po góle vbehol na ihrisko fanúšik Birminghamu a začal sa Enckelmanovi vysmievať a doslova ho provokoval gestami svojej ruky. Na záver sa dokonca dotkol svojou rukou Enckelmanovej tváre. Brankár Villy však vôbec na túto provokáciu nereagoval a "možno aj pod vplyvom šoku z takéhoto gólu" si zachoval chladnú hlavu. V každom prípade sa brankár Enckelman stal vzorom pre všetkých hráčov, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii. Urobil síce chybu a jeho tím inkasoval, ale predviedol tú najvyššiu dávku emocionálnej inteligencie.

 

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o Sebakontrole hráčov množstvo cenných informácií nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal od uznávaného anglického športového psychológa Billa Beswicka.

 

Paul Robinson

Brankár Anglicka Paul Robinson inkasoval v dôležitom zápase o postup na ME 2008 v Chorvátsku lacný gól. Odskočila mu spätná prihrávka od Garryho Nevilla, keď sa ju snažil odkopnúť do bezpečia. Anglicko nakoniec zápas prehralo a každý vedel, že Paul bude čeliť tvrdej kritike od fanúšikov a médií. Bill Beswick čakal v šatni, kým manažér Steve McClaren dokončí pozápasovú reč v šatni a vybral sa za Paulom. Reakcia Paula však Billa príjemne prekvapila, keď mu povedal: "Nemôžem si vždy vybrať situáciu, ale môžem si vybrať, ako na ňu zareagujem". Paulov postoj bol výborný, profesionálny a dôstojný. V momente jedného z najväčších futbalových zlyhaní vo svojej kariére preukázal silnú emocionálnu inteligenciu.

 

 

Mark Schwarzer

FC Middlesbrough viedol v roku 2004 nad Boltonom 2:0 vo finále Carling Cupu. Zápas sledovalo 84.000 divákov. Za tohto stavu urobil brankár FC Middelsbrough, Mark Schwarzer, veľkú chybu a umožnil Boltonu skorigovať stav. Po inkasovanom góle nasledoval veľký posmech zo strany davu a hrôza od spoluhráčov. Aká však bola reakcia Marka? V nasledujúcich 10 minútach Bolton vytrvalo útočil, ale znovu sústredený Mark predviedol niekoľko prvotriednych zákrokov. FC Middlesbrough vyhral 2:1 a Mark Schwarzer po závažnej chybe predviedol veľkú dávku emocionálnej inteligencie. Aj vďaka nemu mohol tím vedený Stevom McClarenom zdvihnúť po zápase nad hlavu trofej pre víťaza.

 

 

Všetko o sebakontrole hráčov sa dočítate v knihe Sústreďme sa na futbal

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Sústreďme sa na futbal - Od koncentrácie po súťaživosť 

German Soccer School - Schalke 04 - report z mládežníckej akadémie - 1.časť

Spanish Soccer School - Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012 - 2.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It