Eric Cantona kick

Futbal je hrou pohybu a emócií. Náročný zápas môže v hráčoch či tréneroch vyvolať rôzne druhy emócií. Môžu byť pozitívne alebo negatívne. Ak prevládnu negatívne emócie väčšinou sa to konči zle v neprospech samotného hráča i celého tímu. Preto je veľmi dôležitá emocionálna inteligencia hráča. Je to schopnosť kontrolovať seba a emócie využiť pozitívne a konštruktívne. Dnes si ukážeme tri príklady straty emocionálnej kontroly na praktických príkladoch zo sveta futbalu. Aktérmi sú známe futbalové mená: David Beckham, Zinedine Zidane a Eric Cantona.

 

Informácie o emocionálnej inteligencii, či 12 krokovej stratégii na dosiahnutie sebakontroly hráčov, ale aj trénerov nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal.

 

Ešte predtým si však musíme vysvetliť to, ako hráči reagujú na vzniknuté futbalové situácie:

1. Vzniká situácia, s ktorou sa musí hráč vysporiadať.

2. Potom si hráč premyslí a vyhodnotí danú situáciu. Buď už má s podobnou situáciou skúsenosť alebo nie.

3. Prichádzajú na rad emócie. Ak sa hráč cíti v situácii dobre budú emócie pozitívne. Ak sa cíti zle budú aj emócie negatívne.

4. Nasleduje úroveň energie hráča - odpoveď tela - určuje ju emocionálny stav. Pozitívne emócie dodávajúce hráčovi energiu sú - výzva, sebavedomie, motivácia, vzrušenie, radosť atď. Negatívne emócie naopak energiu odčerpávajú. Ide o strach, bezmocnosť, zmätenosť, slabosť atď.

5. Na záver je tu reakcia hráča na danú situáciu.

Najväčší problém nastáva vtedy ak hráč vynechá bod č.2, kedy hráč nepremýšľa a neprehodnotí danú situáciu. Vtedy vznikajú skratové reakcie, ktoré často vedú k červeným kartám a vyšším trestom. Poďme teda k dnešným 3 príkladom znázorňujúcim stratu sebakontroly.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o Sebakontrole hráčov množstvo cenných informácií nájdete v knihe Sústreďme sa na futbal od uznávaného anglického športového psychológa Billa Beswicka.

 

Ako prvý si ukážeme príklad z osemfinále MS 1998. Anglicko nastúpilo proti Argentíne a predvádzalo výborný výkon. Zlom v zápase však nastal po skratovom jednaní mladého Davida Beckhama. V návale emócií stratil David kontrolu a fauloval Diega Simeoneho. Beckham následne uvidel červenú kartu a Anglicko muselo dohrávať zápas s 10 hráčmi. Duel skončil nerozhodne, ale z postupu sa po penaltovom rozstrele tešila napokon Argentína.

 

 

Finále MS 2006 prinieslo 120 minútovú drámu medzi Francúzskom a Talianskom. Bol to vôbec posledný zápas v kariére legendárneho Zinedina Zidana, asi najlepšieho hráča sveta v rokoch 1996-2006. Pár minút pred koncom predĺženia sa do konfrontácie dostal práve Zidane s talianskym obrancom Materazzim. Zidane sa nechal slovne vyprovokovať stratil emocionálnu kontrolu a v najväčšom zápase svetového futbalu sa nechal vylúčiť za úder hlavou do hrude Materazziho. Súboj nakoniec vyvrcholil penaltovým rozstrelom, v ktorom uspelo Taliansko.

 

25.januára 1995 odohral Manchester United ligový duel proti Crystal Palace. Hviezda červených diablov Eric Cantona fauloval obrancu Palace Richarda Shawa. Pri odchode z ihriska atakoval slovne Cantonu fanúšik Palace Matthew Simmons. Eric stratil emocionálnu kontrolu rozbehol sa k fanúšikovi kopol ho do hrude a niekoľkokrát ho udrel rukou. Výsledkom bol pre Cantonu zákaz hrať futbal na 1 rok.

 

 

Všetko o sebakontrole hráčov sa dočítate v knihe Sústreďme sa na futbal

 

Musíte tiež vidieť:

Športová psychológia - Budovanie víťaznej mentality

German Soccer School - Nemecký model útočenia - útočná herná kombinácia so zabiehaním

Spanish Soccer School - Španielsky model útočenia - útočná hra v elipse

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It