Slovensko U19

"Smútok, beznádej, plač v kabíne. Snažili sme sa v závere držať chlapcov na uzde, ale to čo sa tu dialo v závere, to už futbal išiel úplne mimo. Sme morálni víťazi." (Milan Malatinský - tréner U19 po zápase s Írskom)

Slovensko U19 odohrala koncom marca náročnú 2.fázu kvalifikácie (Elite Round) o postup na ME 2015 do Grécka. Po suverénnom postupe z 1.fázy kvalifikácie na jeseň 2014, kedy sme zdolali Slovinsko 2:1, Maďarsko 3:0 a Azerbajdžan 4:1, čakali náš mladý výber reprezentácie domáceho Nemecka, Česka a Írska.

Jasným top favoritom turnaja boli domáci Nemci, ktorí obhajujú celkový triumf z roku 2014. Podľa papierových predpokladov mali skončiť na 2.mieste Česi a na 3.mieste Íri. Slovensku patrila pred turnajom až 23.pozícia v aktuálnom rankingu európskych tímov.

Kompletný aktuálny ranking európskych reprezentácií U19 nájdete TU

Poďme si teda postupne pripomenúť dianie v našej skupine Elite Round a presvedčíme sa, že Slovensku naozaj unikol postup len o malý kus.

1.turnajový deň - 26.3.2015

Írsko - Česko 0:1 (0:0)

Góly: 66´Schick - 0:1

O výsledku zápasu rozhodol v 66. minute striedajúci Patrik Schick, který přišiel na ihrisko len 6 minút predtým. Česi sa dlho nemohli presadiť cez írsku obranu, keď v 1. polčase mal vážnejšiu šancu len Kratochvíl, ale nakoniec potvrdili rolu favorita.

Hlas po zápase

Michal Petrouš (tréner ČR U19): "Na úvod to byl nervózní zápas proti houževnatému soupeři. Hodně nám pomohl gól Patrika Schicka po krásné individuální akci a střele do šibenice, opravdová lahůdka. Pak jsme zápas kontrolovali, obrana pracovala hodně spolehlivě a moc jsme Irsku nedovolili. Vstup do takového turnaje je extrémně důležitý, pořád musíme udělat dva velke kroky. Registrujeme i remízu mezi Německem a Slovenskem, zatím se to vyvíjí pro nás zajímavě. Toužíme po postupu, středeční postup sedmnáctky je pro nás velkou motivací."

Slovensko - Nemecko 1:1 (0:1)

Góly: 19´Christiansen - 0:1, 93´Vestenický - 1:1

SLOVENSKO "19": Rodák - Kadlec, Vavro, Kružliak, Chvátal - Hromada, Lesniak - Čmelík, Haraslín (64. Špalek), Polievka (59. Bénes)- Vestenický (c)

Nemecko "19": Funk - Klunter, Kijewski, Klostermann, Tah (c), Kehrer, Amiri, Rizzo (80. Parker), Slané (87. Cueto), Christiansen, Barry (65. Gaudino)

Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov vstúpila do 2. fázy kvalifikácie o postup na finálový turnaj ME 2015, tzv. Elite Round cennou remízou 1:1 s domácim Nemeckom v Mannheime. Nečakaný bod proti domácemu favoritovi zabezpečil Slovákom gól útočníka AS Rím Tomáša Vestenického, ktorý vyrovnal v 90.+3 minúte.

Milan Malatinský (tréner SR "19"): "Prvý polčas sme hrali trochu so zbytočným rešpektom voči súperovi, boli sme málo aktívni v útočnej fáze. Súper mal okrem gólu aj ďalšie dobré príležitosti najmä po štandardných situáciách. Po prestávke sme boli oveľa dôraznejší a sebavedomejší, v podstate sme kontrolovali priebeh druhého polčasu a v nadstavenom čase sme zaslúžene vyrovnali. Potvrdilo sa, že s každým súperom dokážeme hrať, pokiaľ máme potrebnú kvalitu a je ochota ísť až na hranicu svojich možností."

2. turnajový deň - 28.3.2015

Nemecko - Írsko 3:2 (0:0)

Góly: 52´Amiri - 1:0, 58´Hallahan - 1:1, 72´Coustrain - 1:2, 82´Cueto - 2:2, 92´Fohrenbach - 3:2

Slovensko - Česko 3:0 (2:0)

Góly: 27´Kružliak - 1:0, 29´Čmelík - 2:0, 55´Vestenický z 11m - 3:0

SLOVENSKO "19": Rodák - Kadlec, Vavro, Kružliak, Chvátal, Káčer (85. Sipľak), Lesniak (64. Berežný), Čmelík (68. Haraslín), Bénes, Špalek, Vestenický (c)

Česko "19": Staněk - Matějú, Matěj, Toml (c), Trubač, Černý (60. Puchel), Schick, Rys, Šural, Kratochvíl (46. Suchan), Jankto (60. Yunis)

Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov zvíťazila v zápase 2. fázy kvalifikácie o postup na finálový turnaj ME 2015 v nemeckom Mannheime nad Českom presvedčivo 3:0. Zverenci trénera Milana Malatinského si tak výrazne posilnili šance  postúpiť na júnový finálový turnaj do Grécka, kde pôjdu iba víťazi siedmich kvalifikačných skupín.

Slováci, ktorí v úvodnom zápase uhrali cennú remízu 1:1 s Nemeckom, nastúpia v utorok v rozhodujúcom dueli proti Írom. Po dvoch kolách sú na čele tabuľky 2. skupiny v tzv. Elite round, pričom majú o dva góly lepšie skóre ako domáci tím.

Hlasy po zápase

Milan Malatinský (tréner SR "19"): "Mali me okrem gólov aj viaceré ďalšie príležitosti na skórovanie. Ale tak isto aj súper si vypracoval veľmi dobré šance, takže ten zápas mal tempo a grády. Teraz sa potrebujeme kvalitne pripraviť na zápas s Írskom. Bude to pre nás najťažší zápas v Elite Round, pretože Íri sú veľmi húževnatý tím a postúpiť na finálový turnaj ME môžu okrem nás aj nemci alebo Česi. Máme dva dni na analýzu hry írskeho mužstva, chlapcom ju podrobne ukážeme a verím že sa dobre pripravíme na náš posledný zápas."

Michal Petrouš (tréner ČR U19): "Začátek z naší strany nebyl špatný, ale pak jsme si vybrali hodně slabé chvilky. Triviálni chyby soupeř využil ve dva góly, a když proměnil penaltu krátce po přestávce, bylo hotovo. Byl to "zápas blbec", měli jsme i své šance, ale třeba dvakrát Slováci vykopli míč z brankové čáry. Šance na postup pořád žije, pořád je o co hrát. Musíme doufat v naši výhru nad Německem a zároveň, že uhrajeme víc bodů než Slováci. Už to samozřejmě nemáme ve svých rukou."

3. turnajový deň - 31.3.2015

Česko - Nemecko 0:6 (0:2)

Góly: 20´Sané - 0:1, 27´Rizzo - 0:2, 47´Christiansen - 0:3, 64´Sané - 0:4, 67´Cueto - 0:5, 86´Amiri z 11m - 0:6

Michal Petrouš (tréner ČR U19): "Prvních dvacet minut jsme ještě vzdorovali a než jsme inkasovali, hráli jsme dobře, ale do poločasu nás srazily dvě velké individuální chyby. Nechtěli jsme se vzdát, pořád bylo o co hrát, ale po třetím gólu se to rozsypalo. Było to totéž, jako se Slovenskem. I ve druhém utkání po sobě jsme se nedokázali poprat s nepříznivým vývojem. Německý tým se chytil a neměli jsme šanci. Když se nakupí chyby proti takovému soupeři, zrodí se takový výsledek. Je to obrovské zklamání, protože do toho ročníku jsme vkládali velké naděje. Po první výhře s Irskem jsme měli dobře našlápnuto, ale zápasy se Slovenskem a Německem nás vrátily do reality. Porážky 0:3 a 0:6 vypadají hrozivě, zápasy možná tak jednoznačné nebyly, ale výsledky hovoří jasně. Dlouho mě to bude mrzet, chtěli jsme dosáhnout víc."

Írsko - Slovensko 2:2 (0:2)

Góly: 12´Vavro - 0:1, 44´Čmelík - 0:2, 77´Manning z 11m - 1:2, 91´Coustrain - 2:2

ÍRSKO "19": Doherty - Baba, Toner, Kelleher, Moseley - Cullen, Dimaio (58. Charsley) - Hallahan (76. Grego-Cox), Manning, Goldsmith (61. Coustrain) - McGrath

SLOVENSKO "19": Rodák - Kadlec, Vavro, Kružliak (30. Berežný), Chvátal - Káčer, Lesniak (69. Haraslín) - Čmelík, Bénes, Špalek (55. Polievka) - Vestenický

Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov napokon nepostúpila na majstrovstvá Európy do Grécka (9.-16. júla). V utorok nešťastne remizovala v jej poslednom zápase miniturnaja 2. fázy kvalifikácie v nemeckom Mannheime s Írskom 2:2, keď v súboji viedla 2:0 a o výhru prišla v nadstavenom čase a už hrala oslabená o dvoch vylúčených hráčov.

Z prvého miesta idú na šampionát domáci Nemci, ktorým Česi dovolili streliť až 6 gólov. Slováci dohrávali oslabení o dvoch hráčov, keď ČK v závere dostali László Bénes a Andrej Kadlec, a z lavičky aj Michal Sipľak.

Po remíze s domácimi Nemcami 1:1 a výhre nad Českom 3:0 zverenci trénera Milana Malatinského zostali pred bránami obrovského úspechu. Mohli napodobniť výber SR do 19 rokov, ktorý v roku 2002 postúpil pod trénerom Petrom Polákom na finálový turnaj do Nórska, kde obsadil bronzovú pozíciu a kvalifikoval sa na MS hráčov do 20 rokov do SAE. Tam vypadol v osemfinále z Brazíliou 1:2 po predĺžení.

V utorok Slováci viedli po polčase 2:0 a postupovali, keďže aj po prvom polčase paralelne hrajúceho súboja Nemci viedli nad ČR 2:0, V druhom dejstve ale Nemci začali strieľať jeden gól za druhým, Slováci prišli o vylúčených hráčov, prvý gól inkasovali z penalty a výhru stratili v 90.+1 minúte. Do Grécka postúpi sedem víťazov kvalifikačných skupín, ktorí sa pridajú k domácemu tímu, ktorý má účasť ako organizátor automatickú.

Milan Malatinský (tréner SR "19"): "Smútok, beznádej, plač v kabíne. Snažili sme sa v závere chlapcov držať na uzde, ale to čo sa tu dialo v závere, to už futbal išiel úplne mimo. Sme morálni víťazi."