Manchester United vs. Bayern Munich

Finálové zápasy Ligy Majstrov prinášajú každý rok svojich hrdinov aj porazených. Nie vždy sa však stáva, že finálový zápas býva aj tým najlepším. Hráči si vo finále príliš často uvedomujú dôležitosť  daného momentu a ich hra je zviazaná taktikou. Finálový zápas 1999 sa však od väčšiny finále odlišoval. Svojou futbalovou kvalitou, dramatickou zápletkou a neuveriteľným, šokujúcim rozuzlením, ktoré by nedokázal napísať snáď ani Shakespeare. Tento duel sa zapísal do futbalovej histórie nezmazateľnými písmenami a nikdy sa naň nezabudne. Vráťme sa teda v čase do stredy 26.5.1999, kedy sa v Barcelone zrodilo jedno z najpamätnejších finále Ligy Majstrov.

Predzápasové informácie

Pre Manchester United to bolo druhé finále v najprestížnejšej futbalovej súťaži v Európe. Od finále v roku 1968 uplynulo už dlhých 31 rokov.  Deň finále bol pre tento anglický klub špeciálny ešte z ďalších dvoch dôvodov. Práve 26.5.1999 by sa bol dožil legendárny kouč klubu Sir Matt Busby 90 rokov. Busby bol trénerom Manchesteru v jeho najslávnejšej ére a doviedol klub k výhre v tejto súťaži. Brankárska legenda klubu dán Peter Schmeichel avizoval, že ide o jeho posledný zápas vo farbách Manchesteru a veľmi túžil po víťaznej rozlúčke. Navyše kvôli trestu zo semifinále nemohol na tento súboj nastúpiť kapitán tímu Roy Keane a tak prebral Schmeichel kapitánsku pásku.

Zostavy

ZostavaManchester United nastúpil v bráne s Peterom Schmeichelom,  v obrane zľava Denis Irwin, na stopérskej dvojici Jaap Stam a Ronny Johnsen, pravá obrana Gary Neville, na ľavej zálohe Jesper Blomqvist, v strede zálohy Nicky Butt a David Beckham a na ľavej zálohe Ryan Giggs. V útoku duo Andy Cole a Dwight Yorke.

Manchesteru chýbali kvôli trestu Roy Keane a Paul Scholes.

Bayern Mníchov nastúpil v bráne s legendárnym Oliverom Kahnom.  S tradičným rozostavením s klasickým liberom Lotharom Matthausom. Na ľavej obrana Michael Tarnat, v strede obrany dvojica Samuel Kuffour, Thomas Linke a vpravo Markus Babbel. V strednej zálohe dvojica Steffan Effenberg, Jens Jeremies a v útoku trio zľava Alexander Zickler, v strede Carsten Jancker a vpravo Mario Basler.

Bayernu chýbal kvôli trestu Bixente Lizarazu a kvôli zraneniu Giovane Elber.

1. polčas

V 6´min. fauloval Ronny Johnsen tesne pred pokutovým územím útočníka Bayernu Carstena Janckera a Mario Basler rozohral priamy kop impozantne. Chytrou prízemnou strelou obstrelil múr a otvoril skóre zápasu.  Napriek zlému začiatku začal Manchester dominovať v držaní lopty, ale nedokázal si vypracovať čistú gólovú príležitosť aj napriek neúnavnému úsiliu Beckhama.  Zdalo sa, že neúčasť Scholesa a Keana bude pre United citeľná. Obrana Bayernu pracovala organizovane a bez chyby. Dôkazom bola aj situácia, keď sa do náznaku šance dostal Andy Cole, ale jeho pokus zblokovala hneď trojica obrancov Bayernu. Postupne sa navyše Bayern začal posmelovať aj smerom dopredu a bol nebezpečný z protiútokov.  Jancker neúnavne testoval obranu United chytrým zabiehaním za stopérov, hoci množstvo týchto pokusov skončilo ofsajdom. Jedinú šancu United v 1.polčase po strele Colea v pokutovom území zlikvidoval výborný Kahn. Na druhej strane pohrozil Zickler po priamom kope Baslera strelou ponad bránu. Prvý polčas uzavrela slabá hlavička Giggsa, s ktorou Kahn nemal problémy.

2. polčas

Bayern začal 2.polčas mimoriadne aktívne. Jancker prinútil k zákroku Schmeichela už v úvodnej minúte. Basler sa ukázal ako najnebezpečnejší hráč Bayernu. Prezentoval sa tvrdou strelou z takmer 30 metrov a potom nacentroval loptu priamo na hlavu Babbela, ktorý však minul. Ďalšia šanca Baslera prinútila kouča United Fergusona k zmene. Na ihrisko poslal v 67.minúte Sheringhama. Ottmar Hitzfeld na lavičke Bayernu reagoval zmenou v 71´min. Namiesto Zicklera poslal na trávnik Scholla.  Ten okamžite pripravil strelu pre Effenberga, ktorého pokus išiel tesne vedľa.  Schmeichel udržal United v hre v 75´min., keď vytlačil gólovku Effenberga nad brvno.  Scholl potom nastrelil lobovanou strelou brvno Schmeichelovej brány. Desať minút pred koncom poslal Ferguson na ihrisko ďalšieho čerstvého útočníka Solskjaera v snahe oživiť hru United. Toto striedanie prinútilo okamžite Kahna k najťažšiemu zákroku v zápase. O minútu prepásol Bayern šancu na rozhodnutie duelu, keď Janckerove nožničky skončili iba na brvne. V záverečných minútach sa musel obracať Kahn po Sheringhemovom voleji a Solskjaerovej hlavičke.

Nadstavený čas

Nadstavený časUnited vybojoval rohový kop vo chvíli, keď štvrtý rozhodca ukázal, že sa budú nadstavovať 4 minúty. Brankár Schmeichel sa odvážil ísť do pokutového územia Bayernu. Beckhamov roh preletel priamo ponad hlavu Schmeichela.  Yorke vrátil loptu na stred pokutového územia, Finkov nedôrazný odkop našiel voľného Giggsa, ktorý vystrelil pravačkou z prvej. Nebola to príliš prudká strela, lebo Giggs netrafil loptu ideálne.  Dostala sa však k Sheringhamovi, ktorý ju pravou nohou usmernil do pravého dolného rohu brány Bayernu. Na svetelnej tabuli svietil pri góle čas 90:36. O menej ako 30 sekúnd po rozohrávke zaútočil United ešte raz a vybojoval ďalší roh, ale Schmeichel už zostal v bráne. Beckhamov center našiel Sheringhama, ktorý loptu hlavičkoval k zemi. Solskjaer nadstavil nohu dopredu a loptu nadvihol pod brvno brány Bayernu. Manchester dokonal obrat, ktorý vstúpil do dejín.  Druhý gól padol v čase 92:17. Soskjaer oslávil gól kĺzaním na kolenách, čím napodobnil oslavu Baslerovho gólu. Potom ho nasledovali spoluhráči, náhradníci aj členovia realizačného tímu.  Zápas ešte pokračoval, ale na hráčoch Bayernu bolo vidno zúfalstvo. Boli ohromení tým, že prehrali zápas, ktorý mali ešte pred 3 minútami vyhratý.  United už výhru udržal a mohol začať oslavovať najšokujúcejší obrat v histórii finále Ligy Majstrov. Na druhej strane mohli diváci sledovať zlomeného Kuffoura v slzách, ktorý zúfalo udieral rukou o zem. Obrovitý Jancker bol úplne zdrvený.  Matthausovi sa vrátili spomienky z roku 1987, kedy stratil za Bayern finále PMEZ proti Portu rovnako gólmi zo záveru zápasu.  Odchádzal z ihriska 10 minút pred koncom za stavu – 1:0 a bol blízko triumfu, ktorý mu ako jediný chýbal v jeho bohatej futbalovej kariére.  Manchester sa dočkal vytúženej trofeje, ktorú zdvihli nad hlavu spoločne kapitán Schmeichel, pre ktorého to bol posledný duel za United a kouč Ferguson.  Manchester United zavŕšil senzačnú sezónu , v ktorej dosiahol na tri trofeje (liga, pohár, Liga Majstrov).