Martin Matlák

"V klube FC DAC Dunajská Streda sme traja tréneri brankárov. Ja mám na starosti prípravu brankárov A družstva a úzko spolupracujem s mládežníckymi trénermi brankárov. Každé dva týždne máme spoločné sedenie, na ktorom sa rozprávame o jednotlivých brankároch o tréningovom procese, výkonoch brankárov v zápase a podobne" (Martin Matlák - tréner brankárov 1.FC DAC)

I Love Goalkeeping pripravil tento týždeň veľmi zaujímavý rozhovor nielen na tému kondičnej prípravy futbalových brankárov s trénerom brankárov slovenského prvoligového klubu 1.FC DAC Dunajská Streda a zároveň Slovenska U18 – Martinom Matlákom. Martin si našiel čas v nabitom kalendári DAC a odpovedal na otázky Mila Pétera.

 

V článku sa dozviete ako si Martin pripravuje tréningové jednotky, jeho názory na ohybnosť, silu či rýchlosť týkajúcu sa brankára. Prezradí nám aj aké pomôcky využíva v tréningovom procese + veľa ďalších zaujímavostí.

 

Martin MatlákAko sa zrodilo to, že sa z aktívneho brankára stal tréner brankárov? Čo ťa k tomu viedlo?

Od detstva som hrával a futbal stal sa súčasťou môjho života. Už počas štúdia na strednej škole som vedel, že chcem pokračovať na FTVŠ odbor trénerstvo futbalu. Počas štúdia ma v mojej futbalovej kariére viedli významní tréneri brankárov na Slovensku páni Mentel a Vencel st. V nich som nabral inšpiráciu stať sa profi brankárskym trénerom. Počas štúdia na FTVŠ som aktívne chytával a popri tom som bol trénerom brankárov v ŠK SFM Senec. Po ukončení FTVŠ som absolvoval kurz SFZ Goalkeeper a momentálne sa pripravujem na záverečné skúšky UEFA Goalkeeper licencie. Je to licencia, ktorá od budúceho roka nadobudne platnosť vo všetkých krajinách a bude tak isto potrebná vo všetkých kluboch v top európskych ligách.

 

Koľko času venuješ príprave tréningových jednotiek pre brankárov? Konzultuješ ich s hlavným trénerom?

Všetky tréningové jednotky si pripravujem vopred po hodnotení odohratého zápasu na DVD s prihliadaním na ďalšieho súpera. V našom realizačnom tíme máme zaužívané, že si po každej tréningovej jednotke sadneme, vyhodnotíme ju a spoločne naplánujeme nasledujúcu tréningovú jednotku. Ja ako tréner brankárov pri plánovaní tréningovej jednotky musím brať ohľad na to, či mám tréningovú jednotku samostatne s brankármi  alebo paralelne s mužstvom. Ak hlavný tréner bude brankárov po určitom čase potrebovať, v tom prípade musím brať ohľad aj na hlavnú časť tréningovej jednotky družstva.

 

Je ohybnosť pre brankárov dôležitejšia ako pre iných hráčov?

Rovnako ako pre hráčov aj pre brankára je ohybnosť veľmi dôležitá. Treba však povedať, že brankári s ňou väčšinou problém nemajú. Aj keď sa vie, že ohybnosť sa najlepšie rozvíja v detstve kedy dosahuje svoj vrchol.

U nás v klube brankári absolvovali testovanie FMS a na základe výsledkov bol každému brankárovi zostavený individuálny plán cvičení. Klasickým strečingovým cvičeniam sa venuje každodenne v záverečnej časti tréningovej jednotky.

 

Venuješ sa so svojimi brankárskymi zverencami aj silovému tréningu? Ak áno ako vyzerá?

Samozrejme silový tréning je veľmi dôležitý. Aj preto brankári na začiatku prípravného obdobia absolvovali súbor silových testov, na základe ktorých dostali individuálne plány cvičení na každý deň. Týmto cvičeniam sa venujú pred každou  tréningovou jednotkou. V priebehu februára opäť absolvujú testovanie a každému brankárovi bude program upravený na základe výsledkov.

 

Rýchlosť neustále naberá na dôležitosti u hráčov v poli. Je to tiež prípad pre brankárov?

Rýchlosť u brankára je rovnako dôležitá ako u hráčov. Ako sa zvyšujú nároky na hráčov rovnako sa zvyšujú aj na brankárov. Či už je to rýchlosť brankárskeho zákroku, rýchlosť prípravy na brankársky zákrok, rýchlosť rozhodovania sa a podobne.

 

Pretože v dnešnom futbale musí brankár plniť rolu 11 hráča v poli, dnešný brankár musí mať väčšiu výdrž ako brankár, ktorý je menej začlenený do hry. Koľko času venuješ a ako trénuješ vytrvalosť brankárov?

Pre brankára má význam iba dlhodobá vytrvalosť a špeciálna brankárska vytrvalosť. V prípravnom období preto brankári absolvujú aj výbehy v lese s pulzometrami na rozvoj dlhodobej vytrvalosti. Špeciálnej brankárskej vytrvalosti sa venujeme na ihrisku a brankárom je oveľa bližšia. Teraz v prípravnom období má výraznejšie zastúpenie, ale brankári to zvládajú ľahšie ako behanie v lese. V našom klube sa brankárov snažíme zapájať aj do cvičení a hier s družstvom, kde tak isto rozvíjame fyzické parametre.

 

Martin Matlák - tréner brankárov 1.FC DAC Dunajská StredaNa akej vekovej úrovni (aký vek) stojí za to angažovať brankárskeho trénera špecialistu a ako často by sa mala konať špeciálna tréningová jednotka brankárov v týždni?

V klube FC DAC Dunajská Streda sme traja tréneri brankárov. Ja mám na starosti prípravu brankárov A družstva a úzko spolupracujem s mládežníckymi trénermi brankárov. Každé dva týždne máme spoločné sedenie, na ktorom sa rozprávame o jednotlivých brankároch o tréningovom procese, výkonoch brankárov v zápase a podobne.

Filip Mentel má na starosti prípravu brankárov v dorasteneckých kategóriách. Chlapci absolvujú tréningové jednotky trikrát do týždňa. Pracujú v dvoch skupinách kategória U19 samostatne a kategórie U17 a U16 spoločne. Dve tréningové jednotky sú samostatne bez družstva a jedna je paralelne s družstvom.

Karóly Varga má na starosti žiacke kategórie a prípravky. Žiacke kategórie aj kategórie prípraviek má rozdelené do dvoch skupín, aby v tréningovej jednotke pracoval maximálne so štyrmi brankármi. Brankári zo žiackych kategórii absolvujú počas týždenného mikrocyklu dve tréningové jednotky samostatne a jednu paralelne s družstvom. Kategória prípraviek má dve tréningové jednotky s tým, že jedna tréningová jednotka je venovaná základom brankárskych zručností a jedna je zameraná na pohybovú prípravu.

 

Aké tréningové pomôcky využívaš a na akom povrchu (ihriská, hala) prebiehajú brankárske tréningy?

Naše brankárske tréningové jednotky absolvujeme na prírodnej tráve prípadne na umelej tráve. Od firmy Proagility máme k dispozícii všetci tréneri brankárov naozaj pestrú zásobu pomôcok, ktoré využívame: napríklad Reflex lopty, odrazové sitá, nafukovacie figuríny, balančné pomôcky, mini lopty, rôzne velkosti kuželov, klbové tyče, brankársky expander, rôzne veľkosti prekážok...

 

Ďakujeme za rozhovor pre návštevníkov stránky www.futbalshviezdickou.sk a facebookovej stránky I Love Goalkeeping.  Prajeme veľa úspechov a čo najviac úspešných zákrokov pre tvojich brankárskych zverencov.

 

foto: archív Martina Matláka, www.fcdac.sk

 

Musíte tiež vidieť:

SAQ Program - rozvoj explozívnej sily hornej časti tela

Športová psychológia - Obnova sebavedomia u mladých hráčov - prípadová štúdia v FC Middlesbrough

German Soccer School - Borussia Mӧnchengladbach - Presing a rýchle prepnutie - praktické cvičenia

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

Pin It