Necelý mesiac pred štartom 15.ME vo futbale patrí domáca reprezentácia podľa britskej stávkovej spoločnosti Williamhill k najväčšiemu favoritovi na titul s kurzom 3/1. Očakávania francúzskej verejnosti sú obrovské. Po 10 rokoch chcú opäť vidieť "Les Bleus" minimálne v Parížskom finále v nedeľu 10.júla. Pre domácich hovorí jeden štatistický fakt. Na posledných 2 veľkých turnajoch poriadaných na pôde Francúzska, vždy dokráčali domáci až k titulu. V roku 1984 k titulu ME a v roku 1998 k titulu MS. V každom z týchto tímov bola jedna ústredná postava, ktorá rozhodujúcou mierou prispela k titulu. V prvom prípade Michel Platini, v tom druhom Zinedine Zidane. Teraz nie je v tíme Les Bleus nikto kto by tak výrazne vyčnieval. Navyše v záverečnej nominácii trénera Deschampsa chýba veľa špičkových hráčov.

 

Kvalifikácia

Francúzsko ako organizátor záverečného turnaja nemuselo hrať kvalifikačné zápasy, keďže malo účasť zaistenú automaticky. Napriek tomu prišla UEFA s novinkou. Organizátora turnaja nažrebovala do jednej z kvalifikačných skupín a v nej Francúzi odohrali dvojzápas s každým súperom. Ich súpermi boli Srbsko, Portugalsko, Arménsko, Albánsko a Dánsko. 

Ešte pred prvým zápasom so súpermi z kvalifikácie vyhrali Francúzi v 1.zápase po MS 2014, kde sa dostali až do štvrťfinále, nad Španielskom 1:0 gólom Rémyho. Na pôde Srbska uhrali Les Bleus remízu 1:1. Nasledovala domáca výhra 2:1 nad obľúbeným súperom Portugalskom. Potom Francúzi uspeli 3:0 v Arménsku. Ale v závere roka 2014 prišlo nečakané domáce zakopnutie s Albánskom 1:1. Posledným zápasom v roku 2014 bola domáca výhra 1:0 v priateľskom súboji so Švédskom. O výhre rozhodol v závere stopér Varane.

Rok 2015 začali Francúzi domácou prehrou 1:3 s Brazíliou, ale o 3 dni si poradili s Dánskom 2:0. Tréner Deschamps skúšal v tomto období množstvo adeptov na reprezentačný dres. To sa prejavilo ďalšou domácou prehrou 3:4 s Belgickom a následnou ďalšou prehrou 0:1 v Albánsku. Ale jeseň 2015 už mali Les Bleus veľmi silnú. Výhra 1:0 v Portugalsku, 2:1 doma so Srbskom a 4:0 opäť doma s Arménskom. A "kvalifikačnú časť" uzavreli výhrou v Dánsku 2:1. Potom už nasledovali záverečné dva zápasy roka 2015. Najprv domáca výhra 2:0 s Nemeckom a prehra 0:2 v Anglicku. V tomto roku odohrali Francúzi v marci dva zápasy so silnými súpermi. Najprv uspeli 3:2 v Holandsku a následne doma s Ruskom 4:2.

 

"Kvalifikačné výsledky" Francúzska (Francúzsko ako organizátor malo účasť zabezpečenú priamo)


Tučne sú vyznačené víťazné zápasy

Srbsko  Francúzsko  1-1 g: Pogba
Francúzsko  Portugalsko  2-1 g: Benzema, Pogba
Arménsko  Francúzsko  0-3 g: Rémy, Gignac, Griezmann
Francúzsko  Albánsko  1-1 g: Griezmann
Francúzsko  Dánsko  2-0 g: Lacazette, Giroud
Albánsko  Francúzsko  1-0
Portugalsko  Francúzsko  0-1 g: Valbuena
Francúzsko  Srbsko  2-1 g: 2x Matuidi
Francúzsko  Arménsko  4-0 g: 2x Benzema, Griezmann, Cabaye
Dánsko  Francúzsko  1-2 g: 2x Giroud

 

Tréner - Didier Deschamps

Pre Didiera Deschampsa na lavičke Francúzska pôjde na turnaji o špecifický mesiac v jeho trénerskej kariére. Bol ako hráč kapitánom tímu, ktorý pred 18 rokmi naplnil "Verneovský sen" storočia a vyhral titul Majstra Sveta. Tentoraz sú túžby a očakávania národa podobné a Deschamps v pozícii trénera má doviesť Francúzov k ďalšiemu domácemu titulu.

47 ročný Deschamps je síce vekovo najmladším trénerom v Skupine A, ale má trénerských skúseností na rozdávanie. V roku 2001 zavesil hráčske kopačky na klinec vo veku 32 rokov a hneď o rok prevzal ako hlavný tréner AS Monaco. V sezóne 2003/2004 sa s AS Monaco prebojoval až do finále Ligy Majstrov, kde prehral s Mourinhovým Portom 0:3. V sezóne 2006/2007 doviedol Juventus Turín naspäť do Serie A, potom čo bol klub vylúčený z ligy pre korupčnú aféru. V roku 2009 sa stal hlavným koučom Olympique Marseille a hneď v prvej sezóne s ním vybojoval po 18 rokoch majstrovský titul. Na jar 2012 sa s Olympique Marseille dostal až do štvrťfinále Ligy Majstrov a s tímom sa rozlúčil výhrou v Ligovom pohári nad Lyonom.

8.júla 2012 teda tesne po ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine, kde Francúzi skončili vo štvrťfinále na Španieloch, sa Deschamps stal novým trénerom Francúzska. Taktovku prevzal po svojom bývalom spoluhráčovi z reprezentácie Laurentovi Blancovi. V ťažkej kvalifikačnej skupine o postup na MS 2014 skončili Francúzi za Španielmi a čakala ich baráž. V dvojzápase s Ukrajinou najprv prehrali vonku 0:2, ale v odvete súboj výhrou 3:0 otočili a cestovali do Brazílie. Tam zaujali krásnym, moderným, dynamickým futbalom. V skupine nastrieľali 8 gólov, potom prešli cez Nigériu a stroskotali až vo štvrťfinále na neskorších šampiónoch Nemcoch. V ďalších 2 rokoch sa Deschamps pokúsil zostaviť ešte silnejšie mužstvo ako v Brazílii, ktoré by bolo schopné vyhrať domáce EURO. Lenže veci sa po škandále Benzema - Valbuena a dopingovom prehrešku Sakha výrazne skomplikovali. Deschamps pre dobro tímu musel všetkých 3 hráčov vynechať z kádra. Ich kvalitatívne nahradenie je otázne hoci Francúzi disponujú množstvom talentovaných hráčov.

Bilancia Deschampsa na lavičke Francúzska (od júla 2012)

47 zápasov  28 výhier  8 remíz  11 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Francúzska na ME 2016

č.1  Hugo Lloris  brankár  29r.  Tottenham  75 záp.  0 gól.
č.3  Patrice Evra  ľavý obranca  35r.  Juventus  73 záp.  0 gól.
č.4  Raphael Varane  stredný obranca  23r.  Real Madrid  29 záp.  2 gól.
č.7  Antoine Griezmann  pravé krídlo  25r.  Atletico  26 záp.  7 gól.
č.9  Olivier Giroud  stredný útočník  29r.   Arsenal  49 záp.  17 gól.
č.11  Anthony Martial  ľavé krídlo  20r.  Manchester Utd.  8 záp.  0 gól.
č.12  Lassana Diarra  defenz. záložník  31r.  Olym. Marseille  34 záp.  0 gól.
č.14  Blaise Matuidi  ofenz. záložník  29r.  Paríž St.Germain  44 záp.  8 gól.
č.15  Bacary Sagna  pravý obranca  33r.  Manchester City  57 záp.  0 gól.
č.19  Paul Pogba  ofenz. záložník  23r.  Juventus  31 záp.  5 gól.
č.21  Laurent Koscielny  stredný obranca  30r.  Arsenal  29 záp.  1 gól.

Francúzska zostava

 

Opory tímu

Pri neúčasti útočníka Realu Madrid Karima Benzemu, kvôli škandálu s vydieraním spoluhráča Valbuenu, sú najväčšími hviezdami tímu ofenzívny stredopoliar Juventusu Paul Pogba a ľavé krídlo Atletica Madrid (v reprezentácii hrá pri neúčasti Valbuenu na pravom krídle) Antoine Griezmann. Stabilnou oporou v bráne je kapitán Hugo Lloris z Tottenhamu a obranu zloženú prevažne z veteránov by mal riadiť mladík Realu Madrid Raphael Varane. Kraje obrán  patria vľavo 35 ročnému Evrovi a vpravo 33 ročnému Sagnovi. Ich náhradníkmi by mali byť mladší Digne a Jallet. Najväčšou hviezdou v útoku je stredný útočník Olivier Giroud, ktorý má za sebou v drese Arsenalu 16 gólovú sezónu. Prekvapením turnaja môžu byť dve mladé pušky Francúzov (Martial a Coman) a stredný záložník Leicestru Kante. Otáznik visí nad formou Koscielneho z Arsenalu, ktorý by mal nahradiť suspendovaného Sakha z Liverpoolu kvôli dopingu.

 

Herný systém

Didier Deschamps po MS 2014 používal takmer rok (10 zápasov) základné herné rozostavenie 4-2-3-1. Ale po prehre v Albánsku, v júni 2014 začal trochu experimentovať. V Portugalsku to skúšal s formáciou 4-4-2 (1-2-1 v strede), proti Srbsku 4-1-4-1, ale v posledných 7 zápasoch to už bolo ofenzívne rozostavenie 4-3-3. Počas týchto 7 zápasov, vyhrali Francúzi 6 a zaznamenali celkové skóre 15:7. Je teda jasné, že Deschamps sa bude chcieť so svojim tímom, najmä v základnej skupine prezentovať ofenzívnym futbalom. Má na to typologicky vhodných hráčov. Výborného mladého stopéra Varana, kvalitný defenzívny štít Diarru (alebo Cabayeho), top hráča na pozíciu osmičky (ofenzívny stredopoliar) Pogbu. Jedno z najlepších krídel súčasnosti Griezmanna, silného a efektívneho stredového útočníka Girouda. Plus mladé pušky do ofenzívy Komana s Martialom a do stredu poľa prekvapenie sezóny Kanteho. Najväčšia slabina sa javí na pozícii druhého stopéra (Koscielny) a na krajoch obrán (veteráni Evra a Sagna). Obaja krajní obrancovia sú citliví na rýchlu hru a kombináciu súperovych krídel.

Deschampsovou devízou je, že vložil do DNA tímu aktívny represing po strate lopty a súperi majú veľmi málo času na rozohrávku. Viď 1.gól v poslednom zápase proti Rusku v podaní Kanteho. Po zisku lopty okamžite prechádzajú do rýchlej kombinácie na 1-2 dotyky s veľmi častým zakončením. Koman s Martialom dokážu využiť aj najmenšiu medzeru medzi zadnou štvorkou súpera. Silnou stránkou sú aj štandardné situácie, ktoré zahráva majstrovsky Griezmann.

 

Konečná nominácia Francúzska na ME 2016

 

Brankári: Hugo Lloris (Tottenham), Benoit Costil (Rennes), Steve Mandanda (Marseille)

Obrancovia: Patrice Evra (Juventus), Lucas Digne (AS Rím), Christophe Jallet (Lyon), Laurent Koscielny (Arsenal), Eliaquim Mangala (Manchester City), Jeremy Mathieu (FC Barcelona) - vyradený z nominácie pre zranenie, Bacary Sagna (Manchester City), Raphael Varane (Real Madrid) - vyradený z nominácie pre zranenie, Adil Rami (FC Sevilla), Samuel Umtiti (Lyon)

Záložníci: Yohan Cabaye (Crystal Palace), Lassana Diarra (Marseille) - vyradený z nominácie, N´Golo Kante (Leicester), Blaise Matuidi (Paríž St.Germain), Paul Pogba (Juventus), Moussa Sissoko (Newcastle), Morgan Schneiderlin (Manchester United)

Útočníci: Kingsley Coman (Bayern), Andre-Pierre Gignac (Tigres - Mexiko), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Anthony Martial (Manchester United), Dimitri Payet (West Ham)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

30/5  Francúzsko  Kamerun   3-2
 4/6  Francúzsko  Škótsko   3-0
10/6  Francúzsko  Rumunsko  21:00
15/6  Francúzsko  Albánsko  21:00
19/6  Francúzsko  Švajčiarsko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

I Love Goalkeeping - Milan Vinclér - brankár so skúsenosťami zo zahraničia, novou posilou ŠK Futura Svidník

EURO 2016 - Švajčiarsko - "Rossocrociati" cestujú na ME 2016 bez svojho kapitána

Športová psychológia - Hodnotenie silných a slabých stránok hráča

 

SAQ Futbal

Pin It